სოლომონ პავლიაშვილი ქიმიური ნივთიერებების მართვასთან დაკავშირებული საკითხების განხილვას დაესწრო
ქიმიური ნივთიერებების მართვასთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს თემატურ სემინარზე, რომელსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი დაესწრო.
სოლომონ პავლიაშვილმა მადლობა გადაუხადა ჩეხეთის მთავრობას, ჩეხეთის განვითარების სააგენტოს ქვეყანაში ქიმიური ნივთიერებების მართვის საკანონმდებლო ბაზის შექმნისა და სრულყოფის მიმართულებით გაწეული მხარდაჭერისთვის და ყურადღება ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულების მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
მინისტრის მოადგილემ ვრცლად ისაუბრა ქვეყნისთვის ქიმიური ნივთიერებების მართვის სისტემის შექმნის საჭიროებაზე და ხაზგასმით აღნიშნა პარტნიორი ქვეყნების გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობის საკითხი.
საუბარი შეეხო ქიმიური ნივთიერებების მწარმოებლების, იმპორტიორების, დისტრიბუტორებისა და მომხმარებლებისთვის დაკისრებული ახალი ვალდებულებების საკითხებს, ქიმიური ნივთიერებების მართვის პრინციპებსა და სახელმწიფო დაწესებულებების კომპეტენციებს.
სემინარი ჩეხეთის განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით, პროექტის „ქიმიური ნივთიერებების სათანადო მართვის შესაძლებლობების გაძლიერება - ქიმიური ნივთიერებების და ნარევების კლასიფიკაციის, ეტიკეტირებისა და შეფუთვის შესახებ და ქიმიური ნივთიერებების რეგისტრაციის, შეფასების, ავტორიზაციისა და შეზღუდვების შესახებ რეგულირების განხორციელება“ ფარგლებში გაიმართა.
ქართველი და ჩეხი ექსპერტების მიერ გამართულ სემინარს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურებისა და უწყების ხელმძღვანელ პირებთან ერთად, შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, ასევე, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Issues for the Management of Chemical Substances to discuss at the meeting
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Solomon Pavliashvili attended the thematic seminar, where issues related to the management of chemical substances have been discussed by parties.
Mr. Pavliashvili thanked the Czech Government and the Czech Development Agency for their support in creating and improving the legal framework for the management of chemical substances in the country.
During the meeting, the Deputy underlined the importance of fulfilling obligations taken under the EU-Georgia Association Agreement, he spoke at length about the need to create a chemical substances management system and emphasized the importance of sharing experiences of partner countries.
The discussion touched upon a wide variety of issues, particular attention was paid to new obligations imposed on producers, importers, distributors, and consumers of chemical substances, principles of management of chemical substances, and competencies of state institutions.
The seminar was held under the framework of the project “Capacity Building for Sound Management of Chemicals – implementation of the regulation on classification, labelling and packaging of chemicals and mixtures, and registration, evaluation, authorization and restrictions of chemicals”, through the support of the Czech Development Agency.
The representatives of the Ministry of Labor, Health and Social Affairs, the Ministry of Economy and Sustainable Development together with the Heads of relevant services and departments of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture attended the seminar, which was conducted jointly by Georgian and Czech experts.