ნინო თანდილაშვილი ეგვიპტის დელეგაციის წევრებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ნინო თანდილაშვილი ეგვიპტის დელეგაციის წევრებს შეხვდა.
შეხვედრაზე სასურსათო უსაფრთხოების საკითხებზე იმსჯელეს და გაეროს კლიმატის ცვლილების რიგით 27-ე კონფერენციის (COP27) დეტალები განიხილეს. კონფერენცია (COP27) მიმდინარე წლის 7-18 ნოემბერს ქალაქ შარმ-ელ-შეიხში გაიმართება.
როგორც ნინო თანდილაშვილმა საუბრისას აღნიშნა, კლიმატის ცვლილება და გარემოს დაბინძურება დიდ გავლენას ახდენს როგორც ეკონომიკის სხვადასხვა დარგზე და სოფლის მეურნეობაზე, ისე თითოეული მოქალაქის ყოველდღიურ ცხოვრებაზე.
„ქვეყანაში გვაქვს ძალიან მკაფიოდ, ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის დოკუმენტი (NDC), კლიმატის ცვლილების სტრატეგია და სამოქმედო გეგმა. გაეროს კლიმატის ცვლილების რიგით 27-ე კონფერენციაში მონაწილეობა მნიშვნელოვანია, კლიმატის ცვლილების წინააღმდეგ ბრძოლაში ჩვენი ქვეყნის გლობალურ ურთიერთობებში ინტეგრაციისთვის“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
შეხვედრაზე ეგვიპტის არარეზიდენტმა ელჩმა საქართველოში, ბაჰა დესუკი აღნიშნა, რომ ეგვიპტის არაბთა რესპუბლიკაში სასურსათო უსაფრთხოებას დიდი მნიშვნელობა ენიჭება; შესაბამისი მიმართულებით ქვეყანაში ევროპული სტანდარტები დაინერგა, თუმცა, მაღალი ხარისხის პროდუქციის წარმოება ჯერ კიდევ გამოწვევად რჩება.
ნინო თანდილაშვილმა რეგიონში მიმდინარე პროცესებიდან გამომდინარე მარცვლეულის სექტორში არსებულ გამოწვევებზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ მარცვლოვანი კულტურებისა და ხორბლის წარმოების განვითარება ქვეყანაში კვლავ აქტუალური საკითხია.
მინისტრის მოადგილემ ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმებაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ევროკავშირი საქართველოს ერთ-ერთი უმსხვილესი სავაჭრო პარტნიორია. ქართული აგროსასურსათო პროდუქცია, როგორიცაა ქართული ღვინო, ხილ-ბოსტნეული, თხილეული და თაფლი შეუფერხებლად გადის ექსპორტზე ევროპის ბაზარზე.
შეხვედრაზე საუბარი ასევე შეეხო განახლებადი ენერგიის წყაროების, მწვანე ენერგიის განვითარების საკითხს. მხარეებმა სასუქებისა და პესტიციდების ეგვიპტის არაბთა რესპუბლიკიდან საქართველოში იმპორტირების შესაძლებლობის საკითხზეც იმსჯელეს.
შეხვედრას ეგვიპტის არაბთა რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრის თანაშემწე ევროპის საკითხებში იჰაბ ნასრი ესწრებოდა.

Nino Tandilashvili hosts the Egyptian Delegation
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mrs. Nino Tandilashvili held a meeting with the members of the Egyptian Delegation.
The parties highlighted food security-related issues and reviewed the details of the 27th UN Climate Change Conference (COP27), which will be held on November 7-18, 2022 in the city of Sharm El-Sheikh.
According to Mrs. Tandilashvili, climate change, as well as environmental pollution have a great impact on various sectors of the economy, including agriculture, in addition, both have a disastrous effect on each resident in their everyday lives.
"We have an essential document ‘’Nationally Determined Contribution (NDC) of Georgia, Climate Change Strategy and Action Plan. Participation in the 27th UN Climate Change Conference is crucial for our country in the global integration process, to rejoining the global fight against climate change. said Mrs. Nino Tandilashvili.
The non-resident Ambassador of Egypt to Georgia, Mr. Baha Desuki noted, that food security-related issues are of the utmost importance in the Arab Republic of Egypt; European standards have been introduced in the country in the respective area, however, the production of high-quality products remains a challenge for the country.
Mrs. Tandilashvili highlighted challenges facing the grain sector in light of the current processes in the region. According to Deputy, the development of grain crops and wheat production is still an urgent matter in the country.
The Deputy Minister spoke about the Deep and Comprehensive Free Trade Area Agreement with the European Union, noting that the EU is one of the largest trade partners of Georgia. Georgian agri-food products, such as Georgian wine, fruits and vegetables, hazelnuts and honey are exported to the European market.
Renewable energy sources and green energy development-related issues have been also discussed by parties, who also mentioned the possibility of importing fertilizers and pesticides from the Arab Republic of Egypt to Georgia.