ოთარ შამუგიამ კომპანიის „მუხათის მარანი“ ახლად გაშენებული ვენახი დაათვალიერა და ღვინის მცირე საწარმოს მშენებლობის მიმდინარეობას გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ, ქვემო ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი დოხტურიშვილთან ერთად, თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში, სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარი კომპანიის „მუხათის მარანი“ ახლად გაშენებული ვენახი დაათვალიერა და სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, ღვინის მცირე საწარმოს მშენებლობის მიმდინარეობას გაეცნო.
„მევენახეობა-მეღვინეობის დარგის განვითარება ჩვენთვის განსაკუთრებულად პრიორიტეტული მიმართულებაა. თეთრიწყაროს მუნიციპალიტეტში, ჩვენმა ბენეფიციარმა, სახელმწიფოს მხარდაჭერით შეძლო ახალი ვენახის გაშენება; ამ ეტაპზე, აშენებს თანამედროვე სტანდარტების ღვინის საწარმოს და გეგმავს სასტუმროს ინფრასტრუქტურის მოწყობას. შესაბამისად, აქ შეიქმნება აგროტურისტული სივრცე, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანია როგორც ტურიზმის განვითარებისთვის, ისე ქართული ხარისხიანი პროდუქციის პოპულარიზაციისთვის“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ.
კომპანიამ „მუხათის მარანი“, 2020 წელს, პროგრამით „დანერგე მომავალი“, 5 ჰექტარზე ვენახის გაშენებისათვის თანადაფინანსება 44,800 ლარი მიიღო.
კომპანია, ღვინის მარნის მშენებლობისათვის, 1,5 მლნ ლარის შეღავათიანი აგროკრედიტით სარგებლობს. სასოფლო-სამეურნეო მექანიზაციის თანადაფინანსების პროგრამის ფარგლებში, კომპანიამ 233,500 ლარის ღირებულების სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა 30%-იანი თანადაფინანსებით მიიღო.

Minister pays a visit to newly planted vineyard of the Company "Mukhati Cellar"
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia accompanied by the State Representative of Kvemo Kartli Mr. Giorgi Dokhturishvili paid a visit to Tetritskaro Municipality, where Government officials inspected the newly planted vineyard of the Company ‘’Mukhati Marani’’, and got acquainted with the construction activities of a small wine cellar - a beneficiary company of the Rural Development Agency.
"Development of viticulture and winemaking sector is a top priority for us. The state support enabled our beneficiary company to plant a new vineyard in Tetritskaro municipality. The aforementioned company currently undertakes the construction of a modern winery and plans to arrange/ organize the hotel infrastructure, entailing the creation of an agro-tourism space and facilities, which are crucial for the development of tourism, and promotion of Georgian quality products ”said Mr. Otar Shamugia, Minister of Environmental Protection and Agriculture.
Under the framework of the state program ‘’ Plant the Future, ’ in 2020, the company "Mukhati Marani" received co-financing of GEL 44,800 for planting a vineyard on 5 hectares of agricultural land area.
The respective company has benefited from the preferential agro-credit of GEL 1.5 million for the construction of a wine cellar. Under the co-financing program for agricultural mechanization, the company received GEL 233,500 worth of agricultural machinery with a 30% co-financing.