ოთარ შამუგია: „ქართული მეღვინეობის დარგი მზად არის ამერიკაში ამბიციური განაცხადი გააკეთოს”
ამერიკის შეერთებულ შტატებში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია ვაშინგტონში და ნიუ იორკში ქართული ღვინის ექსპორტიორებს, მაღაზიების მფლობელებს და მარკეტინგული კომპანიის წარმომადგენლებს შეხვდა.
მარკეტინგული კომპანიის „კოლანჯელო და პარტნერს” ოფისში გამართულ შეხვედრაზე, ოთარ შამუგიამ მათი ხედვები მოისმინა და იმედი გამოთქვა, რომ, ღვინის ეროვნულ სააგენტოსთან თანამშრომლობით, „კოლანჯელო და პარტნერსი” აქტიურად იმუშავებს მარკეტინგულ და პოპულარიზაციის გეგმებზე, რომელიც მიმართულია ქართული ღვინის აშშ-ს ბაზარზე ცნობადობის ამაღლებისკენ, რაც უდავოდ აისახება ქართული ღვინის საექსპორტო გაყიდვების ზრდაზე ამერიკის შეერთებულ შტატებში. „კოლანჯელო და პარტნერსი” ერთ-ერთი საერთაშორისო მარკეტინგული კომპანიაა, რომელსაც 25 წლიანი გამოცდილება აქვს.
„ჩვენ გამოვთქვამთ იმედს, რომ თქვენთან თანამშრომლობით და თანმიმდევრული და სწორად დაგეგმილი აქტივობების შედეგად, ქართული ღვინის ცნობადობა უფრო ფართო მასშტაბებს მიიღებს. ჩვენი სტრატეგიული მიზანია, რომ შეიქმნას და დამკვიდრდეს „ქართული ღვინო“, როგორც გლობალური ბრენდი, მოხდეს მისი პოპულარიზაცია მასობრივი მოხმარების სეგმენტში. ჩვენ ვფიქრობთ, რომ სწორედ ახლა არის უნიკალური მომენტი, როცა ქართული მეღვინეობის დარგი მზად არის, ამერიკაში ამბიციური განაცხადი გააკეთოს”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ნიუ იორკში, საქართველოს გენერალურ საკონსულოში გამართულ შეხვედრაზე, სადაც როგორც ღვინის ექსპორტიორები, ასევე საერთაშორისო მარკეტინგული კომპანიის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ, დეტალურად განიხილეს ამერიკის შეერთებულ შტატებში ქართული ღვინის ცნობადობის ამაღლების სტრატეგია. როგორც ოთარ შამუგიამ აღნიშნა, ამერიკაში ქართული ღვინის წარმატებისთვის ერთ-ერთი აუცილებელი პირობა ქართული ღვინის კომპანიებისა და ამერიკელი იმპორტიორების, დისტრიბუტორებისა და სავაჭრო ქსელების წარმომადგენლების დაკავშირება, ამავე დროს, ამერიკაში მოღვაწე იმპორტიორ-დისტრიბუტორების მაქსიმალური ჩართვის ხელშეწყობაა საერთაშორისო მარკეტინგული კომპანიის მიერ დაგეგმილ ღონისძიებებში.
„ჩვენ დიდი იმედი გვაქვს, რომ დაგეგმილი აქტივობები მიიზიდავს აღნიშნულ აუდიტორიას, შეიქმნება მეტი ინტერესი საქართველოსა და ქართული ღვინის მიმართ”,-განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ოთარ შამუგია, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან ამერიკის შეერთებულ შტატებში, დავით ზალკალიანთან ერთად, ვაშინგტონში მდებარე ღვინის მაღაზიაში „Bach 13” ქართული ღვინის გაყიდვების მაჩვენებლებით და არსებული პოტენციალით დაინტერესდა. როგორც მაღაზიის მეპატრონემ, გიგა გრიგოლიამ აღნიშნა, მაღაზია ამერიკელ მომხმარებელს საქართველოდან 30-მდე კომპანიის ღვინოსა და ალკოჰოლური სასმელების ასორტიმენტს სთავაზობს. მისივე თქმით, ქართული ღვინის მიმართ ინტერესი, ბოლო პერიოდში, განსაკუთრებით გაიზარდა, რაშიც მნიშვნელოვანი როლი აქვს ქართული ღვინის 8 ათასწლოვან ისტორიას.

Otar Shamugia: "Georgian wine industry is ready to make an ambitious advertisement in the US"
As part of his working visit to the United States of America, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia held a meeting with Georgian wine exporters, shop owners and representatives of a marketing company in Washington DC  and New York City.
The meeting was held at the office of the marketing company ‘’Colangelo and Partners’’, where the Minister, Otar Shamugia got familiar with the visions of the companies and expressed his hope, that ‘’Colangelo and Partners’’ will jointly work with the National Wine Agency on the promotion and marketing plans to raise awareness of Georgian wine in the US market, which will be undoubtedly reflected on the growth of export sales of Georgian wine in the United States. ‘’Colangelo and Partners’’ is one of the international marketing companies with 25 years of experience.
"We hope, that through joint efforts, and consistent, accurate, planned activities, the awareness of Georgian wine will be further increased. Our strategic goal is to create and position "Georgian wine" as a global brand and promote it as a mass-market consumer brand. We think that this is a unique moment in time when the Georgian wine industry is ready to make an ambitious advertisement in America’’ said Mr Shamugia.
The strategy for raising awareness of Georgian wine in the United States of America was thoroughly discussed with wine exporters and representatives of an international marketing company during the meeting at the General Consulate of Georgia in New York.
As stated by the Minister, one of the necessary conditions for the success of Georgian wine in the US is to connect Georgian wine companies with American importers, distributors, and trade networks, and at the same time, to encourage maximum participation of the US resided importer-distributors in the events planned by the international marketing company.
"We have high hopes, that planned activities will attract the mentioned audience and will increase interest in  Georgia and Georgian wine", said Mr. Otar Shamugia.
Minister Shamugia together with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Georgia to the United States of America, Mr. Davit Zalkaliani expressed interest in the potential of Georgian wine and sales figures at the wine shop "Bach 13" in Washington.
According to the owner of the shop, Mr. Giga Grigolia, the wine shop "Bach 13" offers  American customers an assortment of about 30 wines and alcoholic beverages from Georgia. Moreover,  the 8,000-year history of Georgian wine has played an important role in increasing interest in Georgian wine in the current period- was mentioned by Mr. Grigolia.