სასოფლო-სამეურნეო მექანიზაციის თანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამით, 140 მლნ ლარზე მეტი ღირებულების სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკაა მობილიზებული
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ და სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულმა, გიორგი გუგუჩიამ აბაშის მუნიციპალიტეტში, სასოფლო-სამეურნეო მექანიზაციის თანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში შეძენილი ტექნიკა და იმპლემენტები დაათვალიერეს.
სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში გადაცემული ტექნიკა მზად არის აგროვადების გათვალისწინებით ჩაერთოს შესაბამის აგროტექნიკურ სამუშაოებში.
„პრემიერ-მინისტრის ინიციატივით, ჩვენ შარშან დავიწყეთ სასოფლო-სამეურნეო მექანიზაციის თანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამის განხორციელება. პროგრამით, რომლისთვისაც 50 მლნ ლარი გამოიყო, 2300-ზე მეტმა ფერმერმა ისარგებლა და, დაახლოებით, 140 მლნ ლარზე მეტი ღირებულების სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის მობილიზება გახდა შესაძლებელი. დღეს შევხვდით იმ ფერმერებს, რომლებმაც ისარგებლეს პროგრამით და დავათვალიერეთ ახალი ტექნიკა. ჩვენთვის მნიშვნელოვანია ფერმერების მაქსიმალური მხარდაჭერა. მომავალშიც განვახორციელებთ პროგრამებს, რომლებიც ტექნიკით უზრუნველყოფაზე იქნება ორიენტირებული. მეტი სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა ქვეყანაში ნიშნავს, რომ შესაბამისი აგროვადებით დამუშავდება ყველა ის ნაკვეთი, რომელთა სასოფლო-სამეურნეო ბრუნვაში მოქცევა მნიშვნელოვანია“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ.

Agricultural machinery amounting to more than GEL 140 million provided under the state program of co-financing for agricultural mechanization
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, and the State Representative in the Samegrelo-Zemo Svaneti Region, Giorgi Guguchia paid a visit to Abasha Municipality, where they inspected the equipment and agricultural implements purchased within the framework of the state program of co-financing for agricultural mechanization.
The equipment transferred within the state program is ready to be used for agro-technical operations, although, terms and conditions for farming activities should be taken into account.
"At the initiative of the Prime Minister, we launched a state program of co-financing for agricultural mechanization last year. Under the program, more than 2,300 farmers got benefits, moreover, GEL 50 million was allocated for the program, which made it possible to set up agricultural machinery amounting to more than GEL 140 million.
Today we have met with the farmers who took advantage of the program and we took a look at the new equipment, furthermore,  ensuring maximum support for farmers is important for us. We will implement programs that will be focused on the provision of farming equipment in the future as well. More agricultural machinery in the country means that all the plots that are important to be used for agricultural activities will be cultivated under the appropriate agro terms and conditions" said Mr. Otar Shamugia, the Minister of Environmental Protection and Agriculture.