დაცული ტერიტორიების სააგენტო გერმანიის განვითარებისა და რეკონსტრუქციის ბანკისგან (KfW) 16, 250 მილიონი ევროს ღირებულების გრანტს მიიღებს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაცული ტერიტორიების სააგენტოსა და გერმანიის განვითარებისა და რეკონსტრუქციის ბანკს (KfW) შორის საგრანტო ხელშეკრულება გაფორმდა. ხელშეკრულების თანახმად, დაცული ტერიტორიების სააგენტო, ახალი დაცული ტერიტორიების შექმნისა და განვითარებისთვის, მომდევნო 6 წლის განმავლობაში, 16,250 მილიონი ევროს ღირებულების გრანტს მიიღებს.
დაცული ტერიტორიების სააგენტოსა და გერმანიის განვითარებისა და რეკონსტრუქციის ბანკს (KfW) შორის გაფორმებული ხელშეკრულების ფარგლებში, ასევე გათვალისწინებულია მართვის ეფექტიანობისა და ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგის გაუმჯობესება, კონსერვაციის უზრუნველყოფა, პერსონალის კვალიფიკაციის ამაღლება, ეკოტურიზმის განვითარება.
ახალ საგრანტო ხელშეკრულებას ხელი დაცული ტერიტორიების სააგენტოს თავმჯდომარემ, დავით იოსებაშვილმა და გერმანიის განვითარებისა და რეკონსტრუქციის ბანკის (KfW) საქართველოს გარემოსდაცვითი პორტფელის მენეჯერმა, ფრენკ მორშელმა მოაწერეს. ხელმოწერის ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია დაესწრო.
„გარემოზე ზრუნვა ჩვენი მთავრობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია; ამ მიმართულებით მნიშვნელოვან ღონისძიებებს ვახორციელებთ. დაცული ტერიტორიების ფართობი, დაახლოებით, 300 000 ჰექტრით გავზარდეთ. წელს ვგეგმავთ, დავაარსოთ ახალი დაცული ტერიტორიები, ხოლო არსებული გავზარდოთ 100 000 ჰექტრით. ახალი დაცული ტერიტორიების დაარსებას სჭირდება დაფინანსება, რათა მოეწყოს ეკოტურისტული ინფრასტრუქტურა, ვიზიტორთა ცენტრები, ჩვენი რეინჯერები აღიჭურვონ შესაბამისი მოწყობილობებით; აქედან გამომდინარე, სათანადო ფინანსური მხარდაჭერის მოპოვება არის უაღრესად მნიშვნელოვანი. გერმანიის მთავრობა წლებია მხარს გვიჭერს დაცული ტერიტორიების განვითარების კუთხით. გვაქვს მიმდინარე პროექტიც; დღეს კი, ხელი მოვაწერეთ ახალ საგრანტო ხელშეკრულებას, რომელიც სწორედ დაცული ტერიტორიების განვითარებას მოხმარდება. მინდა ვისარგებლო შემთხვევით და გერმანიის მთავრობას და გერმანიის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს აღნიშნული მხარდაჭერისთვის დიდი მადლობა გადავუხადო “, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაცული ტერიტორიების სააგენტოს გერმანიის ფედერაციულ რესპუბლიკასთან მრავალწლიანი წარმატებული თანამშრომლობის გამოცდილება აქვს, რომლის ფინანსური მხარდაჭერით არაერთ ინიციატივას ჩაეყარა საფუძველი.
საქართველოსა და გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის მთავრობებს შორის ახალი საგრანტო ხელშეკრულება ,,ბიომრავალფეროვნება და მდგრადი ადგილობრივი განვითარება საქართველოში“ 24 მილიონ ევრომდე მოცულობის საგრანტო მხარდაჭერას ითვალისწინებს, საიდანაც, მომდევნო 6 წლის განმავლობაში, 16,250 მილიონ ევროს დაცული ტერიტორიების სააგენტო მიიღებს დაცული ტერიტორიების შექმნისა და გაფართოების ხელშეწყობისთვის; მთავრობებს შორის გაფორმებული საგრანტო ხელშეკრულება ითვალისწინებს აჭარის სატყეო სექტორის შესაძლებლობების გაძლიერებასაც.

German Development and Reconstruction Bank (KfW) provides € 16.250 million in grant financing to the Agency of Protected Areas
The grant agreement has been signed between the Agency of Protected Areas of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the German Development Bank (KfW).
Under the respective agreement, the Agency of Protected Areas will receive a € 16,250 million grant for the creation and development of new protected areas within the next 6 years.
The agreement envisages the improvement of efficiency in the management system, enhancement of monitoring of biodiversity, also, ensuring conservation of natural resources, providing professional development training opportunities for employees, and the development of ecotourism.
The new grant agreement was signed by Mr. David Iosebashvili, Chairman of the Agency for Protected Areas, and Mr. Frank Morschel, Manager of the Environmental Portfolio of the German Development and Reconstruction Bank (KfW) in Georgia. Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia attended the signing ceremony.
"Taking care for the environment is one of the top priorities for our Government; We are taking crucial measures in the respective area. We have increased the area of protected areas by about 300,000 hectares. This year we plan to establish new protected areas and increase the existing territory by 100,000 hectares.
The funding is required for the establishment of new protected areas to arrange the ecotourism infrastructure, visitor centres, and equip our rangers with the appropriate equipment; Therefore, obtaining adequate financial support is extremely important. The German government has been supporting us in the development of protected areas over the years. Currently, through the support of the German side,  one of the projects is being launched in the country;
Today, we have signed a new grant agreement, which will be used for the development of protected areas. I would like to take this opportunity to thank the Government of Germany and the German Development and Reconstruction Bank for their support," said the Minister of Environmental Protection and Agriculture.
The Agency of Protected Areas of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture has a successful, long-term partnership with the Federal Republic of Germany, which laid the foundation stone for numerous development initiatives.
The new grant agreement "Biodiversity and Sustainable Local Development in Georgia" signed between the Governments of Georgia and the Federal Republic of Germany provide grant support of up to € 24 million, out of which, the Agency of Protected Areas will receive 16,250 million euros within the next 6 years; The strengthening of the capacities of the forestry sector of Adjara is envisaged by the respective agreement.