ოთარ შამუგია: „პრემიერის ინიციატივით იწყება მასშტაბური პროექტი, რომელიც გულისხმობს სხვადასხვა მიმართულებით ინფრასტრუქტურის განვითარებას”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ „მაესტრო რეგიონების” ეთერში პრემიერის ინიციატივით ახალი მასშტაბური პროექტის დაწყების მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
„პრემიერის ინიციატივით იწყება მასშტაბური პროექტი, რომელიც გულისხმობს სხვადასხვა მიმართულებით ინფრასტრუქტურის განვითარებას. ეს არის, პირველ რიგში, სკოლები, ბაღები, გზები, ხოლო სოფლის მეურნეობაში გულისხმობს ირიგაციისა და დრენაჟის ინფრასტრუქტურის განვითარებას, რისთვისაც მივმართავთ 200 მლნ ლარს. ჩვენ, ამ მიმართულებით, ყოველწლიურად ვახორციელებთ ღონისძიებებს; ბოლო წლების განმავლობაში, დაახლოებით, 500 მლნ ლარი გვაქვს დახარჯული სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის აღდგენისთვის. ეს არის ძირითადი მაგისტრალური არხები, სათავე ნაგებობები. დღეს, კლიმატის ცვლილების ფონზე, უმნიშვნელოვანესია, რომ ჩვენს ფერმერებს ჰქონდეთ წყალუზრუნველყოფილი ფართობები და შეძლონ მაღალი ხარისხის პროდუქციის მოყვანა”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
როგორც მინისტრმა აღნიშნა, დასავლეთ საქართველოში დამშრობი სისტემების რეაბილიტაცია არის უმნიშვნელოვანესი, რადგან არსებობს დიდი რესურსი, რომ ათასობით ჰექტარი ფართობი, რომელიც დღეს არ გამოიყენება, სასოფლო-სამეურნეო საქმიანობაში ჩაერთოს.
„აქვე აღვნიშნავ, რომ კლიმატის ცვლილების ფონზე, როცა ჩამონადენი მდინარეებზე შემცირებულია, ჩვენ, მსოფლიო ბანკის დახმარებით, 25 ლოკაციაზე ვახორციელებთ არსებული და ახალი წყალსაცავების მშენებლობის კვლევას. ეს პროცესი ძალიან მალე დასრულდება და მოგვცემს სურათს. შედეგად, ჩვენ გვექნება ინფორმაცია თუ სადაა აუცილებელი და სად იქნება საჭირო ახალი წყალსაცავების მოწყობა, არსებული წყალსაცავების რეაბილიტაცია და მათი გამოყენება იმისთვის, რომ ჩვენ ფერმერების სტაბილური წყალმომარაგება შევძლოთ”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა რამდენიმე ინფრასტრუქტურულ პროექტზე გაამახვილა ყურადღება. აღნიშნული პროექტები ბოლო წლებში განხორციელდა; აღდგა ფიროსმანის სატუმბი სადგური დედოფლისწყაროში, სამთაწყაროს სატუმბი სადგური ხურვალეთში. ბოლო 30 წლის განმავლობაში სადაც წყალი არ იყო და ვერ იყენებდნენ მიწებს მაღალი ღირებულების სასოფლო-სამეურნეო კულტურების მოსაყვანად, სამელიორაციო ინფრასტრუქტურის მოწესრიგებით, დაახლოებით, 150 ათასი ჰა ფართობი დღეს წყალუზრუნველყოფილია.
„ვფიქრობთ, რომ მომავალი რამდენიმე წლის განმავლობაში, წყალუზრუნველყოფილი ფართობი გვქონდეს 200 ათასი ჰექტრის ოდენობით. ჩვენ უკვე განვახორციელეთ ძირითადი მაგისტრალური არხების, სათავე ნაგებობების და ინფრასტრუქტურის რეაბილიტაცია. ახლა გადავდივართ იმ ეტაპზე, რომ შიდა ინფრასტრუქტურა მოვაწესრიგოთ, შიდა ქსელები, რომლის საშუალებითაც ფერმერებს ექნებათ ნაკვეთებზე გარანტირებული წყალუზრუნველყოფა. ეს არის შემდეგი ეტაპი, რომელიც დიდ ინვესტიციას მოითხოვს, თუმცა, ეს არის აუცილებელი იმისთვის, რომ ფერმერებს სტაბილურად ჰქონდეთ წყალი”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "At the initiative of the Prime Minister of Georgia, the large-scale project will be soon launched in Georgia, entailing the development of infrastructure in various areas."
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia spoke on the TV channel Maestro, ‘’Maestro Regions’’ about the importance of launching a new large-scale project, upon the initiative of the Prime Minister of Georgia.
"At the initiative of the Prime Minister, a large-scale project will be soon launched, which involves the infrastructure development in various areas , primarily, schools, kindergartens, roads, while agricultural development projects entail the development of irrigation and drainage infrastructure, for which we will allocate GEL 200 million.
We take measures in the respective area every year; In recent years, we have spent about GEL 500 million on the restoration of irrigation infrastructure, namely, the main canals, the headwaters.
"Today, in the face of climate change, it is crucial , that our farmers have water supplies in their agricultural land areas, as well as to enable them grow high quality products ‘’ Mr. Shamugia said.
According to the Minister, there are great resources, thousands of hectares of arable land left unused today, therefore, rehabilitation of drainage systems in western Georgia is crucial to engage more unused land in farming activities.
"I will also outline, that in the face of climate change, when runoff is reduced on rivers, through the support of the World Bank, we are conducting a research on the construction of new reservoirs and making survey of existing ones at 25 locations. This process will be completed very soon and it will shed light on the situation. As a result, we will have information where  to build new reservoirs, rehabilitate existing reservoirs and use them to provide a stable water supply to farmers ‘’ Mr. Otar Shamugia said.
The Minister set focus on several infrastructure projects. These projects have been implemented in recent years; Pirosmani pumping station was restored in Dedoplistskaro, Samtatskaro pumping station in Khurvaleti.
For the last 30 years, if farmers hadn’t had supply of water, they couldn’t use their land plots for agricultural purposes, accordingly, they were not able to grow high value crops, although, organizing of the irrigation infrastructure has enabled to irrigate approximately 150,000 hectares of land today.
"We believe, that we will irrigate 200 thousand hectares of agricultural land area in the next few years. We have already rehabilitated the main canals, headwaters and infrastructure.
We are now moving into the next stage to organize and arrange the internal infrastructure, furthermore, internal networks guarantee, that farmers will have water supply on their plots. "This is the next stage, which requires a large investment, however, it is necessary that farmers have stable water supply," - said Mr. Otar Shamugia.