სახელმწიფოს ფინანსური მხარდაჭერით, სართიჭალაში ახალი სამაცივრო მეურნეობა გაიხსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, ქვემო ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი დოხტურიშვილთან ერთად, გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ სართიჭალაში, ახალი სამაცივრო მეურნეობის „სართიჭალა ვაინიარდ მენეჯმენტი“ გახსნის ღონისძიებას დაესწრო.
,,ჩვენ უკვე მრავალი წელია ღირებულებათა ჯაჭვის ყველა რგოლის გასაძლიერებლად მხარდამჭერ სახელმწიფო პროექტებს ვახორციელებთ - იქნება ეს ბაღების გაშენების ხელშეწყობა, ერთწლოვანი კულტურების მოყვანა, სამაცივრო და შემნახველი ინფრასტრუქტურის შექმნა, სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკაზე ხელმისაწვდომობის გაზრდა, საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვა, თანამედროვე ტექნოლოგიებზე წვდომა. დღეს, სოფელ სართიჭალაში, ახალი სამაცივრო მეურნეობა გაიხსნა. აღსანიშნავია, რომ კომპანია პროდუქციის ექსპორტს ევროკავშირის ქვეყნებში გეგმავს, რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს იმ ფაქტს, რომ ბაზრების დივერსიფიკაციის მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ გაწეული სამუშაოების შედეგად, სულ უფრო მეტი კომპანიისთვის და შესაბამისად, ქართული პროდუქციისთვის ხდება ევროპული ბაზარი ხელმისაწვდომი", - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
კომპანია „სართიჭალა ვაინიარდ მენეჯმენტი“ სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. საწარმოში, ჯამურად ,3,8 მლნ ლარის ინვესტიცია განხორციელდა, მათ შორის, 500,000 ლარი გრანტია, ხოლო შეღავათიანი აგროკრედიტის თანხა 3 მლნ ლარს შეადგენს.
სამაცივრო მეურნეობაში „სართიჭალა ვაინიარდ მენეჯმენტი“ დანერგილია თანამედროვე ტექნოლოგიები; სამაცივრო ინფრასტრუქტურაში, ერთდროულად, 1,000 ტონა პროდუქციის შენახვაა შესაძლებელი.
შპს „სართიჭალა ვაინიარდ მენეჯმენტი“ გაერთიანებულია აგროჰოლდინგში. ჰოლდინგში შემავალი კომპანიების საკუთრებაში არსებულ 30 ჰექტარზე, სახელმწიფო პროგრამის „დანერგე მომავალი“ მხარდაჭერით, იტალიური ჯიშის 4 სახეობის სუფრის ყურძენია გაშენებული. ვენახებიდან, 2022 წლისთვის 400 ტონამდე მოსავალს ელოდებიან.
აგროჰოლდინგი USAID-ის ხელშეწყობით სუფრის ყურძნის მოყვანისა და მისი შენახვის პირობების შესახებ რეკომენდაციებს იტალიელი სპეციალისტებისგან იღებს.
აგროჰოლდინგში შემავალი კომპანიები 60 ადამიანს ასაქმებს.
აღსანიშნავია, რომ მთელი ქვეყნის მასშტაბით, სახელმწიფოს მხარდაჭერით, 86 სამაცივრო მეურნეობაა შექმნილი, თანადაფინანსება კი, 41 მლნ ლარს აღემატება.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia accompanied by the State Representative of Kvemo Kartli region, Giorgi Dokhturishvili attended the opening ceremony of the new refrigeration plant "Sartichala Vineyard Management" in the village of Sartichala, Gardabani Municipality." We have been implementing state projects for many years to support all parts of the value chain, entailing, planting of orchards, cultivating annual crops, creating refrigeration and storage infrastructure, increasing access to agricultural machinery, introducing international standards, improving access to modern technologies.
Today, a new refrigeration plant has opened in the village of Sartichala. It is noteworthy, that the company plans to export its products to the EU countries, which underlines the fact, that the state's efforts to diversify export markets enable more companies and, eventually more Georgian products to have access to the European market " Mr. Otar Shamugia said.
The company "Sartichala Vineyard Management" is a beneficiary of the Rural Development Agency. Overall, GEL 3.8 million was invested in the enterprise, including a grant of up to GEL 500,000, and a preferential agro-credit amounting to GEL 3 million.
Modern technologies are introduced in the ‘Sartichala Vineyard Management’’ refrigeration plant; The refrigeration infrastructure can store 1,000 tonnes of products at a time.
‘’Sartichala Vineyard Management’’ LLC is united in Agro Holding. It should be mentioned, that, through the support of the state program ‘’Plant the Future", four types of modern, Italian table grape varieties are cultivated on the 30 hectares in the vineyards owned by the companies of Agro Holding, where, up to 400 tonnes are expected to be harvested by 2022.
With the support of the USDA, Agro Holding receives recommendations from Italian specialists on the cultivation of table grapes, as well as storage conditions. Agro holding companies employ 60 people.
It should be mentioned, that 86 refrigeration plants have been set up across the country with the state co-financing exceeding GEL 41 million.