კონკურსის „მწვანე ჯილდო 2022” გამარჯვებულები ცნობილია
გარემოს დაცვის მსოფლიო დღის ფარგლებში, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის კონკურსის „მწვანე ჯილდო” გამარჯვებულები გამოვლინდნენ. საზეიმო ღონისძიებაზე, „მწვანე ჯილდო - სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება 2022” ახმეტის მუნიციპალიტეტის სოფელ დუისის N1 საბავშვო ბაღის აღმზრდელმა, ნონა მარგოშვილმა მოიპოვა, ხოლო „მწვანე ჯილდო - გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში 2022” რევაზ მუმლაძის სახელობის ქალაქ ზესტაფონის N7 საჯარო სკოლისა და ზესტაფონის მუნიციპალიტეტის სოფელ კლდეეთის საჯარო სკოლის ინგლისური ენის მასწავლებელმა, მარინე ფორჩხიძემ.
გამარჯვებულებს ჯილდოები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ გადასცა.
„ძალიან მნიშვნელოვანია, ვიზრუნოთ ჩვენი საზოგადოების, ჩვენი მომავალი თაობის ცნობიერების ამაღლებაზე და განათლებაზე გარემოს დაცვის მიმართულებით. ამ კუთხით რამდენიმე მნიშვნელოვან პროექტს ვახორციელებთ; კონკურსი „მწვანე ჯილდო” ერთ-ერთი მათგანია. კონკურსის ფარგლებში, გამოვავლინეთ გამარჯვებული მასწავლებლები. მინდა ვისარგებლო შემთხვევით და თითოეულ მათგანს ძალიან დიდი მადლობა გადავუხადო ამ პროექტში მონაწილეობისთვის, მინდა მივულოცო გამარჯვება და ვუსურვო წარმატებები მათ ყოველდღიურ საქმიანობაში რომელსაც ეწევიან ჩვენი მომავალი თაობის აღზრდისთვის და მათთვის შესაბამისი განათლების მიწოდებისთვის”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
კონკურსი „მწვანე ჯილდო” გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ 2018 წელს დაარსდა. კონკურსის მიზანია იმ პედაგოგებისა და აღმზრდელების გამოვლენა და წახალისება, რომლებიც სასწავლო პროცესში აქტიურად იყენებენ სახელმძღვანელოებს „სკოლამდელი გარემოსდაცვითი განათლება” და „გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლება სკოლაში” და ზრუნავენ ბავშვების გარემოსდაცვითი და აგრარული განათლების ხელშესაწყობად. სახელმძღვანელოები წარმატებით ინერგება მთელი ქვეყნის მასშტაბით.
„ინიციატივების და პროექტების სათანადო შედეგს ვიღებთ ჩვენი მოტივირებული პედაგოგების და აღმზრდელების აქტიური ჩართულობით. სხვაგვარად დასახული მიზნის მიღწევა შეუძლებელია. იმედი გვაქვს, სამომავლოდ, უფრო მეტი პედაგოგი დაინტერესდება ამ უმნიშვნელოვანესი სფეროთი, ჩაერთვება როგორც სასწავლო პროცესში, ასევე კონკურში. სამინისტრო, თავის მხრივ, პედაგოგებისა და აღმზრდელების აქტივობას ყურადღების მიღმა არ დატოვებს”, -განაცხადა გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორმა თამარ ალადაშვილმა.
დაჯილდოების ცერემონიას განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე თამარ მახარაშვილი და მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
გამართულ ღონისძიებაზე, გამარჯვებულები და საკონკურსო კომისიის რჩეული მონაწილეები სპეციალური პრიზებით დაჯილდოვდნენ.
კონკურსის „მწვანე ჯილდო” მხარდამჭერები არიან: მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი, ბაგა-ბაღების მართვის სააგენტო, თბილისის ზოოპარკის საგანმანათლებლო ცენტრი, კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრი (REC Caucasus), CENN, ეკოხედვა, ბუნების კონსერვაციის ორგანიზაცია „საბუკო“, დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე. ასევე, კერძო კომპანიები: მედ დიაგნოსტიკა, დელფოსი, სილქნეტი, ლუტეცია, ფარმადეპო, რომლებიც მათი სოციალური პასუხისმგებლობის ფარგლებში მხარს უჭერენ გარემოსდაცვითი განათლების და ცნობიერების ასამაღლებელ აქტივობებს.
