ოთარ შამუგია: „გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტი მსხვილ საწარმოებში ჰაერდაცვითი მოთხოვნების შესრულებისა და საწვავის ხარისხის კონტროლს გააგრძელებს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, პარლამენტში, „მინისტრის საათის“ ფორმატში გამოსვლისას, ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების მიზნით განხორციელებული და დაგეგმილი ღონისძიებების შესახებ ისაუბრა.
მინისტრის განმარტებით, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტმა გასულ წლებში ჩაატარა ყველა მსხვილი საწარმოს ინსპექტირება. ქვეყნის მასშტაბით, 85-მდე მსხვილ საწარმოში გამოიკვეთა პრობლემები, რომელთა დიდი ნაწილი უკავშირდებოდა ფილტრებისა და სათანადო გამწოვი სისტემების არქონას. ამ პრობლემების აღმოსაფხვრელად, გასულ წელს განხორციელდა მნიშვნელოვანი ცვლილებები კანონმდებლობაში სამრეწველო საწარმოების რეგულირების მიმართულებით.
„ჩვენ მიერ ახალი სტანდარტების დაწესების შემდგომ, საწარმოებმა დაიწყეს კომპლექსური პრობლემების მოგვარება, განსაკუთრებით საუბარია ქალაქ რუსთავში არსებულ საწარმოებზე. სამინისტროსა და სხვადასხვა სახელმწიფო უწყების მიერ ჩატარებული მონიტორინგით გამოიკვეთა, რომ ქ. რუსთავში საწარმოების უმეტესობაში მიმდინარეობს თანამედროვე ფილტრებისა და გამწოვი სისტემების მონტაჟი და აგრეთვე თვითმონიტორინგის სისტემების განთავსება. საწარმოთა დიდ ნაწილში თვითმონიტორინგის სისტემების განთავსება დაგეგმილია აპრილი-მაისის თვეებში. 2022 წლის განმავლობაში, ზედამხედველობის დეპარტამენტი კვლავ გააგრძელებს მსხვილ საწარმოებში ჰაერდაცვითი მოთხოვნების შესრულების კონტროლს. სახელმწიფოს მიერ განხორციელებული თანმიმდევრული პოლიტიკის მიზანია, ათეული წლების განმავლობაში დაგროვილი პრობლემების აღმოფხვრა სამრეწველო სექტორიდან ჰაერის დაბინძურების შესამცირებლად“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრის თქმით, ინტენსიურად გაგრძელდება საწვავის ხარისხის შემოწმების პროცესიც. გასულ წლებში, ზედამხედველობის დეპარტამენტმა 400-მდე ავტოგასამართი სადგურიდან 1000-მდე სინჯი შეამოწმა და კანონდარღვევებზე გატარდა შესაბამისი რეაგირება. წელს და მომდევნო წლებში ზედამხედველობის დეპარტამენტი გააგრძელებს საწვავის ხარისხის კონტროლს

Otar Shamugia: "The Department of Environmental Supervision will continue control on the fulfillment of requirements for air quality protection and assurance of fuel quality in large enterprises"
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia spoke about the planned and implemented measures to improve air quality while making his speech in the Parliament under the frame of the "Minister’s Hour".According to the Minister, the Department of Environmental Supervision has conducted inspections in all large enterprises over the last few years. The problems were identified in up to 85 large enterprises across the country. The existing problems were mostly related to the lack of filters and proper exhaust systems.
In 2021, significant changes were made in the legislation to regulate industrial enterprises and deal with the aforementioned problems.
" When new standards were set for the enterprises, specifically, for companies operating in the city of Rustavi, they started solving complex problems. The monitoring conducted by the Ministry and various state agencies revealed, that most of the enterprises in Rustavi started installing modern filters and exhaust systems, as well as self-monitoring systems.
The installation of self-monitoring systems is planned for most of the enterprises in April-May. The Environmental Supervision Department will continue to monitor the compliance with the air safety requirements in large enterprises throughout 2022,
"The consistent policy pursued by the state aims to eliminate the problems from the industrial sector accumulated over the decades, to reduce air pollution," Mr. Otar Shamugia said.
According to the Minister, the checking of the quality of fuel will be continued intensively. The Environmental Supervision Department has inspected up to 1,000 samples from more than 400 gas /petrol stations and responded appropriately to violations in recent years. The Supervision Department will continue to control fuel quality this year and in the coming years as well.