ოთარ შამუგია: „სახელმწიფო ორი მნიშვნელოვანი პროექტის განხორციელებას იწყებს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ მთავრობის სხდომის შემდეგ, საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების შესახებ ისაუბრა და აღნიშნა, რომ სახელმწიფო ორი მნიშვნელოვანი პროექტის განხორციელებას იწყებს; ერთი, ეს არის ერთწლოვანი კულტურების მოყვანის დაფინანსება - მიმდინარე წელს, სახელმწიფო  ერთწლოვანი კულტურების მოყვანის დაფინანსებას განახორციელებს და მეორე - ახალი პროექტი სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისთვის; პროექტის ფარგლებში, კოოპერატივების მიერ წარმოებული პროდუქციის თანამედროვე სტანდარტით შენახვის და, შესაბამისად, რეალიზაციის ხელშეწყობისთვის, შემნახველი საწარმოების ინფრასტრუქტურის შექმნის შემთხვევაში, კოოპერატივებს გაწეული დანახარჯის 80% დაუფინანსდებათ.
„ჩვენ წლების განმავლობაში ვახორციელებთ ძალიან მნიშვნელოვან მხარდამჭერ პროგრამებს, რომელიც მიმართულია სოფლის მეურნეობის პროდუქციის წარმოების ღირებულებათა ჯაჭვის სხვადასხვა რგოლის განვითარების ხელშეწყობისთვის, როგორიც არის მრავალწლოვანი კულტურების ბაღების გაშენება, ტექნიკის მიმართულებით მხარდაჭერა, შემნახველი და გადამმუშავებელი მეურნეობების შექმნა, ახალი ტექნოლოგიების დანერგვა და ა.შ., რაც, საბოლოო ჯამში, აისახება იმაში, რომ, დაახლოებით, 4.5 მილიარდი ლარის ინვესტირება არის სექტორში განხორციელებული ამ პროექტების შედეგად, რომლის დიდი ნაწილი მოდის კერძო ინვესტიციებზე, რაც მნიშვნელოვანია დარგის შემდგომი განვითარებისთვის“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "The state is launching two important projects"
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia announced the decision made by the Government of Georgia after the Government session, noting, that the state is launching two important projects;
The first project provides financing for the growing of annual crops, this year, the state will finance the planting and growing of annual crops, and the second project is for agricultural cooperatives;
Under the project, 80% of the expenses incurred by the cooperatives will be financed in case of creating the storage infrastructure, which will help cooperatives to store and sell their products in compliance with modern standards.
"Over the years, we have been implementing very important programs aimed at promoting the development of various links in the agricultural production value chain, such as the planting of perennial gardens, providing technical support, establishing storage and processing farms, introducing new technologies, etc.
This is reflected in the fact, that about GEL 4.5 billion has been invested in the sector as a result of these projects, a large number of finances come from private investment, which is important for the further development of the sector "- said Mr. Otar Shamugia.