მნიშვნელოვანი ღონისძიებები ტარდება სურსათის უვნებლობის ვეტერინარიის და ფიტოსანიტარიის მიმართულებით
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, „მინისტრის საათის“ ფორმატში პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას, სურსათის უვნებლობის კუთხით სახელმწიფო კონტროლის გაზრდის მნიშვნელობაზე, ვეტერინარულ და ფიტოსანიტარიულ ღონისძიებებზე ისაუბრა, რომლებიც სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში ხორციელდება.
მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სურსათის უვნებლობის სახელმწიფო კონტროლის გააქტიურებასთან ერთად, ყოველწლიურად იზრდება ბიზნესოპერატორთა ცნობიერებაც. მნიშვნელოვანი ღონისძიებები ტარდება ვეტერინარიის და ფიტოსანიტარიის მიმართულებით, რაც უზრუნველყოფს , როგორც ცხოველთა დაავადებების, აგრეთვე მცენარეთა მავნებლების გავრცელების თავიდან აცილებას.
სურსათის ეროვნული სააგენტო ყოველწლიურად ახორციელებს ცხოველთა განსაკუთრებით საშიში ინფექციური დაავადებების (თურქული, ჯილეხი, ცოფი, წვრილფეხა პირუტყვის ჭირი, მსხვილფეხა პირუტყვის ნოდულარული დერმატიტი და ა.შ) საწინააღმდეგო პროფილაქტიკურ ვაქცინაციებს, ცხოველთა იდენტიფიკაცია-რეგისტრაციას. აღსანიშნავია, რომ ცხოველთა ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციამ (OIE) დადებითად შეაფასა სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ ცოფის საწინააღმდეგოდ გატარებული ღონისძიებები და მიღწეული პროგრესი.
სასოფლო-სამეურნეო კულტურების დაზიანების მინიმუმამდე შემცირებისა და მოსავლის შესანარჩუნებლად მნიშვნელოვანია საკარანტინო და განსაკუთრებით საშიში მავნე ორგანიზმების რიცხოვნობის კონტროლი, პრევენცია, ბრძოლის ღონისძიებების დაგეგმვა და განხორციელება. საქართველოში, ისევე როგორც მსოფლიოს ბევრ ქვეყანაში, გლობალური დათბობის ფონზე შეინიშნება საკარანტინო მავნებლების პოპულაციების მკვეთრი მატება. „პრობლემის დასაძლევად ყოველწლიურად ხორციელდება მცენარეთა დაცვის ღონისძიებები, რომლებიც ეხმარება ფერმერებს მოსავლის შენარჩუნებაში. ფაროსანას საწინააღმდეგოდ გატარებული ღონისძიებების შედეგად, ფერმერებმა მაღალი ხარისხის მოსავალი მიიღეს, რამაც განაპირობა თხილის ექსპორტის ზრდა. 2021 წელს, თხილის ექსპორტით მიღებულმა შემოსავალმა 115 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა (24 ათასი ტონა), ექსპორტირებული თხილის უდიდესი ნაწილი გადის (69%) ევროკავშირის ბაზრებზე, ისეთ ქვეყნებში როგორებიცაა იტალია, გერმანია, ესპანეთი, ჩეხეთი, საფრანგეთი და სხვა”,-აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.

Significant measures are taken in the field of Food Safety, Veterinary and Plant Protection
Within the scope of "Minister’s Hour", the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, spoke about the importance of increasing official food safety controls and veterinary and phytosanitary measures, as implemented within the framework of the Official program.
The Minister accentuated, that along with intensification of official food safety controls, awareness of business operators is likewise on the rise eeach year. Important measures are taken in veterinary and plant protection fields, which ensure prevention of spread of both animal diseases and plant pests alike.
The National Food Agency annually carries out prophylactic vaccinations against especially dangerous infectious diseases of animals (foot-and-mouth disease, anthrax, rabies, pestes des petits ruminants, lumpy skin disease, etc.) and identifies and registers animals. It is noteworthy that the World Organization for Animal Health (OIE) has positively assessed measures taken by the National Food Agency against rabies and the progress already achieved.
To minimize damage to crops and maintain yields, it is important to control the number of quarantine and especially dangerous pests, to prevent their spread and implement countermeasures against them. In Georgia, as well as in many other countries around the world, against the backdrop of global warming, sharp rise in population of quarantine pests can be observed. "To overcome the issue, plant protection measures are taken every year to help farmers maintain their crops. As a result of actions against the Brown Marmorated Stink Bug (BMSB), farmers have reaped high-quality harvest leading to a boost in hazelnut exports. "In 2021, revenue from hazelnut exports amounted to 115 million US dollars (24 thousand tons), most of exported hazelnuts (69%) went to EU markets, in countries such as Italy, Germany, Spain, Czech Republic, France and etc." - stated Mr. Otar Shamugia.