სოლომონ პავლიაშვილი „სუფთა რეგიონი 2021“ გამარჯვებულების დაჯილდოების ღონისძიებას დაესწრო
„საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები-საქართველოს“ და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით, კონკურსის „სუფთა რეგიონი 2021“ გამარჯვებულების დაჯილდოების ღონისძიება გაიმართა.
დაჯილდოების ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი, პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძე და შვედეთის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელი, ერიკ ილესი ესწრებოდნენ.
„ძალიან მნიშვნელოვანი კონკურსია „სუფთა რეგიონი“, რომლის ძირითადი მიზანი ნარჩენების მართვის მიმართულებით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებაა, ასევე, სტიქიური ნაგავსაყრელების და ზოგადად, გარემოს დაბინძურების შემცირებაა. სუფთა ქუჩა და სუფთა რეგიონი სუფთა ქვეყანას ნიშნავს“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა.
მიმდინარე წელს, კონკურსის „სუფთა რეგიონი“ დაჯილდოების ღონისძიება მეექვსედ აღინიშნა და ის 8 ნომინაციაში ჩატარდა. კონკურსში მონაწილეობა შეეძლო ყველა მსურველს, რომელთაც საშუალება ჰქონდათ კონკურსის ორგანიზატორებისთვის ჩამოთვლილი ნომინაციების ამსახველი ფოტო/ვიდეო მასალები წარმოედგინათ.
2021 წლის „სუფთა რეგიონის“ კონკურსის ნომინაციებში გამარჯვებულები არიან:
• „სუფთა რეგიონი“ - კახეთის რეგიონი
• „სუფთა მუნიციპალიტეტი“ - ზუგდიდის მუნიციპალიტეტი
• „სუფთა ქალაქი“ - ქ. ლაგოდეხი
• „სუფთა დაბა“ - დაბა მესტია
• „სუფთა სოფელი“ - სოფელი ჭკადუაში (ზუგდიდის მუნიციპალიტეტი)
• „ლამაზი ეზო" - ბესიკ პერტაიას ეზო (სოფელი ცაიში)
• „ლამაზი ეზო“ (ორგანიზაციის) - ღვინის კომპანია შპს „მეღვინეობა ხარება“
• „სუფთა ქუჩა“ - მერაბ კოსტავას ქუჩა, ბოლნისის მუნიციპალიტეტი
კონკურსის კომისიის გადაწყვეტილებით სიგელები გადაეცათ:
• მცხეთა-მთიანეთისა და ლაგოდეხის მუნიციპალიტეტებს - ნარჩენების მართის სისტემის გაუმჯობესებაში შეტანილი წვლილისთვის
• „ლამაზი ეზო“ - კომპანია „შუმი“
• „ლამაზი ეზო“ - ნუნუ კარდახელაშვილის ეზო (სოფელი ნუმისი, გურჯაანის მუნიციპალიტეტი)
• „ლამაზი ეზო“- ბორის პაპასკუას ეზო (ქ. ფოთი)
• „სუფთა/ლამაზი ქუჩა“ - ბიძინა ჩოლოყაშვილის ქუჩა (ახმეტის მუნიციპალიტეტი)
• „სახლი იწყება ეზოდან“ - ზაქარიაძის ქუჩა (ქ. თბილისი)
პროექტს „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ არასამთავრობო ორგანიზაციები „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები-საქართველო“, „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ (KGT), საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირი „ორქისი“, შვედეთის პარტნიორ ორგანიზაციებთან ერთად ახორციელებენ.

Solomon Pavliashvili attended the award ceremony of the Contest "Clean Region 2021"
Greens Movement of Georgia / Friends of the Earth-Georgia and the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
The event was attended by the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Solomon Pavliashvili, Chairperson of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, Mrs.  Maia Bitadze and Head of the Swedish Development Agency Mr. Eric Iles.
"Clean Region" is a very important competition, which aims to raise public awareness on waste management, reduce landfills and environmental pollution, furthermore, the clean street and a clean region means a clean country," said Mr Solomon Pavliashvili, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
This year, the "Clean Region" award ceremony was celebrated for the sixth time, with 8 nominations. The competition was open to everyone who had the opportunity to submit photo/video materials reflecting the listed nominations to the organizers of the competition (Greens Movement of Georgia/FoE Georgia).
The winners of the  Contest  "Clean Region" 2021  are:
Nomination "Clean Region" – Kakheti Region;
Nomination "Clean Municipality" – Zugdidi municipality;
Nomination "Clean City " – city Lagodekhi;
Nomination "Clean small town" - small town Mestia
Nomination "Clean Village" - a village of Chkaduashi (Zugdidi Municipality)
Nomination "Beautiful Yard" - Besik Pertaia’s Yard (village Taishi)
Nomination "Clean Street" - Merab Kostava Street, Bolnisi Municipality
Nomination "Beautiful Yard" (Organization) - Wine Company Ltd. "Winery Khareba"
By the decision of the competition commission, the diplomas were awarded to:
• Mtskheta-Mtianeti and Lagodekhi Municipalities - for their contribution to the improvement of the waste management system
• "Beautiful Yard" - Company "Shumi"
• "Beautiful Yard" - Nunu Kardakhelashvili Yard (village of Numisi, Gurjaani Municipality)
• "Beautiful Yard" - Boris Papaskua Yard (Poti)
• "Clean / Beautiful Street" - Bidzina Cholokashvili Street (Akhmeta Municipality)
• "The house starts from the yard" - Zakariadze Street (Tbilisi)
The contest “Clean Region ” is carried out as part of the “Keep Georgia Tidy” project, with the financial support of the Government of Sweden and implemented by NGO consortium "Keep Georgia Tidy” (KGT), the Greens Movement of Georgia/Friends of the Earth Georgia, Georgian Society of  Nature Explorers “Orchis, with local and Swedish partner organizations.