ოთარ შამუგიამ ოზურგეთში ექსპერიმენტული წესით გაშენებული ჩაის პლანტაცია დაათვალიერა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ და სახელმწიფო რწმუნებულმა გურიის მხარეში გიორგი ურუშაძემ, ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქვემო ბახვში ექსპერიმენტული წესით გაშენებული ჩაის პლანტაცია დაათვალიერეს.
„ჩაი საქართველოსთვის ტრადიციული კულტურაა და მას განვითარების პოტენციალი აქვს, თუ მისი ხარისხის გაუმჯობესებაზე ვიზრუნებთ. სწორედ ამიტომ, ჩვენ ვახორციელებთ ჩაის რეაბილიტაციის პროგრამას, რომლის ფარგლებშიც, 1600 ჰექტარზე მეტ ფართობზე ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაცია განხორციელდა. ასევე ვეხმარებით გადამმუშავებელ სექტორსაც. გურიაში, სოფელ ბახვში გვქონდა შეხვედრა ფერმერებთან; ვისაუბრეთ იმ საკითხებზე, თუ რა დამატებითი მხარდაჭერა ესაჭიროება სექტორს შემდგომი განვითარებისთვის. ჩვენ მზად ვართ, მეტი მხარდაჭერა გავუწიოთ ფერმერებს, რათა ვაწარმოოთ მაღალი ხარისხის, კონკურენტუნარიანი ჩაი", - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
აღსანიშნავია, რომ, ბოლო პერიოდში, ქართველი პრაქტიკოსი მეჩაიე ფერმერების მიერ დანერგილმა ჩაის ფოთლის  წარმოების თანამედროვე ტექნოლოგიამ - ბუჩქის ბრტყელზედაპირიანმა ფორმირებამ, მნიშვნელოვნად გააუმჯობესა ჩაის მოვლა-მოყვანის კომპლექსური მექანიზაციის პროცესი და, ხარისხთან ერთად,  ჩაის საკრეფი ზედაპირის ფართობი გაზარდა.
ერთ-ერთი პირველი მეჩაიე ფერმერი, რომელმაც აღნიშნული ტექნოლოგიით 5 ჰა ჩაის პლანტაციის  ფორმირება მოახდინა, სოფელ ქვემო ბახვში მცხოვრები დავით თენეიშვილია.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით თენეიშვილის პლანტაციაში  ოვალურზედაპირიანი ჩაის პლანტაციის პრტყელზედაპირიან პლანტაციად  ფორმირების პროცესს გაეცნო. ოთარ შამუგია იაპონური, ჩინური, თურქული და საქჩაიმანქანის მიერ წარმოებული ქართული ხელის სასხლავი, საკრეფი და გვერდების სასხლავი აპარატების საჩვენებელ გამოცდას დაესწრო.

Otar Shamugia visited experimental tea plantation in the village of Kvemo Bakhvi, Ozurgeti Mnicipality
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia together with Mr. Giorgi Urushadze, the State Representative in the Guria region visited the tea plantation grown experimentally in the village of Kvemo Bakhvi, Ozurgeti municipality.
"Tea is a traditional crop culture in Georgia and has a development potential if we improve its quality. Therefore, we are implementing tea plantations rehabilitation program and have already rehabilitated more than 1,600 hectares of tea plantations within the program. We also provide support to the processing sector and met with the farmers in the village of Bakhvi, Guria region to discuss issues related to the additional types of support that sector needs for further development. We are ready to provide more support to farmers and help them in producing high-quality, competitive tea products," said Mr. Otar Shamugia.
It should be mentioned that Georgian tea farmers introduced modern technology for tea leaf production, which led to the flat-surface formation of a tea bush. Subsequently, the introduction of modern technology has significantly improved the complex mechanization process in tea cultivation; it also improved the quality of tea and expanded the tea picking surface area.
Davit Teneishvili is one of the first tea growers living in the village of Kvemo Bakhvi, who applied the aforementioned technology for the formation of a tea bush with a wide and flat top surface and cultivated tea plantations on a 5 ha of land area.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture visited Davit Teneishvili's plantation, where he got familiar with the formation process of tea plants - from oval-shaped to flat-shaped ones. Mr. Shamugia attended the testing of new tea equipment as well, embracing Japanese, Chinese, Turkish and Georgian hand grinders, pickers, angle grinders, surface grinders etc.