მონრეალის ოქმის კიგალის ცვლილების საქართველოში რატიფიკაციის საკითხზე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
ოზონის შრის დამშლელი ნივთიერებების შესახებ მონრეალის ოქმის კიგალის ცვლილების საქართველოში რატიფიკაციის და მასთან დაკავშირებულ საკანონმდებლო ცვლილებებთან დაკავშირებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
კიგალის ცვლილება კლიმატის ცვლილების შერბილების მიზნით შეიქმნა და მიზნად ისახავს ეტაპობრივად მოხდეს ძალიან მაღალი გლობალური დათბობის პოტენციალის (გდპ) მქონე ნივთიერებების მოხმარების შემცირება.
კიგალის ცვლილებას დღეისათვის უკვე 137 ქვეყანა შეუერთდა, მათ შორის, ევროკავშირის თითქმის ყველა ქვეყანა და მონრეალის ოქმით რეგულირებული ნივთიერებების უმსხვილესი მწარმოებლები. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო გეგმავს საქართველოს პარლამენტს კიგალის ცვლილების რატიფიკაციის საკითხი განსახილველად უახლოეს მომავალში წარუდგინოს.
როგორც შეხვედრაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ატმოსფერული ჰაერის სამმართველოს ხელმძღვანელმა, ნოე მეგრელიშვილმა აღნიშნა, კიგალის ცვლილების დროული რატიფიკაცია მნიშვნელოვნად გაუადვილებს საქართველოს მონრეალის ოქმის ვალდებულებების შესრულებას განსაზღვრულ ვადებში.
„კლიმატის ცვლილების შედეგად, ყოველწლიურად იზრდება მოთხოვნა სიცივის წარმოებასა და ჰაერის კონდიცირებაზე. შედეგად, ამ სექტორში მოხმარებული ძალიან მაღალი გლობალური დათბობის პოტენციალის (გდპ) მქონე მაცივარაგენტების მოხმარება, შესაძლოა, კლიმატის ცვლილების გამომწვევი ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ფაქტორი გახდეს. ამ რისკის თავიდან არიდების მიზნით, მონრეალის ოქმის კიგალის ცვლილება 2045 წლისთვის მაღალი გდპ-ს მქონე მაცივარაგენტების მოხმარებას, დაახლოებით, 85%-მდე შეამცირებს“, - აღნიშნა ნოე მეგრელიშვილმა.
სამუშაო შეხვედრას მონრეალის ოქმით რეგულირებული ნივთიერებების უმსხვილესი იმპორტიორები, სამაცივრო და ჰაერის კონდიცირების სექტორში მოქმედი სერვისცენტრების და სექტორის სხვა წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The Ratification of Kigali Amendment to the Montreal Protocol in Georgia to discuss at the workshop
The working meeting was hosted by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture to discuss issues regarding the ratification of the Kigali Amendment to the Montreal Protocol in Georgia on Substances Depleting the Ozone Layer and related legislative changes.
The Kigali Amendment is a legally binding agreement set up to mitigate climate change, aiming to gradually reduce the consumption of substances with high global warming potential (GWP).
137 countries have already ratified the Kigali Amendment, including almost all EU countries and the largest producers of substances controlled by the Montreal Protocol. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture plans to submit the proposal for ratification of the Kigali Amendment to the Parliament of Georgia shortly.
As stated by Mr. Noe Megrelishvili, Head of Ambient Air Division, Department of Environment and Climate Change, the timely ratification of the Kigali Amendment will significantly facilitate the fulfilment of obligations taken by Georgia under the Montreal Protocol within the specified time frame.
" The demand for cooling energy production and air conditioning is annually increasing due to climate change. Therefore, the consumption of refrigerants with a very high global warming potential (GWP) in this sector may become one of the crucial factors causing climate change. To avoid this risk, the Kigali Amendment of the Montreal Protocol will reduce the consumption of high global warming potential (GWP) refrigerants to approximately 85% by 2045," said Mr. Noe Megrelishvili.
The largest importers of substances controlled by the Montreal Protocol, representatives of service centers operating in the refrigeration and air conditioning sector and other representatives of the environmental sector attended the workshop.