გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ ფრანგულ მხარესთან თანამშრომლობის ფორმატში მიმდინარე საკითხები განიხილა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ოთარ შამუგია საქართველოში საფრანგეთის რესპუბლიკის ელჩ დიეგო კოლას, საფრანგეთის განვითარების სააგენტოს ევრაზიის რეგიონულ დირექტორ სესილ კუპრის და ევროპის საინვესტიციო ბანკის რეგიონული წარმომადგენლობის ხელმძღვანელს სამხრეთ კავკასიაში მაჩიე ჩურას შეხვდა. მხარეებს შორის შეხვედრა ონლაინ ფორმატში გაიმართა.
შეხვედრაზე მხარეებმა თანამშრომლობის ფორმატში მიმდინარე აქტუალური საკითხები განიხილეს. ყურადღება გამახვილდა ზემო სამგორის საირიგაციო სისტემის რეაბილიტაციის პროექტზე. მინისტრის მოადგილემ ევროპის საინვესტიციო ბანკს მადლობა გადაუხადა ზემო სამგორის საირიგაციო პროექტის მომზადების მხარდასაჭერად გაწეული საკონსულტაციო მომსახურებისთვის.
საუბარი შეეხო მიწის მართვის, მესაქონლეობის, ასევე, კლიმატის ცვლილების და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მიმართულებით თანამშრომლობის საკითხებსაც.
აღსანიშნავია, რომ 2021 წელს, საფრანგეთის განვითარების სააგენტომ (AFD) სსიპ მიწის მდგრადი მართვისა და მიწათსარგებლობის მონიტორინგის ეროვნული სააგენტოს შესაძლებლობების გაძლიერების მიზნით, 300,000 ევროს ოდენობის გრანტი გამოყო. AFD-ის მხარდაჭერა მიწის მდგრადი მართვის ფრანგული მოდელის შესწავლას, საფრანგეთის მიწის სააგენტოს „SAFER” საქმიანობის გაცნობას და საქართველოში მიწის მდგრადი მართვის მოდელის დანერგვის პერსპექტივების განხილვას და შეფასებასაც ითვალისწინებს

Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture highlighted current issues under the cooperation with the French side
Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia held a virtual meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of France to Georgia Diego Cola, the Regional Director for Eurasia of the French Development Agency (AFD), Cécile Couprieand and Head of the European Investment Bank Regional Office in the South Caucasus, Machie Chura.
In the course of the meeting, the parties discussed current issues of coopeation, setting main focus on the Zemo Samgori Irrigation System Rehabilitation Project. The Deputy Minister thanked the European Investment Bank for providing consulting services for preparation of the Zemo Samgori Irrigation Project.
The conversation touched upon issues of land management, livestock, as well as cooperation in the field of climate change and protection of natural resources.
It should be mentioned, that in 2021, the French Development Agency (AFD) allocated a grant of 300,000 euros to strengthen the capacity of the National Agency for Sustainable Land Management and Land Use Monitoring. AFD supports Georgian side in increasing knowledge on French model of sustainable land management, it also helps to raise awareness on the activities of the French Land Agency "SAFER" and encourages discussion and evaluation upon the introduction of a sustainable land management model in Georgia.