სოლომონ პავლიაშვილმა საქართველოს პარლამენტში, ინერტული ნარჩენების მართვის პოლიტიკის განსაზღვრის, ინერტულ ნარჩენებთან დაკავშირებული გამოწვევებისა და მათი გადაჭრის გზების საკითხებზე ისაუბრა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა საქართველოს პარლამენტში, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის სხდომაზე, ინერტული ნარჩენების მართვის პოლიტიკის განსაზღვრის, ინერტულ ნარჩენებთან დაკავშირებული გამოწვევებისა და მათი გადაჭრის გზების საკითხებზე ისაუბრა.
როგორც მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, ამ ეტაპზე არ არსებობს ინერტული ნარჩენების მართვის სახელმძღვანელო დოკუმენტი, რომელიც შესაბამისობაში იქნება ნარჩენების მართვის კოდექსთან და თანამედროვე საუკეთესო გამოცდილებასთან.
„მოგეხსენებათ, გვაქვს ნარჩენების მართვის 2016-2030 წლების ეროვნული სტრატეგია, ასევე, 2022-2025 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმა. სამინისტრო გეგმავს ცვლილებები განახორციელოს ინერტული ნარჩენების მართვის მიმართულებით და ცალკე თავი დაუთმოს აღნიშნულ სტრატეგიასა და სამოქმედო გეგმაში ინერტული ნარჩენების მართვას. ინერტული ნარჩენების ცირკულარულ ეკონომიკაში გამოყენება სარგებლის მომტანი იქნება, შესაბამისად, ჩვენი ამოცანაა, რაც შეიძლება ნაკლები ინერტული ნარჩენი აღმოჩნდეს ნაგავსაყრელზე და მათი გადამუშავება-რეციკლირება მოხდეს“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
ინერტული ნარჩენების მდგრადი მართვის შესახებ თემატური მოკვლევის ჩატარების მიზნით, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტთან შეიქმნა სამუშაო ჯგუფი, რომლის შემადგენლობა საქართველოს პარლამენტის წევრებით განისაზღვრა.
თემატური მოკვლევის მიზანს ინერტული ნარჩენების მართვასთან დაკავშირებული პრობლემების იდენტიფიცირება, არსებული რეგულაციების და პრაქტიკის ანალიზი და შესაბამისი სტრუქტურების მუშაობის შეფასება წარმოადგენდა. შედეგად, თემატური მოკვლევის სამუშაო ჯგუფმა შესაბამისი რეკომენდაციები შეიმუშავა.

At the sitting in the Parliament of Georgia, Solomon Pavliashvili spoke about the inert waste management policy, challenges associated with inert waste, and related solutions
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili  spoke about the inert waste management policy, challenges associated with inert waste, and related solutions, while addressing the Members of the Parliament, at the sitting of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia.
As the Deputy Minister pointed out, currently, there is no guidance document for inert waste management that would be in compliance with the Waste Management Code and meets modern best practices.
"As you are all aware, we have a national waste management strategy for 2016-2030, as well as a national action plan for 2022-2025.  The Ministry plans to make changes in the inert waste management area and devote a separate chapter to the inert waste management in the aforementioned strategy and action plan. "The favoring of the use of inert waste in the circular economy will be beneficial, therefore, our task is to recycle and find as little inert waste as possible in the landfill " - said Mr. Solomon Pavliashvili.
The working group was set up at the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, consisting of the members of the Committee, which aims to conduct a thematic study on the sustainable management of inert waste.
The purpose of the thematic survey was to identify problems related to inert waste management, analyze existing regulations and practices, and evaluate the work of the relevant structures. Consequently, the working group developed relevant recommendations.