ოთარ შამუგია: „ხორბლის მოსავლის აღების პროცესში ჩართულია სახელმწიფო კომპანიის 80-მდე კომბაინი“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის პირველი მოადგილე გელა სამხარაული, კახეთის მხარის რწმუნებული ირაკლი შიოშვილი და დედოფლისწყაროს მერი ნიკოლოზ ჯანიაშვილი ხორბლის და ქერის მოსავლის აღების პროცესს დედოფლისწყაროში გაეცნენ.
„კახეთის რეგიონში აქტიურად მიმდინარეობს და მალე დასრულდება ხორბლის და ქერის მოსავლის აღებისა და დაბინავების პროცესი, რის შემდეგაც კომბაინები შიდა ქართლის და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებში გადაინაცვლებს. მოსავლის აღების პროცესში ჩართულია სახელმწიფო კომპანიის 80-მდე კომბაინი; ასევე, კერძო სექტორის ტექნიკა. მინდა აღვნიშნო, რომ ჩვენი მხარდაჭერით, სახელმწიფო თანადაფინანსების პროგრამით 30-ზე მეტი ახალი კომბაინი იქნა კერძო სექტორის მიერ შეძენილი, რომელიც ასევე ჩართულია მოსავლის აღების პროცესში, თუმცა ეს რაოდენობა საკმარისი არ არის. ჩვენ მომავალ წლებშიც გავაგრძელებთ თანადაფინანსებას და ქვეყნის მასშტაბით სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ტექნიკის რაოდენობას გავზრდით, რაც ფერმერებს შესაძლებლობას მისცემს, შეუფერხებლად, აგროვადებში შეძლონ მოსავლის აღება”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.
ოთარ შამუგიამ მოსავლიანობის ზრდის ტენდენციებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ 2021 წელს, 2020 წელთან შედარებით, დაახლოებით, 33%-ით გაიზარდა ხორბლის წარმოება და რომ მიმდინარე წელსაც მოსავალი უხვია.
„იმისათვის, რომ მაქსიმალურად ხელი შევუწყოთ მოსავლის ქვეყანაში დარჩენას და ადგილობრივი ბაზრის მომარაგებას, ჩვენ მივიღეთ გადაწყვეტილება და შევზღუდეთ ხორბლის და ქერის ექსპორტი. აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ ქვეყანაში ხორბლის მოსავლიანობის გასაზრდელად განსახორციელებელია კომპლექსური ღონისძიებები, რაზეც აქტიურად ვმუშაობთ, ვმუშაობთ ჩვენს პარტნიორებთან ერთად. აშშ-ში ვიზიტის დროს, აღნიშნული საკითხი განვიხილეთ არაერთ მნიშვნელოვან შეხვედრაზე, რათა მივიღოთ მათი მხარდაჭერა თესლის წარმოების, ახალი ტექნოლოგიების დანერგვის, ტექნიკით უზრუნველყოფის მიმართულებებით, შესაბამისად, გავზარდოთ თვითუზრუნველყოფა და ნაკლებად ვიყოთ დამოკიდებულები იმპორტზე”, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
ქვეყნის მასშტაბით, მარცვლოვანი კულტურების მოსავლის აღება აგროვადების დაცვით, შეუფერხებლად მიმდინარეობს. მობილიზებულია შპს „სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკის და სერვისების კომპანიის“ 78 ერთეული კომბაინი.
მოსავლის აღების პროცესში ჩართულია სოფლის განვითარების სააგენტოს „მოსავლის ამღები სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების“ სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, თანადაფინანსებით შეძენილი 32 კომბაინიც. აღნიშნული კომბაინების შესაძენად სააგენტოს თანადაფინანსება 3 მლნ ლარს აღემატება.

Otar Shamugia: "Up to 80 combines owned by the state company are involved in the wheat harvesting process"
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia accompanied by the First Deputy Chairman of the Agrarian Affairs Committee Mr. Gela Samkharauli, State Representative of Kakheti region Mr. Irakli Shioshvili and Dedoplistskaro Municipality Mayor Mr. Nikoloz Janiashvili got familiar with the wheat and barley harvesting process in Dedoplistskaro Municipality.
"The wheat and barley harvesting process and handling activities are actively underway in the Kakheti region and will come to an end soon, later, harvesters will move to Shida Kartli and Samtskhe-Javakheti regions. About 80 combines owned by the state company and equipment of the private sector are involved in wheat harvesting in eastern Georgia,  Kakheti region.
I would like to note, that with our support, and state co-financing program, over 30 new combines had been purchased by the private sector, which is also involved in the harvesting process, although this is not a sufficient number. We will continue co-financing and increasing the number of agricultural machinery throughout the country in the coming years, which will allow farmers to harvest wheat crops during the harvest period without interruption"- said the Minister of Environmental Protection and Agriculture.
Mr. Shamugia also spoke about the patterns of crop yield growth and noted, that wheat production had increased by about 33 per cent last year compared to 2020 and that the harvest is abundant this year as well.
We have made a decision, and restricted wheat and barley export from Georgia to provide maximum support for the sale of local products and supply local markets with locally produced goods in the country, also, I would like to point out, that complex measures should be implemented to increase the wheat yield in Georgia, therefore, we are jointly working with our partners. During our visit to the US,  we held important meetings, where we discussed the aforementioned issue, specifically, to get support in seed production, also to adopt new technologies, provide modern equipment, and increase our self-sufficiency to be less dependent on imports"- Mr. Shamugia stated.
The harvest of grain crops is running smoothly. 78 combine harvesters of "Agricultural Logistics and Services Company" LTD have been mobilized across the country.
32 harvesters purchased with the co-financing are involved in the harvesting process within the framework of the state program of the Rural Development Agency "Co-financing of harvesting agricultural machinery". The co-financing of the agency for purchasing combines exceeds GEL 3 million.