ტყის ახალი კოდექსი საერთაშორისო პრინციპებზე დაყრდნობით ტყის მართვის საუკეთესო პრაქტიკას დაამკვიდრებს
„ბოლო წლების განმავლობაში, ქვეყანამ სატყეო სექტორში მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადადგა და დღეისათვის უკვე არსებობს შესაბამისი საკანონმდებლო ჩარჩო - ტყის ახალი კოდექსი“, - ეს განცხადება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, საკანონმდებლო ორგანოში „მინისტრის საათის“, - ფორმატში სიტყვით გამოსვლისას გააკეთა.
მინისტრის განცხადებით, კოდექსმა განსაზღვრა ტყეების მდგრადი მართვის მნიშვნელოვანი მექანიზმები. ქვეყნის მასშტაბით უნდა მოეწყოს საქმიანი ეზოები და ეტაპობრივად დაინერგოს ხე-ტყის დამზადებისა და სატყეო მეურნეობის წარმოების მდგრადი სისტემა.
კოდექსმა შექმნა ტყეების სარეკრეაციო მიზნებისთვის გამოყენებისა და ტყის არამერქნული რესურსებით სარგებლობის შესაძლებლობა. სატყეო სააგენტო აქტიურად ახორციელებს საქმიანი ეზოების მშენებლობას ქვეყნის მასშტაბით და ჯამში წლის ბოლომდე დაგეგმილია 40-მდე საქმიანი ეზოს მოწყობა.
როგორც ოთარ შამუგიამ განაცხადა, საქმიანი ეზოების ჩამოყალიბებასთან ერთად, გაგრძელდება მუშაობა ხე-ტყის მდგრადად დამზადების მექანიზმების დანერგვის, სპეციალისტების გადამზადების და ამ პროცესში ადგილობრივი მოსახლეობის დასაქმების მიმართულებით. ეს ერთის მხრივ ხელს შეუწყობს საშეშე და სამასალე მერქანზე ხელმისაწვდომობის გაზრდას, წვლილს შეიტანს ქვეყანაში ხე-ტყის გადამუშავების განვითარებაში, ბიომასისა და ალტერნატიული საწვავის ხელმისაწვდომობის ზრდასა და სოფლად სამუშაო ადგილების შექმნაში; მხოლოდ ხე-ტყის დამზადების სამუშაოებზე, დაახლოებით, 4 600 სამუშაო ადგილის შექმნა არის გათვალისწინებული. როგორც მინისტრმა ხაზგასმით აღნიშნა, საბოლოო ჯამში, გასატარებელი კომპლექსური ღონისძიებებით შემცირდება უკანონო სარგებლობის შემთხვევები და გაიზრდება სატყეო სამეურნეო საქმიანობის ეფექტიანობა. ამასთან, აქტიურად გაგრძელდება ტყის მოვლისა და აღდგენის ღონისძიებები.
ასევე მნიშვნელოვანია, რომ მზადდება წინადადებები და ინიციატივები ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირებისთვის პასუხისმგებლობის გამკაცრების მიზნით. ასევე, აქტიურად მიმდინარეობს მუშაობა დაინტერესებულ უწყებებთან ერთად ხე-ტყის ტრანსპორტირების დოკუმენტების გაყალბებისა და უკანონოდ მოპოვებული ხე-ტყის ლეგალიზაციის აღკვეთის ქმედითი მექანიზმების შესამუშავებლად.

The new Forest Code will establish the best forest management practices based on international principles
"In recent years, the country has taken important steps in the forestry sector, and today there is already a relevant legal framework - the new Forest Code", - this statement was made by the Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia, during his speech in the legislative body in the format of "Minister's Hour”.
According to the Minister, the Code defines important mechanisms for sustainable forest management. Business yards should be set up throughout the country, and a sustainable system of timber production and forestry production should be gradually introduced.
The Code created the possibility for the use of forests for recreational purposes and use of the forest non-timber resources. The Forestry Agency is actively building business yards across the country; up to 40 business yards are planned to be arranged by the end of the year.
According to Mr.  Shamugia, along with the establishment of business yards, work will continue the introduction of mechanisms for sustainable timber production, the training of specialists, and the employment of the local population in this process.  On the one hand, this will help increase access to firewood and timber, contribute to the development of timber processing in the country, increase access to biomass and alternative fuels, and create additional rural working places; approximately 4,600 vacancies are expected to be created in timber production alone. As the Minister emphasized, in the end, the intended complex measures will reduce the cases of illegal use and increase the efficiency of forestry activities. In addition, forest care and restoration measures will be actively pursued.
It is also important, that proposals and initiatives to tighten accountability for illegal logging and transportation are prepared. Also, active work is underway with interested agencies to develop effective mechanisms to prevent the falsification of timber transportation documents and illegally obtained timber.