სახელმწიფო პროგრამის „ქართულ ჩაი“ მონაწილე 6 სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივს თანამედროვე ტექნიკა გადაეცა
სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებისათვის დანადგარების გადაცემის პროცესს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი იმერეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულ ზვიად შალამბერიძესთან ერთად  დაესწრო.
„იმერეთის, გურიის და სამეგრელოს რეგიონში მოქმედ ექვს კოოპერატივს გადავეცით დანადგარები, რომელთა მეშვეობითაც ისინი შეძლებენ საკუთარ ფართობში მოყვანილი მაღალხარისხიანი ჩაის გადამუშავებას. რითაც, ერთი მხრივ, გააიაფებენ თვითღირებულებას, მეორე მხრივ, შეძლებენ მოემსახურონ კოოპერატივის ირგვლივ არსებულ პლანტაციებს, რომ შეძლონ ერთგვაროვანი, მაღალხარისხიანი, პრემიუმ კლასის ჩაით უზრუნველყონ როგორც საქართველოს ბაზარი, ისე განახორციელონ ექსპორტი მსოფლიო ბაზარზე“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა.
იმერეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულის, ზვიად შალამბერიძის განცხადებით, ჩაის წარმოება იმერეთის რეგიონისთვის ტრადიციულია; სასოფლო-სამეურნეო მიმართულებით სახელმწიფო პროგრამები მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა ყველა იმ კოოპერატივისთვის და ფერმერისთვის, რომელსაც ექნება სურვილი, რომ ჩაერთოს სოფლის მეურნეობაში და შექმნას დოვლათი.
ზესტაფონის მუნიციპალიტეტში, პროგრამის „ქართული ჩაი“ ფარგლებში, იმერეთისა და გურიის რეგიონში მოქმედ 6 სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივს ჩაის წარმოებისათვის საჭირო თანამედროვე ტექნიკა გადაეცა; სახელმწიფო თანადაფინანსება 329,460 ლარია.
პროგრამის ფარგლებში, ჩაის წარმოებისათვის საჭირო 643 000 ღირებულების დანადგარები, ჯამში, 14 სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივს გადაეცა.
საქართველოს მასშტაბით, პროგრამაში „ქართული ჩაი“ რეაბილიტირებული ფართობი 1,670 ჰექტარს შეადგენს, სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 3 მლნ ლარს აღემატება.
პროგრამა „ქართული ჩაი“ 2016 წლიდან ხორციელდება და მისი მიზანია საქართველოში არსებული ჩაის პლანტაციების პოტენციალის ეფექტიანი გამოყენება, ადგილობრივი ჩაის წარმოების ზრდის ხელშეწყობა, თვითუზრუნველყოფის დონის ამაღლება და საექსპორტო პოტენციალის გაზრდა.

Six agricultural cooperatives participating in the state program "Georgian Tea" were provided with the modern agricultural equipment
Mr. George Khanishvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture accompanied by Mr. Zviad Shalamberidze, State Representative in the Imereti Region attended the process of handing over the equipment to the agricultural cooperatives.
“We have transferred the equipment to six agricultural cooperatives operating in Imereti, Guria and Samegrelo regions, which will enable them to process high-quality tea grown in their agricultural land plots. Moreover, they will reduce the cost of tea and will provide service to the plantations across the cooperative on the one hand, and on the other hand will ensure the production of high-quality, premium tea to both Georgian market and export it to the International market as well” said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. George Khanishvili.
According to the State Representative in the Imereti Region, Zviad Shalamberidze, Imereti region has a tradition of growing / producing tea; The state agricultural programs provide important support for all cooperatives and farmers , who wish to get engaged in the farming practices and create wealth from agriculture.
Under the program "Georgian Tea", six agricultural cooperatives operating in Imereti and Guria regions were provided with the modern equipment for tea production in Zestaponi municipality; State co-financing amounts to GEL. 329,460.
Under the program, the agricultural equipment worth of 643,000  urgent for tea production were handed over to 14 agricultural cooperatives, furthermore,the area rehabilitated under the program ‘’Georgian Tea’’ includes  1,670 hectares across the country, with the co-financing from the Rural Development Agency exceeding GEL 3 million.
The program ‘’ Georgian Tea’’ has been implemented since 2016. The respective program aims to effectively use the potential of tea plantations in Georgia, promote the growth of local tea production, increase the level of self-sufficiency and export potential of tea production.