ლატვიის რესპუბლიკაში ვიზიტის ფარგლებში, გიორგი ხანიშვილი ლატვიის სოფლის მეურნეობის მინისტრს, კასპარს გერჰარდსს შეხვდა და სოფლის მეურნეობის სფეროში თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა
„ევროკავშირის რეგულაციების შესრულების დინამიკა იყო შეხვედრის უმთავრესი პოლიტიკური მსჯელობის საგანი",- განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე გიორგი ხანიშვილმა, ლატვიის რესპუბლიკის დედაქალაქ რიგაში ვიზიტის ფარგლებში, ლატვიის სოფლის მეურნეობის მინისტრ, კასპარს გერჰარდსთან შეხვედრის შემდეგ.
შეხვედრაზე მხარეებმა სოფლის მეურნეობის მიმართულებით, საქართველოსა და ლატვიას  შორის თანამშრომლობის გაღრმავებაზე ისაუბრეს. გიორგი ხანიშვილმა ქალაქ რიგაში, 8-10 სექტემბერს გამართულ საერთაშორისო გამოფენაზე RIGA FOOD-2022, საქართველოს მონაწილეობის მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი და აღნიშნა, რომ მსგავსი გამოფენები ქართული პროდუქციის საერთაშორისო ბაზრებზე პოპულარიზაციას უწყობს ხელს.
„სოფლის მეურნეობის დარგში სხვადასხვა მიმართულებით აქტიური თანამშრომლობა მნიშვნელოვნად გვეხმარება საქართველოს ევროატლანტიკურ სივრცეში ინტეგრაციის და ევროკავშირის წინაშე ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებაში. ვფიქრობ, ლატვიის სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთვის იქნება მნიშვნელოვანი მხარდამჭერი ევროკავშირის ასოცირების მიმართულებით დადებითი ნაბიჯების გადასადგმელად’’,- განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
გიორგი ხანიშვილმა ლატვიის რესპუბლიკასთან ექსპორტისა და იმპორტის პოტენციალზეც ისაუბრა და ხაზი გაუსვა გასული წლის დადებითი ტენდენციისა და მიმდინარე წლის მზარდი მონაცემების მნიშვნელობას. ასევე აღნიშნა, რომ სავაჭრო ურთიერთობების ნაწილში საქართველოსა და ლატვიას კიდევ უფრო მეტი შესაძლებლობები გააჩნიათ.
შეხვედრის ბოლოს, გიორგი ხანიშვილმა და კასპარს გერჰარდსმა, სამინისტროებს შორის სოფლის მეურნეობის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ ურთიერთგაგების მემორანდუმს მოაწერეს ხელი. მემორანდუმი ხელს შეუწყობს საქართველოსა და ლატვიის რესპუბლიკას შორის სოფლის მეურნეობისა და საკვების წარმოების კუთხით სავაჭრო ურთიერთობების გაძლიერებასა და განვითარებას, სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციისა და საკვები პროდუქტების წარმოებისა და გადამუშავების თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვას, ასევე ევროკავშირის რეგულაციებთან და სტანდარტებთან დაახლოების კუთხით გამოცდილების გაზიარებას.
კასპარს გერჰარდსმა აღნიშნა, რომ მემორანდუმი უწყებებს, სურსათის უსაფრთხოებისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების მიმართულებით თანამშრომლობის ახალ შესაძლებლობებს მისცემს.
შეხვედრას საქართველოს სრულუფლებიანი ელჩი ლატვიის რესპუბლიკაში თეა მაისურაძე, სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ილია თამარაშვილი, ლატვიის სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

George Khanishvili and Kaspars Gerhards sign a Memorandum for Cooperation
During his visit to the Republic of Latvia, Mr. George Khanishvili and the Minister of Agriculture of Latvia, Mr. Kaspars Gerhards signed a Memorandum of Cooperation (MoC) in the field of agriculture.
"Dynamics of the implementation of EU regulations was the main subject of political discussion during the meeting," stated Mr. George Khanishvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture at the end of the meeting with the Minister of Agriculture of Latvia, Mr. Kaspars Gerhards. During the meeting, the parties discussed issues related to the deepening cooperation between Georgia and Latvia in the agricultural field. The importance of participation of Georgia in the international exhibition RIGA FOOD-2022 was emphasized by Mr. George Khanishvili, who also noted, that similar exhibitions boost the promotion of Georgian products on the international markets.
It should be mentioned, that the international exhibition RIGA FOOD-2022 was held in the Republic of Latvia, Riga on September 8-10.
"Active cooperation in the agricultural field, which embraces various areas, significantly supports Georgia's efforts towards Euro-Atlantic integration and fulfilment of commitments taken under the EU-Georgia Association Agreement. I believe that the Ministry of Agriculture of Latvia will provide strong support to the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia in taking positive steps towards EU membership in the Association Agreement process’" said Mr. George Khanishvili.
The First Deputy Minister spoke about the export/import potential related issues and emphasized the importance of the positive trend recorded in 2021 and the growth rate of exports in the current year. He also noted that Georgia and Latvia have more opportunities for trade relations.
At the end of the meeting, Mr. Khanishvili and Mr. Kaspars Gerhards signed a Memorandum of Cooperation between the Ministries in the agricultural field. The Memorandum will support enhancing, developing and expanding trade relations between Georgia and the Republic of Latvia in the agricultural and food production fields.
The respective agreement will ensure the introduction and use of modern technologies for producing / processing agricultural and food products, also sharing experience on the convergence with EU regulations and standards. Mr. Kaspars Gerhards noted that the Memorandum will provide new cooperation opportunities to Agencies in the food security and agricultural development fields.
The Plenipotentiary Ambassador of Georgia to the Republic of Latvia Mrs. Tea Maisuradze, Director of the Rural Development Agency Mr. Ilia Tamarashvili, representatives of the Ministry of Agriculture of Latvia and the civil sector attended the meeting.