ოთარ შამუგია არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრი, ოთარ შამუგია არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების დღის წესრიგის შესრულების საკითხები, უკვე მიღწეული პროგრესი, გამოწვევები და სამომავლო გეგმები განიხილეს.
როგორც მინისტრმა სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ასოციაციების აქტიური ჩართულობა მნიშვნელოვანია საქართველოს ევროკავშირთან ინტეგრაციის პროცესში, რაც თავისთავად მოიაზრებს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის პოლიტიკის განსაზღვრას.
„ასოცირების შეთანხმება და ღრმა და ყოვლისმომცველი ვაჭრობის ხელშეკრულება ვალდებულებების ვრცელ ჩამონათვალს ითვალისწინებს. ამ ჩამონათვალში მნიშვნელოვანი ადგილი უჭირავს გარემოს დაცვას, კლიმატის ცვლილებას და სოფლის მეურნეობას. აღნიშნული მიმართულებებით საქართველოს ხელშესახები პროგრესი უკვე აქვს. მნიშვნელოვანია, შეხვედრები არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებთან კვლავ გაგრძელდეს, რაც საშუალებას მოგვცემს, თემატური კომუნიკაცია გვქონდეს სამოქალაქო საზოგადოებასთან, მოვისმინოთ მათი მოსაზრებები შედეგზე ორიენტაციის გათვალისწინებით“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა შეხვედრის მონაწილეებს თემატური მოხსენება წარუდგინა ასოცირების შესახებ შეთანხმების შესრულების პროცესში სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიისა და მცენარეთა დაცვის სფეროებში, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების, გარემოს დაცვისა და კლიმატის ცვლილებასთან ბრძოლის, ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების, წყლის ხარისხისა და წყლის რესურსების მართვის, ბიომრავალფეროვნების, ნარჩენების, ქიმიური ნივთიერებებისა და ტყის მდგრადი მართვის მიმართულებებით სამინისტროს მიერ განხორციელებულ აქტივობებსა და მიღწევებზე.
შეხვედრას გარემოსდაცვითი და სოფლის მეურნეობის მიმართულებების არასამთავრობო ორგანიზაციების, სამინისტროს და სამინისტროს სისტემაში შემავალი შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

. Otar Shamugia meets the representatives of the non-governmental sector.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia met with the representatives of the non-governmental sector.
The issues related to the implementation of the EU-Georgia Association Agenda, progress made in the environmental protection and agricultural fields, as well as challenges and future plans have been discussed by parties during the meeting.
As stated by the Minister, active involvement of non-governmental organizations and associations is crucial on the path of EU integration of Georgia, which includes the determination/formulation of environmental protection and agricultural development policies.
"The Association Agreement and the Deep and Comprehensive Trade Area Agreement set forth an ‘’extensive list’’ of obligations. Environmental protection, climate change and agriculture take an important place on the list. Georgia has already made tangible progress in the aforementioned area. It is important to continue holding meetings with the representatives of the non-governmental sector, which will enable us to have thematic communication with the civil society, get familiar with their opinions through taking into account result oriented approach", said Mr. Shamugia.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili presented a thematic report regarding the implementation of the Association Agreement in the fields of food safety, veterinary medicine and plant protection, rural and agricultural development, environmental protection, combating climate change, improvement of atmospheric air / water quality, she also provided participants with information on the activities and achievements of the Ministry in the water resources management, biodiversity, waste, chemicals and sustainable forest management fields.
The representatives of the environmental and agricultural non-governmental organizations, as well as the officials of the Ministry and relevant Agencies within the system of the Ministry attended the meeting.