ოთარ შამუგია: „მუშაობას ვაგრძელებთ, რომ დაცული ტერიტორიების არეალი კიდევ უფრო გავაფართოოთ”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ „მაესტრო რეგიონების” ეთერში დაცული ტერიტორიების განვითარების კუთხით სახელმწიფო პოლიტიკაზე, მიმდინარე პროექტებზე და მიღწეულ შედეგებზე ისაუბრა.
„ჩვენი ბიომრავალფეროვნებისა და ბუნების დაცვა, რომელიც უნიკალურია, არის ერთ-ერთი პრიორიტეტული საკითხი. ბოლო პერიოდში, დაახლოებით, 300 ათასი ჰექტარით გავზარდეთ დაცული ტერიტორიების ფართობი და დღეს ის საქართველოს ტერიტორიის 11,5 პროცენტს შეადგენს. წელს ვგეგმავთ რაჭის და შიდა ქართლის დაცული ტერიტორიების დაარსებას; მიმდინარეობს კვლევები სამეგრელოს, სვანეთის, აჭარისა და გურიის დაცული ტერიტორიების მიმართულებით. მუშაობას ვაგრძელებთ, რომ დაცული ტერიტორიების არეალი კიდევ უფრო გავაფართოოთ”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურის მნიშვნელობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ, მნიშვნელოვანია, ერთი მხრივ, დავიცვათ ბუნება, თუმცა, მდგრადი განვითარების პრინციპების დაცვით, უნდა გამოვიყენოთ ის შესაძლებლობები, რომელიც გვაქვს ჩვენი უნიკალური ბუნების სახით.
„იმისთვის, რომ ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურა განვავითაროთ, განვავითაროთ ეკონომიკა ამ მიმართულებით, შევუწყოთ ხელი ტურიზმის განვითარებას, ხორციელდება მნიშვნელოვანი პროექტები. დაახლოებით 35 მილიონი ლარია გათვალისწინებული მხოლოდ ბილიკების მოწყობისთვის დაცულ ტერიტორიებზე. ეს კონტრაქტები უკვე გაფორმებულია და სამუშაოები დაწყებულია. აღსანიშნავია, რომ ძალიან მზარდია ვიზიტორების რაოდენობა და, დინამიკაში, მნიშვნელოვნად აჭარბებს წინა წლების მონაცემებს. ჩვენ უნდა შევქმნათ შესაბამისი ინფრასტრუქტურა, რა თქმა უნდა კერძო სექტორთან ერთად. დაახლოებით 150 მილიონი ლარის კერძო ინვესტიცია ხორციელდება დაცულ ტერიტორიებზე, რაც მნიშვნელოვანია. ჩვენ ამ კუთხით მუშაობას გავაგრძელებთ, რათა ხელი შევუწყოთ ამ ტერიტორიების ტურისტული მიმართულებებით განვითარებას”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: "We continue working on further expanding the protected areas''
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, spoke about the state policy, current projects, and results achieved in the development of protected areas on the TV channel Maestro ‘’Maestro Regions’’."Protecting our biodiversity and unique nature is one of the top priority issues. Recently, we have increased the area of protected areas by about 300 thousand hectares and currently, it makes up 11.5 percent of the territory of Georgia.
In 2022, we plan to establish protected areas in Racha and Shida Kartli regions; the surveys are being conducted in the protected areas of Samegrelo, Svaneti, Adjara, and Guria regions. Accordingly, we are working on further expanding the protected areas", Mr. Shamugia said.
The Minister emphasized the importance of developing the ecotourism infrastructure, noting, that protecting nature is crucial, on the one hand, although, in accordance with the sustainable development principles, we must use the opportunities that give us our unique nature.
" Important projects are being implemented in the country to develop the ecotourism infrastructure, promote the development of tourism, develop the economy in the respective area.
Approximately GEL 35 million is allocated for the arrangement of trails in the protected areas. These contracts had already been signed and the building of walking trails has already been started.
It should be mentioned, that the number of visitors is rapidly increasing, and, in dynamics, significantly exceeds the previous years’ data results. We need to create the appropriate infrastructure, obviously, together with the private sector.
Approximately GEL 150 million worth of private investment is made in the protected areas, which is crucial. "We will continue to work in this area and promote the development of protected areas as tourist destinations," Mr. Otar Shamugia said.