გიორგი ხანიშვილი საქართველო-ყაზახეთის ეკონომიკური თანამშრომლობის მთავრობათაშორისი კომისიის მე-11 სხდომას დაესწრო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი საქართველო-ყაზახეთის ეკონომიკური თანამშრომლობის მთავრობათაშორისი კომისიის მე-11 სხდომას დაესწრო. სხდომის ფარგლებში, კომისიის წევრებმა ორ ქვეყანას შორის სოფლის მეურნეობის, ტურიზმის, ტრანსპორტისა და კავშირგაბმულობის, საინფორმაციო ტექნოლოგიების და ინოვაციების მიმართულებით არსებული მდგომარეობა და თანამშრომლობის განვითარების საკითხები განიხილეს.
„საქართველოსა და ყაზახეთს შორის სავაჭრო ურთიერთობები მზარდი ტენდენციით ხასიათდება. მნიშვნელოვანია, მოიძებნოს გზები, რომ საქართველოს ბაზარზე ყაზახური ხორბალი კონკურენტული გახდეს და მისი იმპორტი გაიზარდოს. ამასთან, ჩვენ გვაქვს თანამშრომლობის პერსპექტივები ციტრუსის, ჩაის, თამბაქოს და სხვა პროდუქტების ყაზახეთში ექსპორტის მიმართულებით. მნიშვნელოვანია, რომ აღნიშნულმა კომისიამ ხელი შეუწყოს საქართველოსა და ყაზახეთს შორის სავაჭრო ურთიერთობების გაძლიერებას, ინვესტიციების გაზრდასა და ტურიზმის განვითარებას, რაც ორივე ქვეყნისთვის სარგებლის მომტანი იქნება“, - აღნიშნა გიორგი ხანიშვილმა.
ბოლო ათწლეულების განმავლობაში, ყაზახეთი საქართველოს ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი სავაჭრო-ეკონომიკური პარტნიორია. 2022 წლის იანვარ-მარტში, ქვეყნებს შორის სავაჭრო ბრუნვამ 29,46 მლნ აშშ დოლარი შეადგინა (ზრდა 123%). ამასთან, 2021 წელს საქართველოში ყაზახეთიდან 11,02 მლნ აშშ დოლარის ინვესტიციები განხორციელდა. 2022 წლის პირველი კვარტლის მონაცემებით, საქართველოში, ყაზახური კაპიტალის მონაწილეობით, 123 მოქმედი კომპანიაა დარეგისტრირებული.
საქართველო-ყაზახეთის ეკონომიკური თანამშრომლობის მთავრობათაშორისი კომისიის მე-11 სხდომა საქართველოს ვიცე-პრემიერმა, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა და ყაზახეთის დელეგაციის ხელმძღვანელმა, ინდუსტრიისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრმა, კაირბეკ უსკენბაევმა გახსნეს.
საქართველო-ყაზახეთის ეკონომიკური თანამშრომლობის მთავრობათაშორისი კომისია ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფორმატი და მექანიზმია ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო-ეკონომიკური და სატრანსპორტო მიმართულებით ურთიერთობების განვითარებისთვის. კომისიის ფარგლებში, არაერთ მნიშვნელოვან საკითხზე ხდება მსჯელობა და გადაწყვეტილებების მიღება.

George Khanishvili attends the 11th Session of Georgia-Kazakhstan Intergovernmental Commission on Economic Cooperation
Mr. George Khanishvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture attended the 11th sitting of the Georgia-Kazakhstan Intergovernmental Commission on Economic Cooperation.
During the meeting, the members of the commission discussed the current situation in the field of agriculture, tourism, transport and communications, information technology and innovation, and also, the development of cooperation between the two countries.
"Trade relations between Georgia and Kazakhstan are characterized by a growing trend. It is important to find ways to make Kazakh wheat competitive in the Georgian market and increase its imports. Moreover, we have prospects for cooperation in the export of citrus, tea, tobacco and other products to Kazakhstan. The Intergovernmental Commission on Economic Cooperation, to support the promotion of trade relations, increase investment and develop tourism between Georgia and Kazakhstan is crucial, as it will bring benefits to both countries," said Mr George Khanishvili.
In recent decades, Kazakhstan has been one of Georgia's most important trade and economic partners. In January-March 2022, the trade turnover between the countries amounted to USD 29.46 million (an increase of 123%).
At the same time, in 2021, Kazakhstan invested USD 11.02 million in Georgia. According to the data for the first quarter of 2022, 123 operating companies putting and using Kazakh capital are registered in Georgia.
The 11th sitting of the Georgia-Kazakhstan Intergovernmental Commission on Economic Cooperation was opened by the Vice Prime Minister of Georgia, Minister of Economy and Sustainable Development M. Levan Davitashvili and the Head of the Kazakh Delegation, Minister of Industry and Infrastructure Development, Mr Kairbek Uskenbaev.
The Georgia-Kazakhstan Intergovernmental Commission on Economic Cooperation is one of the important forms and mechanisms for the development of trade, economic and transport relations between the two countries. Within the commission, a number of important issues are discussed and decisions made by parties.