ოთარ შამუგია: „სურსათისა და პირველადი მოხმარების პროდუქციის მარაგების მხრივ არანაირი დეფიციტი არ არსებობს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია მსხვილი სავაჭრო ქსელების და სურსათისა და პირველადი მოხმარების პროდუქციის საქართველოში იმპორტის განმახორციელებელი კომპანიების წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ უმნიშვნელოვანესია, სამომხმარებლო ბაზარზე პროდუქციის სტაბილური მიწოდების შენარჩუნების პარალელურად, კომპანიებმა სოციალური პასუხისმგებლობით იმოქმედონ, რათა არ მოხდეს ფასების უსაფუძვლო მატება.
„დღეს არსებულ ვითარებაში, მნიშვნელოვანია როგორც სახელმწიფოს მხრიდან საჭირო მიმართულებების მხარდაჭერა, ასევე ბიზნესისგან განსაკუთრებული პასუხისმგებლობა. იმპორტიორებისა და სავაჭრო ქსელების წარმომადგენლებისგან მივიღეთ ინფორმაცია არსებული მდგომარეობის შესახებ; სრული პასუხისმგებლობით ვაცხადებ, რომ მარაგების მხრივ არანაირი დეფიციტი არ არსებობს. შეხვედრაზე შევთანხმდით, რომ მაქსიმალურ კოორდინაციაში ვიმუშავებთ იმპორტიორებთან და მიმწოდებლებთან“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
საქართველოს დისტრიბუციის ასოციაციის ხელმძღვანელის, ივა ჭყონიას განცხადებით, ამ ეტაპზე, ბაზარზე სტაბილური ვითარებაა, თუმცა ბოლო დღეებში, სავაჭრო ქსელებში მიწოდების მხრივ შეფერხებები დაფიქსირდა, რაც მოსახელობის მხრიდან ჭარბ შესყიდვებს უკავშირდება და ხელოვნურად იწვევს დეფიციტს.
„გარკვეულ ბრენდებთან დაკავშირებული ჩავარდნები გამოწვეულია ლოგისტიკური ჯაჭვის წყვეტიდან, მაგრამ თუ დღეს გარკვეული ბრენდის ზეთი, წიწიბურა თუ შაქარი მომხმარებელს არ დახვდათ დახლზე, ეს არ ნიშნავს, რომ ორ-სამ დღეში არ იქნება, ამიტომ მოვუწოდებ მოსახლეობას, რომ ჭარბი შესყიდვებით არ დააზიანონ არც საკუთარი თავი და არც სხვა მომხმარებელი“, - განაცხადა ივა ჭყონიამ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურები ქვეყანაში სურსათის შეუფერხებელი მიწოდებისა და მარაგების შევსების მუდმივ მონიტორინგს ახორციელებენ, ასევე, უწყვეტ რეჟიმში მიმდინარეობს მსხვილი სავაჭრო ქსელების და სურსათისა და პირველადი მოხმარების პროდუქციის საქართველოში იმპორტის განმახორციელებელი კომპანიების წარმომადგენლებთან კოორდინირებული მუშაობა.

Otar Shamugia: there is no shortage of food products and basic consumer goods supplies’’
Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia met with the representatives of large trade chains and companies importing food and primary consumer products in Georgia.
It was mentioned, that while maintaining a stable supply of products in the consumer market, it is important for companies to take social responsibility to avoid unreasonable rises in prices.
"In the current situation, the state involvement and support for relevant fields, as well as special responsibility from the business sector is crucial.
We received information about the current situation from importers and representatives of trade networks; I declare with full responsibility that there is no shortage of food supply. At the meeting, we agreed, that we will work in ‘’maximum coordination’’ with the importers and suppliers "- said Mr. Otar Shamugia.
According to the Head of the Georgian Distribution Association, Mr. Iva Chkonia, currently, the market situation is stable, but in recent days, there have been delays in the supply of retail chains, which is associated with excessive buying by the population which artificially leads to shortages.
“Failures related to the delivery of certain brands are caused by the breakdown of the logistics chain, but if today a certain brand of oil, buckwheat or sugar is not on the shelf, it does not mean that it will not be in two or three days, therefore, I urge the population not to harm themselves and other consumers with excessive or uncontrolled buying of products,” Mr. Chkonia said.
The relevant services of the Ministry are constantly monitoring the uninterrupted supply and replenishment of food products in the country, moreover, coordinated work with the representatives of major retail chains and companies importing food and primary consumer products in Georgia is underway.