მთავრობის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, საქართველოში კიდევ ერთი დაცული ტერიტორია შეიქმნება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და სსიპ დაცული ტერიტორიების სააგენტოს ინიციატივა ახალი დაცული ტერიტორიის შექმნის შესახებ დღეს გამართულ მთავრობის სხდომაზე დამტკიცდა. ზემო იმერეთში, საჩხერის მუნიციპალიტეტში, 14 797 ჰექტარ ტერიტორიაზე კვერეთის აღკვეთილი დაარსდება.
ახალი დაცული ტერიტორიის შექმნა უზრუნველყოფს ზემო იმერეთის რეგიონში არსებული უნიკალური ბიომრავალფეროვნების, ეკოსისტემებისა და ლანდშაფტების დაცვა-შენარჩუნებას, ასევე, ბუნებრივი რესურსის მდგრად მართვას. კვერეთის აღკვეთილის შექმნა ხელს შეუწყობს რეგიონის პოპულარიზაციას ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე, ტურისტული ნაკადის მოზიდვას, ადგილობრივი მოსახლეობისთვის შესაძლებელი გახდება დამატებითი ეკონომიკური სარგებლის მიღება.
კვერეთის გეგმარებითი დაცული ტერიტორია გამოირჩევა ეროვნული და საერთაშორისო მნიშვნელობის უნიკალური ბიომრავალფეროვნებით, ეკოსისტემებითა და ლანდშაფტებით. აქ გვხვდება ცოცხალ ორგანიზმთა იშვიათი, უნიკალური, დამახასიათებელი და საქართველოს „წითელ ნუსხაში“ შეტანილი, გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფი გარეულ ცხოველთა სახეობები.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შემუშავებული პოლიტიკის შესაბამისად, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულება დაცული ტერიტორიების შექმნა/დაარსება, გაფართოება და საუკეთესო საერთაშორისო გამოცდილების შესაბამისად განვითარებაა. ბოლო 10 წლის განმავლობაში, დაცული ტერიტორიების ფართობი გაიზარდა თითქმის 300 000 ჰა-ით და, 2021 წლის მდგომარეობით, შეადგენს დაახლოებით 800 000 ჰექტარს, რაც ქვეყნის ტერიტორიის 11.5%-ია. 2012-2021 წლებში, შეიქმნა 31 ახალი და გაფართოვდა 3 დაცული ტერიტორია. დღეს, საქართველოში 5 სხვადასხვა კატეგორიის 94 დაცული ტერიტორიაა.

A new protected area will be established in Georgia in accordance with the decision of the Government of Georgia
The establishment of a new protected area initiated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the LEPL Agency for Protected Areas has been approved at the Government session today. Kvereti reserve will be established on 14,797 hectares in Sachkhere municipality, Upper Imereti.
The establishment of a new protected area will ensure the protection and preservation of the unique biodiversity, ecosystems and landscapes in the Upper Imereti region, as well as the sustainable management of natural resources. Moreover, the establishment of the Kvereti Reserve will help to popularize the region at the national, as well as international level, also, it will attract the tourist flow, and enable local residents to receive additional economic benefits.
Kvereti Protected Area is characterized by unique biodiversity, ecosystems and landscapes of national and international importance, with rare, unique, endangered and threatened wildlife species included in the "Red List" of Georgia.
In accordance with the policy developed by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, one of the priority areas of the Agency of Protected Areas is to create / establish, expand and develop protected areas in compliance with the international best practices.
The territory of protected areas has been increased by almost 300,000 hectares during the last 10 years, as of 2021, it comprises about 800,000 hectares, which covers 11.5% of the entire country. In 2012-2021, 31 new protected areas were established and 3 protected areas were expanded. Today, there are 94 protected areas classified  in 5 different categories in Georgia.