არასტანდარტული ვაშლის რეალიზაციის ხელშეწყობის მიზნით, ქალაქ გორში საკოორდინაციო შტაბი გაიხსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ საკოორდინაციო შტაბში სამუშაო შეხვედრა გამართა და „არასტანდარტული ვაშლის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამის“ მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
შეხვედრას შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული მიხეილ შაყულაშვილი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, გორის მერი ვლადიმერ ხინჩეგაშვილი, გორის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს თავმჯდომარე დავით რაზმაძე, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ილია თამარაშვილი და ვაშლის გადამმუშავებელი საწარმოების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ. საკოორდინაციო შტაბში 50-ზე მეტი ადგილობრივი ახალგაზრდა დასაქმდა.
„წელს ველოდებით ვაშლის უხვ მოსავალს, დაახლოებით 120,000 ტონის ფარგლებში, საიდანაც, სავარაუდოდ, 40-50 ათას ტონამდე, არასტანდარტულია და გადამუშავდება. სექტორის მხარდაჭერის მიზნით, მთავრობამ მიიღო გადაწყვეტილება - ამოქმედდა ახალი სახელმწიფო პროგრამა. არასტანდარტული ვაშლის ჩაბარების შემთხვევაში, იმ საწარმოებს, რომლებიც გადაიხდიან 1კგ ვაშლზე არანაკლებ 24 თეთრს, ჩვენ 10 თეთრის ოდენობით დავეხმარებით. ეს პროგრამა ძალიან მნიშვნელოვანია, რათა ფერმერებმა სრულად შეძლონ მიღებული მოსავლის დაბინავება; ამავდროულად, არასტანდარტული ვაშლი არის ნედლეული გადამმუშავებელი სექტორისთვის, რომელიც აწარმოებს პროდუქციას - წვენებს, ხილ-ფაფებს; ამ პროდუქციის დიდი ნაწილი გადის ექსპორტზე, მათ შორის, ევროკავშირის ბაზარზე“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
„არასტანდარტული ვაშლის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის პროგრამის“ თანახმად, არასტანდარტული ვაშლის შესყიდვის შემთხვევაში, სახელმწიფო სუბსიდიას მიიღებენ ხილის გადამმუშავებელი ის კომპანიები, რომლებიც 2022 წლის 15 დეკემბრამდე, მეხილეობის სფეროში დასაქმებული ფიზიკური პირებისგან 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლს არანაკლებ 24 თეთრად შეისყიდიან, სოფლის განვითარების სააგენტო 1 კგ არასტანდარტულ ვაშლზე 10 თეთრის ოდენობის სუბსიდიას გასცემს.
გარდა ამისა, არასტანდარტული ვაშლის შეუფერხებლად დაბინავების ხელშეწყობის მიზნით, შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ქვეკომპონენტი „არასტანდარტული ვაშლის შემსყიდველი საწარმოებისთვის“ ამოქმედდა.

The coordination headquarter was opened for selling non-standard apples in the city of Gori
During the working meeting at the coordination center (headquarter), the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia underlined the importance of the program ‘’ Promoting the Sale of Non-standard Apples".
Mr. Mikheil Shakulashvili, State Trustee of Shida Kartli, Mr. Giorgi Khanishvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mayor of Gori, Mr. Vladimir Khinchegashvili, Gori Municipality Council Chairman Mr. Davit Razmadze, Director of the Rural Development Agency Mr. Ilia Tamarashvili as well as representatives of apple processing enterprises attended the meeting. More than 50 local young people were employed in the respective coordination center.
"This year, we are expecting an abundant apple harvest, around 120,000 tonnes, out of which, 40-50 thousand tonnes might be non-standard, which will be further processed.
The government decided to launch a new state program to support the sector. Each enterprise that receives non-standard apples from a farmer and pays him at least 24 tetri per kilogram will receive 10 tetri as a subsidy from the state.
This program is crucial, as it enables farmers to fully accommodate their harvest; At the same time, non-standard apples are the raw material for the processing sector, which produces products - juices, fruit purees etc.; A large part of these products is exported, including to the EU market," said Mr. Otar Shamugia.
According to the program ‘’ Promoting the Sale of Non-standard Apples", the fruit processing companies will receive a state subsidy, if they purchase non-standard apples from persons employed in the horticulture field ( they will pay at least 24 tetri per kilogram of apple) until December 15, 2022, thereupon, the Rural Development Agency will give a subsidy of 10 tetri per  kg of non-standard apples
Moreover, the sub-component of the preferential agri-credit project for enterprises purchasing non-standard apples was launched to facilitate the smooth accommodation of non-standard apples.