APIMONDIA-ზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი უნგრეთის სოფლის მეურნეობის მინისტრ იშტვან ნაგის შეხვდა
თურქეთში, ქალაქ სტამბულში გამართული საერთაშორისო გამოფენის APIMONDIA 2022 ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი უნგრეთის სოფლის მეურნეობის მინისტრ იშტვან ნაგის შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა მეფუტკრეობის დარგის განვითარების ხედვებზე, მიდგომებსა და მექანიზმებზე ისაუბრეს. აღინიშნა, რომ მნიშვნელოვანია წარმოება გახდეს მეტად კონკურენტუნარიანი და პროდუქტიული.
გიორგი ხანიშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ თაფლის წარმოების პოტენციალის ათვისებისთვის მნიშვნელოვანია დარგის მხარდაჭერა, მათ შორის, მწარმოებელი ქვეყნების გამოცდილების გაზიარება და თანამედროვე მიდგომების დანერგვა.
უნგრეთის სოფლის მეურნეობის მინისტრი დაინტერესდა საქართველოში სახელმწიფოს მხარდაჭერით მიმდინარე სასოფლო-სამეურნეო პროგრამებით და ქართული თაფლის ევროკავშირის ბაზარზე მოთხოვნის საკითხით.
სამომავლო თანამშრომლობის გაღრმავების მიზნით, გიორგი ხანიშვილმა უნგრეთის სოფლის მეურნეობის მინისტრი საქართველოში მოიწვია.
გამოფენაში APIMONDIA 2022 50 ქვეყანა და მეფუტკრეობის სექტორში მოქმედი 150-მდე ადგილობრივი და საერთაშორისო კომპანია მონაწილეობს. APIMONDIA 2022 24 აგვისტოს გაიხსნა და 28 აგვისტოს დასრულდება.

The First Deputy Minister meets the Hungarian Minister of Agriculture at the 47th APIMONDIA International Apicultural Congress
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. George Khanishvili held a meeting with the Minister of Agriculture of Hungary Mr. Istvan Nagy at the biggest beekeeping international exhibition APIMONDIA 2022 - in Istanbul, Turkey.
During the meeting, the parties discussed their visions, approaches and mechanisms for the development of the beekeeping sector. The importance of improving productivity and competitiveness in the manufacturing industry was also stressed by parties.
Mr. Khanishvili emphasized, that support for the beekeeping sector to exploit its great potential, also sharing experiences of bee honey producer countries and introducing modern approaches in the beekeeping field are of the utmost importance.
The Minister of Agriculture of Hungary expressed his interest towards state support programs being implemented in Georgia to support the development of the agricultural sector, he also paid an attention to the issues regarding the demand for Georgian honey in the European Union market.
Mr. Khanishvili invited the Minister of Agriculture of Hungary to Georgia to further deepen bilateral cooperation.
Approximately 50 countries and 150 local and international companies operating in the beekeeping sector participate in the APIMONDIA 2022 exhibition.Â