სოლომონ პავლიაშვილმა „ევროკავშირი გარემოსათვის“ პროექტის ფარგლებში გამართულ სამუშაო შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა „ევროკავშირი გარემოსათვის“ პროექტის ფარგლებში გამართულ სამუშაო შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა.
შეხვედრაზე, რომელსაც სხვადასხვა სამთავრობო უწყების 25 წარმომადგენელი ესწრებოდა, დაინტერესებულ მხარეთა ჩართულობით, ნარჩენების მართვის ეროვნული სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის (2016-2020) განხორციელების გადასინჯვაზე, პრიორიტეტებისა და საჭიროებების იდენტიფიცირებისა და ნარჩენების ახალი (2021-2026) სამოქმედო გეგმის შემუშავების საკითხებზე იმსჯელეს.„ჩვენი ქვეყნისათვის პრიორიტეტული იქნება ცირკულარული ეკონომიკის მოდელით ნარჩენების მართვის ახალი ეროვნული გეგმის შემუშავება“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას.
გაერთიანებული ერების გარემოსდაცვითი ორგანიზაციის (UNEP) ევროპის ოფისის ხელმძღვანელმა, ბრუნო პოზიმ, ქართული მხარის იმ ძალისხმევაზე ისაუბრა, რომლის საფუძველზეც ნარჩენების მართვის ადგილობრივი სისტემა ევროკავშირის დირექტივების მოთხოვნებს უახლოვდება.
„გაერთიანებული ერების გარემოსდაცვითი ორგანიზაცია (UNEP) გააგრძელებს თანამშრომლობას საქართველოს გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან, რათა საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის გამოყენებით, ერთობლივად შემუშავდეს ნარჩენების ეროვნული სამოქმედო გეგმა (2022-2026 წწ.) “, - აღნიშნა ბრუნო პოზიმ.
პროექტი „ევროკავშირი გარემოსათვის” (EU4Environment) რეგიონულ ინიციატივას წარმოადგენს. საქართველოში პროექტი ხორციელდება გაეროს გარემოსდაცვითი პროგრამის (UNEP) მიერ, აღმასრულებელი ორგანიზაცია კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრია (REC Caucasus).

Deputy Minister Solomon Pavliashvili attends the meeting on “EU4Environment”
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr Solomon Pavliashvili attended a working meeting in frames of the EU4Environment project, which enjoyed presence of 25 attendees from various state institutions. In the course of the sessions, the national strategy and national plan for waste management (2016 – 2020) and an entailing priorities and needs have been identified; moreover, attendees scrutinized new action plan (2016 – 2020).“Elaboration of the new national action plan for waste management will be of highest priority upon deployment of the circular economy” – Deputy Minister stated.
At the working meeting, Bruno Pozzi, the Director of the Europe Office of the United Nations Environment Programme (UNEP) briefed about the efforts from the Georgian counterparts for harmonizing the EU Directives to local system of waste management. “The UNEP will proceed working with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, to ensure deployment of the successful practice, as well as elaborating the national action plan for the period of 2022 – 2026”- Mr Pozzi stated.
The project EU4Environment is a regional initiative, which is implemented by the Europe Office of the United Nations Environment Programme (UNEP), together with the Regional Environmental Centre for the Caucasus (REC Caucasus).