სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში, 461 ჰექტარზე, ახალი მრავალწლოვანი ბაღების გაშენება დაფინანსდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, მინისტრის პირველ მოადგილე გიორგი ხანიშვილთან, შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებულ მიხეილ შაყულაშვილთან და გორის მერ ვლადიმერ ხინჩეგაშვილთან ერთად, საოკუპაციო ხაზის მიმდებარედ, სოფელ გუგუტიანთკარში იმყოფებოდა, სადაც სახელმწიფო პროგრამის „დანერგე მომავალი“ მხარდაჭერით გაშენებული, ფერმერ ალექსანდრე გუგუტიშვილის ვაშლის ბაღი დაათვალიერა.
„ჩვენ ვახორციელებთ არაერთ მიზნობრივ პროგრამას, რითაც მეხილეობის განვითარებას ვუწყობთ ხელს; შენდება ახალი ინტენსიური ბაღები, რაც ნიშნავს, რომ გვექნება ხარისხიანი მოსავალი. ხარისხიანი მოსავლის რეალიზაცია კი, შესაბამისად, მაღალ ფასებში განხორციელდება”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა.
ადგილობრივმა ფერმერმა, ალექსანდრე გუგუტიშვილმა, 2021 წელს, 0.5 ჰექტარზე ვაშლის ბაღის გაშენებისათვის თანადაფინანსება 5,519 ლარი მიიღო. ფერმერმა, 2020-2021 წლებში, შეღავათიანი აგროკრედიტის სახელმწიფო პროექტითაც ისარგებლა, რომლის ფარგლებში, ბაღის გაშენებისა და სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის შესაძენად, სესხის პროცენტის თანადაფინანსება 11%-ს შეადგენს.
აღსანიშნავია, რომ, სახელმწიფო პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში ახალი მრავალწლოვანი ბაღების გაშენება დაფინანსებულია 461 ჰექტარზე, სახელმწიფო თანადაფინანსება 4,6 მლნ ლარს აღემატება.

Within the state program "Plant the Future", the planting of apple orchards on 1,710 hectares of agricultural land area was financed throughout Georgia. The State co-financing exceeds Gel 15 million, including the planting of an apple orchard in the Shida Kartli region, which was financed with GEL 12 million on 1,387 hectares of agricultural land area.
Within the state program, planting new perennial gardens was financed on 461 hectares of agricultural land in the villages adjacent to the occupation line.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia, together with the First Deputy Minister Mr. George Khanishvili, the State Representative of Shida Kartli region Mr. Mikheil Shakulashvili and the Mayor of Gori Mr. Vladimir Khinchegashvili visited the apple garden planted by the farmer Alexander Gugutishvili with the support of the state program "Plant the Future" in the village of Gugutiantkari.
"We carry out several targeted programs to promote the development of the horticulture field; New intensive gardens are being built, which implies that we will have a quality harvest. The quality harvest will be sold at high prices’’ - the Minister of Environmental Protection and Agriculture stated.
The local farmer, Aleksandre Gugutishvili, received co-financing of Gel 5,519 for planting an apple orchard on 0.5 hectares of agricultural land area in 2021. In 2020-2021, the farmer benefited from the preferential agro-credit state project, whereupon the loan interest rate for co-financing amounts to 11% for planting a garden and purchasing agricultural equipment.
It should be mentioned that within the state program "Plant the Future", the planting of new perennial gardens in the villages adjacent to the occupation line is financed on 461 hectares of agricultural land area, the state co-financing exceeds GEL 4.6 million.