ოთარ შამუგია: „ხარისხიანი სათესლე და სარგავი მასალის გამოყენება ხელს შეუწყობს სასურსათო უსაფრთხოების მაჩვენებლების გაუმჯობესებას“
სათესლე და სარგავი მასალის სერტიფიცირების სისტემის ჩამოყალიბებაზე, ადგილობრივ ბაზარზე ხარისხის დონის ამაღლებასა და მოსავლიანობის გაზრდაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ „მინისტრის საათის“ ფორმატის ფარგლებში ისაუბრა.
„სასოფლო-სამეურნეო კულტურების მოვლა-მოყვანისთვის მაღალ დონეზე განვითარებისათვის განხორციელდება ხარისხიანი სათესლე და სარგავი მასალის გამოყენების ხელშეწყობის ღონისძიებები, რაც ხელს შეუწყობს სასურსათო უსაფრთხოების მაჩვენებლების გაუმჯობესებას. თესლისა და სარგავი მასალის სერტიფიცირების სისტემის სრულყოფილად ამოქმედების პარალელურად, დაიწყება მისი აღიარების პროცედურები საერთაშორისო სავაჭრო სისტემაში, რაც ადგილობრივ ბაზარზე ხარისხის დონის ამაღლებასთან ერთად, გახდება ექსპორტისა და ინვესტიციების მოზიდვის მექანიზმი“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
2021 წელს, სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის ჯიღაურას მრავალწლოვანი კულტურების საცდელ-სადემონსტრაციო ბაზაზე საერთაშორისო სტანდარტებით მოეწყო ეკრანული სათბურები, სადაც დაიწყო ვაზისა და ხეხილოვანი კულტურების პერსპექტიული ჯიშების საბაზისო კატეგორიის სადედე მასალის მიღება, რომლითაც მომარაგდება სანერგე ფერმერული მეურნეობები.
„სათესლე და სარგავი მასალის სერტიფიცირების კარგად ორგანიზებული სისტემა უზრუნველყოფს მომხმარებელს ხარისხიანი მასალით, რაც მოსავლიანობის და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდის, კონკურენტუნარიანობის ამაღლების და ინვესტიციების მოზიდვის მნიშვნელოვანი საფუძველია, - აღნიშნა მინისტრმა.
საქართველოში თესლისა და სარგავი მასალის სერტიფიცირების პროცესს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრი 2015 წლიდან ახორციელებს. საქართველოს ევროპასთან ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების ფარგლებში, თესლი და სარგავი მასალა 2024 წელს სავალდებულო სერტიფიცირებას დაექვემდებარება.

Otar Shamugia: "Using quality seeds and planting material will help to improve the food safety indicators"
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia spoke about the issues related to the establishment of a certification system for seed and planting material, raising the quality level in the local market, and increasing crop productivity, under the framework of the "Minister’s Hour"."Measures will be taken to promote the use of quality seeds and planting material for planting and developing agricultural crops, which will help to improve the food safety indicators. Along with the full implementation of the certification system for seeds and planting material, procedures will be lauched for its recognition in the international trade system, which, along with raising the quality level in the local market, will become a mechanism for attracting exports and investments," Mr. Shamugia said.
In 2021, greenhouse screen systems in compliance with the international standards were set up at the Jigaura Perennial Crop’s experimental-demonstration base of the Scientific-Research Center of Agriculture, where propagation of selected, promising species of vines and fruit crops has started to obtain the best varieties of vines and fruit crops, and provide the nursery farms with the supply of seeds and seedlings.
"A well-organized system of certification of seed and planting material provides customers with quality materials, which is an important basis for increasing productivity and export potential, increasing competitiveness, and attracting investment," said the Minister.
Since 2015, the Scientific-Research Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture has carried out certification of seeds and planting material in Georgia.
Under the framework of fulfillment of the obligations taken under the EU-Georgia Association Agreement, the seeds and planting material will be subject to mandatory certification in 2024.