ლევან დავითაშვილი: „განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ატარებს ეს ინვესტიცია, რომელიც 2022 წლის დასაწყისში ხორციელდება და არის გამოხმაურება ეკონომიკის აღდგენის იმ ტემპის, რომელიც საქართველომ 2021 წელს აჩვენა”
სოფელ ალავერდში პრემიუმ კლასის სასტუმრო Alaverdi Resort აშენდება. სასტუმროს მშენებლობის დაწყების აღსანიშნად, სიმბოლური კაფსულა საქართველოს ვიცეპრემიერმა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა და კომპანიის „ბადაგონი“ დამფუძნებელმა, გოგი სალაყაიამ ჩაუშვეს.
„ძალიან მნიშვნელოვანი და მისასალმებელი ფაქტია, რომ მიუხედავად პანდემიით გამოწვეული მძიმე ვითარებისა, კახეთის რეგიონში მორიგი, ძალიან ღირებული ტურისტული ინფრასტრუქტურა შეიქმნება. ეს არის მაჩვენებელი იმისა, რომ ინვესტორებს, ბიზნესმენებს აქვთ სურვილი, რომ დამატებითი ინვესტიციები განახორციელონ, თან ისეთ სფეროში, რომელიც ყველაზე მეტად დაზიანდა პანდემიის პირობებში. შესაბამისად, განსაკუთრებულ მნიშვნელობას ატარებს ეს ინვესტიცია, რომელიც 2022 წლის დასაწყისში ხორციელდება და არის გამოხმაურება ეკონომიკის აღდგენის იმ ტემპის, რომელიც საქართველომ 2021 წელს აჩვენა. ეს არის დემონსტრაცია იმისა, რომ საქართველო ვითარდება; ვითარდება, ერთი მხრივ, იმ კუთხით, რომ იზრდება ეკონომიკა და, მეორე მხრივ, ვუფრთხილდებით ჩვენ ღირებულებებს, ტრადიციებსა და ისტორიულ თუ კულტურულ მემკვიდრეობას. „Alaverdi Resort“ იქნება ზუსტად ამის მაჩვენებელი. ეს იქნება ერთ-ერთი ყველაზე მიმზიდველი ადგილი კახეთის რეგიონში და განვითარების დამატებით მუხტს შემოიტანს რეგიონში“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც კომპანიის ,,ბადაგონი“ დამფუძნებელმა, გოგი სალაყაიამ აღნიშნა, პროექტი განსაკუთრებით საპასუხისმგებლოა, რადგან იგი ეკლესიის კუთვნილ ტერიტორიაზე განხორციელდება და მნიშვნელოვანი იქნება იმ ბალანსის დაცვა რაც, ერთი მხრივ, კულტურული მემკვიდრეობის შენარჩუნება-დაცვას და, მეორე მხრივ, ბიზნესის განვითარებას გულისხმობს.
პრემიუმ კლასის სასტუმროს Alaverdi Resort ასაშენებლად კომპანია ,,ბადაგონი“ 14 მლნ ლარის ინვესტიციას განახორციელებს. 32 ნომრიანი სასტუმრო, წელიწადში, 8-10 ათასი ვიზიტორის მიღებას გეგმავს. Alaverdi Resort-ში 80 ადამიანი დასაქმდება, რომელთა უმრავლესობა ადგილობრივი მოსახლე იქნება. სასტუმროს გახსნა 2023 წლის სექტემბერშია დაგეგმილი.
სასტუმროს მშენებლობის დაწყების აღსანიშნავი ღონისძიების ფარგლებში, სტუმრებმა სოფელ ზემო ხოდაშენში მდებარე კომპანიის ,,ბადაგონი“ საწარმო დაათვალიერეს და 2010 წლის მოსავლის ექსკლუზიური ღვინო „საფერავი რეზერვი“ დააგემოვნეს. დეგუსტაციას კომპანიის ენოლოგი, დოქტორი დონატო ლანატი უძღვებოდა.
სასტუმროს მშენებლობის დაწყების საზეიმო ღონისძიებას საქართველოს პარლამენტის წევრები, ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლები, აბბა ალავერდელი მიტროპოლიტი დავითი, ასევე, კომპანიის „ბადაგონი“ ხელმძღვანელი პირები და იტალიელი პარტნიორები ესწრებოდნენ.

Levan Davitashvili: " Investment being implemented at the beginning of 2022 is crucial in terms of the pace of economic recovery, which Georgia indicated in 2021"
A premium class hotel Alaverdi Resort will be constructed in the village of Alaverdi. Mr. Levan Davitashvili, the Vice Prime Minister of Georgia, the Minister of Environmental Protection and Agriculture and Mr. Gogi Salakaia, the founder of the wine company "Badagoni" dropped the symbolic capsule to officially mark the start of the construction of the hotel.
"We are delighted to see, that another valuable tourism infrastructure will be built in Kakheti region, despite a “difficult” COVID-19 situation in the country, which indicates, that investors and businessmen are willing to make additional investments in the area most affected by the pandemic.
Therefore, the investment being implemented at the beginning of 2022 is crucial in terms of the pace of economic recovery, which Georgia indicated in 2021. All of the aforementioned shows, that Georgia is developing and economy is growing in the country on the one hand, and, on the other hand, we take care and appreciate our traditions, values and historical / cultural heritage and Alaverdi Resort is the perfect example in this respect. It will be one of the most attractive tourist destinations in Kakheti region, which will bring additional, development incentive to the region ”said Mr. Davitashvili.
According to Mr. Gogi Salakaia, the founder of the wine company Badagoni, the project is especially important, as it will be implemented in the territory of church, therefore, it will be extremely important to maintain a balance, entailing preservation and safeguarding of cultural heritage on the one hand, and on the other hand, development of business, was noted by Mr. Salakaia.
The company "Badagoni" will invest 14 million GEL to build a premium class hotel Alaverdi Resort. The 32-room hotel plans to receive 8-10 thousand visitors a year. 80 people (mostly local residents) will be employed at the Resort. The hotel is scheduled to open no later than September 2023.
At  the event, the guests visited the enterprise of the company "Badagoni" located in the village of Zemo Khodasheni and tasted the exclusive wine of the 2010 vintage "Saperavi Reserve". The tasting was led by the company's oenologist, Dr. Donato Lanati.
The ceremony to officially mark the beginning of the construction of hotel was attended by members of the Parliament of Georgia, representatives of local self-government, David Metropolitan of Alaverdi monastery, as well as the members of the management of the company "Badagoni" and Italian partners.