ლევან დავითაშვილი: „დაპირება, რომ საქართველოში მეტი ადგილობრივი პროდუქციის წარმოება მოხდეს და ექსპორტზე გავიდეს სრულდება“
ვიცეპრემიერმა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა საქართველოდან აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტის მზარდი დინამიკის შეფასების დროს განაცხადა, რომ დაპირება, რომ საქართველოში მეტი ადგილობრივი პროდუქციის წარმოება მოხდეს და ექსპორტზე გავიდეს სრულდება.
„2021 წელს, საქართველოდან აგროსასურსათო პროდუქტის ექსპორტი მილიარდ დოლარს პირველად გადასცდა, რაც ძალიან მნიშვნელოვანი მონაცემია და თანხვედრაშია ჩვენ პოლიტიკასთან, რომ საქართველო თვითკმარი ქვეყანა იყოს. 200 მლნ დოლარზე დავიდა აგროსასურსათო პროდუქტების ვაჭრობა და დიდი იმედი და მოლოდინი გვაქვს, რომ საქართველო უკვე 1 წლის პერსპექტივაში გახდება ნეტო ექსპორტიორი ქვეყანა, ექსპორტი მეტი იქნება ვიდრე იმპორტი.
ძირითადი საექსპორტო პროდუქტების ჯგუფები რეკორდულად არის გაზრდილი; 400 მლნ დოლარამდე ყურძნისეული წარმოშობის ალკოჰოლური სასმელები, მათ შორის, ღვინო; ტრადიციული პროდუქტები, როგორიცაა მინერალური წყლები და წვენები; საკონსერვო პროდუქციის ექსპორტი აღმატება 100 მლნ დოლარს. 213 მილიონი დოლარის მეხილეობის პროდუქტი გავიდა საქართველოდან და აქაც ჩვენი პროგნოზი მართლდება - ყოველწლიურად საქართველოდან გაიზრდება ექსპორტირებული ცოცხალი ხილის პროდუქტები; თხილის ექსპორტი 118 მილიონ დოლარს შეადგენს, ამას ემატება მთელი რიგი სასურსათო პროდუქტები, ისეთები, როგორიც არის ხორცპროდუქტები, მათ შორის, ცხვრის ხორცის ექსპორტი ხორციელდება, ცოცხალი მსხვილფეხა რქოსანი პირუტყვი და წვრილფეხა რქოსანი პირუტყვი და გადამუშავებული პროდუქტები. ჯამში 2021 წელს, გაიზარდა საექსპორტო პროდუქციის ასორტიმენტი, რაოდენობა და მთლიანი ღირებულება. ყველა პარამეტრში გვაქვს მნიშვნელოვანი გაუმჯობესება. ასევე აღსანიშნავია, რომ, დაახლოებით, 30 მლნ დოლარს მიაღწია საქართველოდან ბოსტნეული პროდუქტების ექსპორტმა და ეს იყო ის კატეგორია, რომელშიც საქართველოს დაკარგული ჰქონდა თავისი პოზიციები და იმპორტზე იყო დამოკიდებული. დარწმუნებული ვარ, რომ ექსპორტის ზრდის ტენდენცია შენარჩუნდება“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.

Levan Davitashvili: "We are keeping our promise to produce more local products in Georgia and export them "
While assessing the growing dynamics of agri-food exports from Georgia, the Vice Prime Minister, Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Levan Davitashvili noted, that the state has kept its promise and is making real to produce more local products in Georgia and export them.
"In 2021, for the first time, the export of agro-food products from Georgia exceeded USD one million, which is an important export data, that meets our state policy and our efforts to make Georgia a self-sufficient country.
The trade of agro-food products has reached USD 200 million and we have high hopes and expectations , that Georgia will become a net exporter in the next one year and our country will export more than import. Major product groups intended for export are forecast to be a record high. Furthermore, exports of alcoholic beverages of grape origin, entailing wine, spirits..etc, also traditional products, such as mineral water and juices amounted up to USD 400 million.
Exports of canned goods exceed USD 100 million. The value of fresh fruit exports amounted to USD 213 million in 2021, hereby, our forecast is coming true and the export of fresh fruit products from Georgia will likely to increase annually; Hazelnut exports totaled USD 118 million, including, a number of food products, such as meat products, including sheep, live cattle and small scale cattle, and processed products.
Overall, the range has widen, while the quantity and total value of export products have been increased in 2021. Consequently, we can admit, that significant improvements were indicated in respect to all parameters.
It is also noteworthy, that the export of vegetable products from Georgia reached almost USD 30 million, and this was the category, where Georgia had lost its position and was depended on imports. I believe, that Georgia will maintain its export growth trend " Mr. Levan Davitashvili said.