სოლომონ პავლიაშვილმა მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას (მგვ) დაქვემდებარებული პროდუქციის მწარმოებლებთან და იმპორტიორებთან ფართომასშტაბიანი შეხვედრა გამართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა მწარმოებლის გაფართოებულ ვალდებულებას (მგვ) დაქვემდებარებული პროდუქციის (ბატარეები და აკუმულატორები, საბურავები, ელექტრო და ელექტრონული მოწყობილობები და ზეთები) მწარმოებლებთან და იმპორტიორებთან ფართომასშტაბიანი შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების (მგვ) პრინციპის დასანერგად საქართველოს მთავრობის მიერ 2020 წლის 25 მაისს მიღებული ოთხი ტექნიკური რეგლამენტის (ნარჩენი ზეთების მართვის, საბურავების ნარჩენების მართვის, ელექტრო და ელექტრონული მოწყობილობების ნარჩენების მართვის, ბატარეებისა და აკუმულატორების ნარჩენების მართვის) ამოქმედების ვადების საკითხებზე იმსჯელეს.
„მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების შესრულების მიზნით, მიმდინარე წლის 1 ივნისიდან,  საქართველოს მთავრობის მიერ მიღებული ოთხი ტექნიკური რეგლამენტი  შედის ძალაში, რაც გულისხმობს, რომ  მგვ-ს დაქვემდებარებულმა ორგანიზაციებმა 1 ივნისამდე, პროდუქტის ბაზარზე განთავსებამდე უნდა გაიარონ ავტორიზაცია მგვ-ის ელექტრონულ რეესტრში, ხოლო მიმდინარე წლის 1 ივლისიდან, ყველა იმპორტიორსა და დისტრიბუტორს აეკრძალება იმ მწარმოებლების მიერ მოწოდებული პროდუქციის ბაზარზე განთავსება, რომლებიც არ არიან რეგისტრირებული მგვ რეესტრში და არ არიან მგვ ორგანიზაციის წევრები.
ჯერ კიდევ ტექნიკური რეგლამენტის შემუშავების პროცესში, აქტიურად ვთანამშრომლობდით ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებთან და ვითვალისწინებდით მათ შენიშვნებსა და წინადადებებს. ვფიქრობ, კომპლექსური მიდგომებით, უდავოდ მივიღებთ პოზიტიურ შედეგებს“,- განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
როგორც გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარემ, მაია ბითაძემ აღნიშნა, სახელმწიფოს მხრიდან მიღებული უნდა იყოს ისეთი გადაწყვეტილებები, რომელიც ბიზნესსექტორის წარმომადგენლებს ტვირთად არ დააწვება და, ამავდროულად, ნარჩენების მართვის პროცესის ეფექტიან წარმართვაში მწარმოებლები პასუხისმგებლობას იგრძნობენ.
შეხვედრაზე სამინისტროს ნარჩენებისა და ქიმიური ნივთიერებების მართვის დეპარტამენტის უფროსმა, ალვერდ ჩანქსელიანმა ხაზი გაუსვა მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ტექნიკური რეგლამენტების განხორციელების ვადებს და აღნიშნა, რომ ოთხი ტექნიკური რეგლამენტის ამოქმედების ვადების შესრულება უმნიშვნელოვანესია, რისთვისაც სამინისტროს მიერ არაერთი ნაბიჯი გადაიდგა მწარმოებლების პოზიციების, შენიშვნებისა და წინადადებების გათვალისწინების კუთხით.
შეხვედრას ფინანსთა მინისტრის მოადგილე მამუკა ბარათაშვილი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების, ბიზნესასოციაციისა და კერძო სექტორის 200-მდე წარმომადგენელი ესწრებოდა.
მგვ-ის დაქვემდებარებული პროდუქტის მწარმოებლებმა და იმპორტიორებმა დეტალური ინფორმაციის მისაღებად იხილეთ მითითებული ბმული:

Solomon Pavliashvili held a large-scale meeting with the producers and importers of products subject to the Extended Producer Responsibility (EPR)
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Solomon Pavliashvili held a large-scale meeting with the manufacturers and importers of products (batteries and accumulators, tires, electrical and electronic equipment and oils) subject to the Extended Producer Responsibility (EPR).
The issues related to four technical regulations adopted by the Government of Georgia on May 25, 2020 ( Management of Waste Batteries and Accumulators, Management of Waste Tires, Management of Waste Electrical and Electronic Equipment, Management of Waste Oils) to introduce the Extended Producer Responsibility (EPR) principles, and timelines for the implementation of technical regulations have been discussed at the meeting.
‘’From June 1, 2022, four technical regulations adopted by the Government of Georgia will enter into force for the implementation of the EPR, which means, that organizations and manufacturers of products subject to EPR must be registered in the EPR electronic register before placing their products on the market by June 1, 2022.
From 1 July 2022, distributors of products subject to the EPR are obliged not to place on the market the products supplied by those manufacturers who are not registered in the EPR electronic register and are not members of the EPR organization.
We have actively cooperated with the business sector representatives, taking into account their comments and suggestions while drafting the technical regulations. I believe, that we will undoubtedly get positive results through the adoption of complex approaches, " Mr. Solomon Pavliashvili said.
As stated by Mrs. Maia Bitadze, Chairperson of the Environmental Protection and Natural Resources Committee, the state should make decisions that will not burden the business sector and, at the same time, producers will feel responsible for effective management of the waste management process.
During the meeting, Mr. Alverd Chankseliani, Head of the Waste and Chemicals Management Department of the Ministry, underlined the importance of timelines for the implementation of the technical regulations of the EPR, noting, that implementation of four technical regulations within the specified timeline is crucial, for which, the Ministry has taken several steps taking into account the positions, comments and suggestions of the manufacturers.
The meeting was attended by the Deputy Minister of Finance Minister Mr. Mamuka Baratashvili, about 200 representatives of the relevant services of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Business Association and the private sector.
Manufacturers and importers of products subject to EPR will see the following link for more information: