ლევან დავითაშვილის განცხადებით, სახელმწიფო შრომისუნარიანი მოსახლების კვალიფიკაციის ამაღლების პროცესშიც ჩაერთვება
ვიცეპრემიერმა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა, რუსთავი 2-ის პირდაპირ ეთერში, ახალი სოციალური პოლიტიკის მიდგომები განმარტა და აღნიშნა, რომ დამსაქმებელი იქნება როგორც კერძო სექტორი, ისე სახელმწიფო.
„კერძო სექტორის მოთხოვნა, რაც არსებობს სამუშაო ძალაზე, საკმაოდ დიდია; მაგალითად, სოფლის მეურნეობის პირველად წარმოებაში სამუშაოები სეზონურია, მაგრამ საკმაოდ დიდი დისბალანსია მოწოდებასა და მოთხოვნას შორის. ხშირ შემთხვევაში, დასაქმებაზე უარს ამბობენ იმის გამო, რომ სოციალური დახმარების სტატუსის შეწყვეტის ან შეჩერების შიში აქვთ, ეს კი ახალ პროგრამაში დაზღვეული იქნება და სიტუაცია გაუმჯობესდება”, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
მინისტრმა იმ ადამიანების კვალიფიკაციის ამაღლების საკითხზეც ისაუბრა, ვინც ახალი პროგრამის ფარგლებში უნდა დასაქმდეს და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო ამ მიმართულებითაც გეგმავს შესაბამის ღონისძიებებს.
„ჩვენ ვფიქრობთ, რომ კერძო სექტორში დამატებითი გადამზადების ნაწილში სახელმწიფო ჩაერთოს სრულად. ის კვალიფიკაცია, რომელიც კერძო სექტორს სჭირდება ელემენტარული სამუშაოებისთვისაც კი, მთლიანად დააფინანსოს სახელმწიფომ და პოტენციურ დასაქმებულებს კვალიფიკაცია ავუმაღლოთ. როგორც პრაქტიკული, ისე თეორიული გარკვეული წვრთნა მიიღონ პროფესიულ სასწავლებლებში, რაშიც განათლების სამინისტრო ინტენსიურად ჩაერთვება. სახელმწიფო გაიღებს დამატებით ხარჯებს, რომ მათ ჰქონდეთ ნორმალური სამუშაო პირობები”, - აღნიშნა ვიცეპრემიერმა.
ლევან დავითაშვილის განცხადებით, გეგმა მოიაზრებს, რომ ადამიანებს, როგორც კი ექნებათ შრომის გამოცდილება და დაიწყებენ შრომით პროცესში მონაწილეობას, გაუჩნდებათ კიდევ უფრო მეტი სურვილი, ამბიცია, ექნებათ მონდომება, რომ აიმაღლონ კვალიფიკაცია და მიიღონ კიდევ უფრო მეტი შემოსავალი კვალიფიციური სამუშაოს შესრულების შემთხვევაში.
„ჩვენ გვაქვს ძალიან ამბიციური გეგმა, რომლის თანამონაწილე მეც ვარ, სრულად ვიზიარებ პრემიერ-მინისტრის ხედვას. ჩვენ გვჭირდება, რომ ძალიან სწრაფი შედეგები ვაჩვენოთ საზოგადოებას. შედეგები უნდა იყოს ძალიან კონკრეტული ყველა მიმართულებით”, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.

Levan Davitashvili stated, that the state will be involved in raising qualification of people capable of work
The Vice Prime Minister, Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Levan Davitashvili spoke about new social policy approaches in a live televised address from Rustavi 2, he shed light on new policy, noting, that both private and public sectors will hire residents capable of work.
"The overall demand for labor force is quite high in the private sector, namely, jobs related to the primary agricultural production are mostly seasonal, although there is a fairly large imbalance between supply and demand. Moreover, in most cases, people refuse job offers and don’t find jobs, as they fear they may lose social assistance status. We would like to note, that new program will insure social assistance status to our residents, obviously, situation will be improved for them." Levan Davitashvili said.
The Minister spoke about the need to raise qualification of those people who should be employed under the new program and noted, that state plans to take appropriate measures in the respective area.
"We consider, that state should engage in the entire process and finance additional training courses for private sector staff to improve their qualifications and skills, ultimately qualified, professional staff will train potential employees and help them in raising their qualifications.
. Socially vulnerable people will be able to receive some practical and theoretical training in vocational schools, in which the Ministry of Education will be intensively involved. The state will incur additional costs to ensure that they have favorable working conditions" said the Vice Prime Minister.
Mr. Davitashvili stated, that as soon as people gain work experience and start participating in public labor activities, their desire will increase, gradually they will become more ambitious, focused to improve their skills and earn even more income, when they are qualified for their positions.
"We have a very ambitious plan and I personally take part in it. I fully share the vision of the Prime Minister. We need to show rapid results to the public and results should be very specific in all areas "Levan Davitashvili said.