დღეს გამართულ მთავრობის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, ცვლილება შედის საქართველოს ნარჩენების მართვის 2016-2030 წლების ეროვნულ სტრატეგიაში და მტკიცდება ახალი 2022-2026 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმა.
დღეს გამართულ მთავრობის სხდომაზე მიღებული გადაწყვეტილებით, ცვლილება შედის საქართველოს ნარჩენების მართვის 2016-2030 წლების ეროვნულ სტრატეგიაში და მტკიცდება ახალი 2022-2026 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმა. ნარჩენების მართვის 2016-2030 წლების ეროვნული სტრატეგიისა და ნარჩენების მართვის ეროვნული სამოქმედო გეგმის შესრულების კოორდინაციას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო განახორციელებს და განხორციელების ანგარიშს საქართველოს მთავრობას სამ წელიწადში ერთხელ წარუდგენს.
აღნიშნული ცვლილებით, ახალი გამოწვევების გათვალისწინებით, ნარჩენების მართვის ეროვნული სტრატეგიის არსებულ ცხრა მიზანს ემატება ოთხი ახალი სტრატეგიული მიზანი: სახიფათო ნარჩენების მართვის გაუმჯობესება, პლასტიკის ნარჩენების მართვა, ბიოდეგრადირებადი ნარჩენების შეგროვებისა და დამუშავების სისტემების შექმნა და დანერგვა, ინერტული, სამშენებლო და ნგრევის ნარჩენების მართვის გაუმჯობესება; შესაბამისად, ახალი რეალობების გათვალისწინებით ჩამოყალიბდა ახალი ამოცანები.
ნარჩენების მართვის 2016-2030 წლების ეროვნული სტრატეგიის მიზანია ეროვნულ დონეზე ნარჩენების მართვის პოლიტიკისა და მიზნების 15-წლიანი პერიოდისთვის განსაზღვრა და საქართველოში ნარჩენების მართვის განვითარების პროცესში საუკეთესო საერთაშორისო გამოცდილების გათვალისწინება – ევროპის ნარჩენების მართვის პოლიტიკის მიზნებსა და ამოცანებთან ეტაპობრივი დაახლოების გზით.
ნარჩენების მართვის 2022-2026 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმა მომზადებული იქნა ნარჩენების მართვის კოდექსისა და სტრატეგიის შესაბამისად და მასში გაწერილია ისეთი მნიშვნელოვანი ღონისძიებები როგორიცაა: კანონმდებლობის სრულყოფა და მისი სრული ჰარმონიზება ევროკავშირის რეგულაციებთან; მუნიციპალური ნარჩენების შეგროვების სერვისის სრული მიწოდება ყველა დასახლებული პუნქტისათვის; მუნიციპალური საყოფაცხოვრებო ნარჩენების სეპარირებული შეგროვების სისტემის დანერგვა; საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი ახალი ნაგავსაყრელების და გადამტვირთი სადგურების მოწყობა და ძველი ნაგავსაყრელების დახურვა; სამშენებლო და ნგრევის ნარჩენების შეგროვებისა და დამუშავების სისტემების შექმნა და დანერგვა; სახიფათო ნარჩენების მართვის შესაძლებლობების გაძლიერება; პლასტიკის ნარჩენების პრევენციისა და დამუშავების ღონისძიებების ხელშეწყობა; ბიოდეგრადირებადი ნარჩენების შეგროვებისა და დამუშავების სისტემების შექმნა და დანერგვა; „დამბინძურებელი იხდის“ პრინციპის შესაბამისად სატარიფო პოლიტიკის შემუშავება და დანერგვა; ნარჩენების რეციკლირების თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვის ხელშეწყობა; ცნობიერების ამაღლებისა და ჩართული მხარეების შესაძლებლობების გაძლიერება.

Amendment to the National Waste Management Strategy of Georgia 2016-2030 will be made and the New National Action Plan 2022-2026 will be in full swing
The Government of Georgia has made a decision today, upon which, the amendment will be made in the National Waste Management Strategy of Georgia 2016-2030, and the New National Action Plan 2022-2026 will be approved.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture will coordinate the implementation of the National Waste Management Strategy of Georgia 2016-2030 and the National Action Plan for Waste Management. The implementation report will be submitted to the Government of Georgia once in three years.
Under the amendment, four new strategic objectives will be added to nine already existing goals of the National Waste Management Strategy to address new challenges.
New strategic objectives include the following: improvement in hazardous waste management, plastic waste management, creation and implementation of biodegradable waste collection and treatment systems and improvement of management for inert, construction and demolition waste;
It should be mentioned, that new tasks are created based on a “new reality’’.
The National Waste Management Strategy 2016-2030  aims to define the waste management policy and goals at the national level for 15 years, it also seeks to ensure the best international experience in the process of developing a waste management system in Georgia - through gradual convergence with the goals and objectives of the European waste management policy.
The National Waste Management Action Plan 2022-2026 has been developed in compliance with the Waste Management Code and Strategy, embracing relevant measures, such as:
Improving legislation and its full harmonization with the EU regulations; Full provision of municipal waste collection service for all settlements; implementation of the system of separate collection of municipal household waste; Arrangement of new landfills and transfer stations in compliance with the international standards and closure of old landfills; Creation and implementation of construction and demolition waste collection and processing systems;
Strengthening of capacities for hazardous waste management; promotion of plastic waste prevention and treatment measures; Creation and implementation of biodegradable waste collection and processing systems, development and implementation of tariff policy by the "polluter pays" principle; promoting the introduction of modern waste recycling technologies; Raising awareness and strengthening the capacities of the parties involved.