ლევან დავითაშვილი: „წელს მარცვლეული კულტურების კარგი მოსავალია როგორც ხარისხობრივი, ისე რაოდენობრივი თვალსაზრისით“
შიდა ქართლის რეგიონში ხორბლის აღების პროცესი აქტიურ ფაზაშია. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი, შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულთან, ვალერიან მჭედლიძესთან ერთად, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ შინდისში, კომპანიის „სილქ უოთერ გრუპი“ ფართობზე ხორბლის აღების პროცესს - ალოობას დაესწრო.
„ალოობა აქტიურ ფაზაშია. მოსავლის აღება ერთდროულად იწყება კახეთისა და ქვემო ქართლის რეგიონებში, რაც გარკვეულ სირთულეს ქმნის მოსავლის აგროვადების დაცვით აღებისა და დაბინავების კუთხით; თუმცა, შეიძლება ითქვას, რომ პიკური პერიოდი უკვე გავლილია, ხოლო მოსავლის დიდი ნაწილი უკვე დაბინავებული. წელს მარცვლეული კულტურების კარგი მოსავალია როგორც ხარისხობრივი, ისე რაოდენობრივი თვალსაზრისით, რაც ბევრ სისტემურ ცვლილებასა და გადაწყვეტილებას უკავშირდება. აღსანიშნავია ისიც, რომ ჩვენი ფერმერების ცოდნა და გამოცდილება გაიზარდა, ისინი იყენებენ თანამედროვე მიდგომებს, ფართობებზე ახორციელებენ თესლბრუნვას, ზრუნავენ ნიადაგის ნაყოფიერებაზე და პროდუქტიულობაზე. ჩვენ შეგვიძლია ვაწარმოოთ მაღალპროდუქტიული და ხარისხიანი მარცვლეული კულტურები, მათ შორის, ხორბალი და ქერი. შესაბამისად, აქტიურად გავაგრძელებთ მუშაობას მემარცვლეობის დარგის განვითარებისთვის, რაც ხარისხიან სათესლე მასალასა და მექანიზაციაზე ხელმისაწვდომობას, თესლის სერტიფიცირებას, ფერმერებისთვის ცოდნის, თანამედროვე ტექნოლოგიების და საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარებას მოიცავს; ვიმუშავებთ ხარისხის კონტროლის მიმართულებითაც, რაც მნიშვნელოვანია ფერმერების ინტერესების დაცვისა და სამართლიანი კონკურენციისთვის“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
კომპანიას „სილქ უოთერ გრუპი“ გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ შინდისში 120 ჰა-ზე ქართული ჯიშის ,,ლომთაგორა“ ხორბალს, 50 ჰა-ზე ქერს და 100 ჰა ფართობზე იონჯას აწარმოებს. ნიადაგის ნაყოფიერების ამაღლებისთვის, კომპანია თესლბრუნვას ახორციელებს
დღისათვის, მარცვლოვანი კულტურების მოსავლის აღება აგროვადების დაცვით, შეუფერხებლად მიმდინარეობს. ქვეყნის მასშტაბით, მობილიზებულია შპს „სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკის და სერვისების კომპანიის“ 95 ერთეული კომბაინი. აღნიშნული ტექნიკის საშუალებით, შიდა ქართლის, კახეთისა და ქვემო ქართლის რეგიონებში, ჯამში, 14 000 ჰა-მდე ფართობზე, მარცვლოვანი კულტურების მოსავალი უკვე აღებული და დაბინავებულია.
სოფელ შინდისში ხორბლის აღების პროცესს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე, გიორგი ხანიშვილი და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ილია თამარაშვილი ესწრებოდნენ.

Minister Davitashvili: “2021 is a successful year for harvest, both, qualitative and quantitative perspectives”
Harvesting the yield is in an active mode in Shida Kartli region. The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has visited the village of Shindisi, Gori municipality together with the State Trustee of the Shida Kartli region, Mr Valerian Mchedlidze. The Minister and the State Trustee observed yield harvest (also known as “Alooba” in Georgia) by the company “Silk Water Group”.“Alooba is in an active mode. Harvesting actions simultaneously span across Kakheti and Kvemo Kartli regions, which does cause certain challenges in terms of collection and storage efforts. Frankly speaking, the most challenging period has already been passed and the vast majority of the harvest has been accommodated. This year, yield is of an outstanding quality, in terms of qualitative as well as quantitative terms. The respective outcome has resulted from numerous systemic changes and decisions. We shall also stress out capacity building of our farmers and shaping their experience, which assist them in deploying modern approaches, that boost fertility and protection of the soil; we can produce high-quality wheat and barley. Therefore, we will intensify our efforts targeting enhancement of crop industry, which will be translated into a simplified access to seeds and mechanization, as well as certification, knowledge among the farmers, modern technologies and the best practices; we will proceed with making efforts toward quality control, which will be an important step toward protection of farmers’ interests and fair competitiveness” – Minister Davitashvili stated.
The Black Water Group is a producer of more than 120 hectares of Georgian variety of “Lomtagora” wheat, as well as 50 hectares of barley and 100 hectares of burclover; the company also ensures crop rotation as an effective effort for soil fertility.
Nowadays, crop cultures are being collected without an impediments and through agricultural schedule; nationwide, LTD ,,Agricultural Logistics and Services Company" has mobilized around 95 combines, which have made it possible to already collect/accommodate around 14, 000 hectares of space in Shida Kartli, Kakheti and Kvemo Kartli regions.
In the village of Shindisi, harvest collection efforts were attended by the first Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Giorgi Khanishvili and Director of the Agricultural Development Agency, Mr Ilia Tamarashvili.