მარნეულში ხორბლის სასელექციო-სადემონსტრაციო ღია კარის დღე გაიმართა
მარნეულის მუნიციპალიტეტში, ხორბლის სასელექციო-სადემონსტრაციო ღია კარის დღე შპს „ფირმა ლომთაგორას“ ორგანიზებით გაიმართა. ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი დაესწრო.
„სახელმწიფო პროგრამები, რომლებიც მნიშვნელოვნად უწყობს ხელს მარცვლეულის წარმოების განვითარებას, მოკლებული იქნება აზრს, რომ არა, ისეთი მნიშვნელოვანი კომპონენტი, როგორიცაა თესლის წარმოების განვითარება, ახალ, მაღალპროდუქტიულ ჯიშებზე მუშაობა. ლომთაგორას მეურნეობაში სწორედ ხორბლის სათესლე მასალის გამოყვანა ხდება.
საქართველოში უკვე გვაქვს ხორბლის ჯიშები, რომლებიც 7-8-10 ტონიან მოსავალს გვაძლევს. ვფიქრობთ, რომ ეს ნაბიჯები, ხელს შეუწყობს ჩვენი დამოუკიდებლობის ზრდას, არამარტო სათესლე მასალაზე, არამედ მთლიანად სასურსათო ხორბლის წარმოებაზე. სახელმწიფო გეგმავს და მომავალში განახორციელებს პროგრამებს, რომელიც ხორბლის და მარცვლოვანი კულტურების განვითარებაზე იქნება ორიენტირებული“, - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
ღია კარის დღეზე წარმოდგენილი იყო, როგორც მსოფლიოს სასელექციო სახეობის, ასევე ქართული ადგილობრივი სელექციისა და ენდემურ-აბორიგენული ჯიშები.
ღონისძიებას საქართველოს პარლამენტის აგრარული კომიტეტის აპარატის, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, სოფლის მეურნეობის მეცნიერებათა აკადემიისა და დარგობრივი ასოციაციების წარმომადგენლები და ადგილობრივი ფერმერები ესწრებოდნენ.

The company ‘’Lomtagora’’ LTD organized an open day - the wheat seed selection demonstration event in Marneuli Municipality.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. George Khanishvili attended the event.
" State agricultural programs focused on the development of grain production would be meaningless if we don’t take into account the development of seed production, including high yielding varieties. It should be mentioned, that the company ‘’Lomtagora’’ produces quality wheat seeds.
We already have wheat varieties in Georgia, which deliver 7-8-10 tonnes of wheat crop. We believe, that the steps taken in the respective area will contribute to the growth of our production, not only seed material but the total production of wheat crops in the country. The state plans to implement agricultural programs in the future, which will be focused on the development of wheat and grain crops, "- said Mr. George Khanishvili.
The top wheat varieties selected across the world, including Georgian local and endemic-aboriginal varieties, were presented at the event
The event was attended by the representatives of the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the Academy of Agricultural Sciences, sectoral associations and local farmers.