2022 წელს გამოცხადებულ კონკურსში „მწვანე ჯილდო“ კონკურსანტები მთელი საქართველოს მასშტაბით მონაწილეობდნენ. გამარჯვებულების დაჯილდოების ღონისძიება 5 ივნისს, გარემოს დაცვის მსოფლიო დღეს გაიმართა. გარემოს დაცვის მსოფლიო დღე 1972 წელს, გაეროს გენერალური ასამბლეის მიერ დაწესდა. მიმდინარე წელს, გარემოსდაცვითი დღის აღნიშვნის კამპანიის სლოგანია „მხოლოდ ერთი დედამიწა", რომელიც ფოკუსირებულია „ბუნებასთან ჰარმონიაში მდგრადად ცხოვრებაზე”.
გარემოს დაცვის მსოფლიო დღის აღნიშვნის ფარგლებში, სატელევიზიო ანძა და მეტეხის ხიდის მიმდებარე ტერიტორია მწვანედ განათდა.

Announcing winners of the competition "Green Award 2022"
The winners of the "Green Award" competition of the Environmental Information and Education Centre” were announced within the framework of World Environment Day.
Nona Margoshvili, the teacher from the Kindergarten N1 in the village of Duisi, Akhmeta Municipality won the "Green Award - Preschool Environmental Education 2022’’ and Marine Porchkhidze, an English teacher at Revaz Mumladze Public School N7 at the village of Kldeeti in Zestaponi Municipality was honored with the prize "Green Award - Environmental and Agrarian Education at School 2022" on the World Environment Day.
The awards were handed over by the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia.
"It is very important to take care of our society, and increase the awareness and education of our next generation in the environmental protection field. We are implementing several important projects in the respective area;
The competition "Green Award" is one of the aforementioned events. As part of the competition, we identified the winner teachers. I would like to take this opportunity and thank each of them for their participation in the respective project. I would like to congratulate them on their achievement and wish them success in their day-to-day activities, to educate our next generation and provide them with relevant knowledge " Mr. Otar Shamugia said.
The Green Award competition established in 2018 by Environmental Information and Education Centre aims to identify and encourage educators who actively use the following textbooks the ‘’Preschool Environmental Education’’ and ‘’Environmental and Agrarian Education at School’’ in the educational process and take care for the promotion of environmental and agrarian education of children. The textbooks are being successfully adopted throughout the country.
"We get the proper result from the initiatives and projects through active involvement of our motivated teachers and educators. Otherwise it is impossible to achieve the goal. We hope, that more teachers will be interested in this important field in the future, and will get engaged in the learning process and the competition as well. The Ministry, in turn, will pay attention to the activities of teachers and educators" said Mrs. Tamar Aladashvili, Drector of the Environmental Information and Education Center.
The First Deputy Minister of Education and Science Tamar Makharashvili and invited guests attended the award ceremony.
During the event, the winners and the selected participants of the competition commission were awarded special prizes.
The list of supporters of the competition "Green Award" is comprised of the National Center for Teacher Professional Development, Nursery school and kindergarten Management Agency, Tbilisi Zoo Educational Center, Regional Environmental Center for the Caucasus (REC Caucasus), CENN, Ecovision, Society for Nature Conservation "Sabuko", ‘’Keep Georgia Tidy’’. Also, private companies: Med Diagnostics, Delphos Group, Silknet, Lutecia, Pharmadepo, which promote environmental awareness and education within their social responsibility
The "Green Award 2022’’ hosted the participants from all over Georgia. The award ceremony was held on World Environment Day, June 5. World Environment Day was established in 1972 by the United Nations General Assembly.
As part of the celebration of World Environment Day, the TV tower and the area around the Metekhi Bridge were illuminated in green.
In 2022, World Environment Day focused on living in harmony with nature with the slogan Only One Earth.