სახელმწიფოსა და USAID-ის მხარდაჭერით, ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტში, თხილის შემნახველი ახალი საწარმო გაიხსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, USAID-ის მისიის ხელმძღვანელი ჯონ პენელი და გურიაში სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ურუშაძე ლანჩხუთის მუნიციპალიტეტის სოფელ აკეთში იმყოფებოდნენ, სადაც თხილის შემნახველი საწარმო ამოქმედდა.
შპს „ჯი-ეიჩ-ჯი-ეი კომერშიალ“ თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი თხილის შემნახველი საწარმოა, სადაც, ერთდროულად 1,000 ტონამდე თხილის შენახვაა შესაძლებელი. კომპანია სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის ბენეფიციარია. საწარმოში, ჯამურად, 1 მლნ ლარზე მეტის ინვესტიცია განხორციელდა, USAID-ის გრანტთან ერთად, 390,000 ლარზე მეტი სახელმწიფო გრანტია, ხოლო 390,000 ლარი შეღავათიანი აგროკრედიტი. კომპანია პროდუქციის რეალიზაციას როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო ბაზრებზე გეგმავს.
„სოფლის განვითარების სააგენტოსა და USAID–ის ფინანსური მხარდაჭერით, გაიხსნა შემნახველი ახალი საწარმო. საწარმო ფერმერებისგან მიიღებს თხილს, რომელიც ლაბორატორიაში შემოწმდება; ამავე დროს, საწარმოში მოხდება თხილის კონდიციამდე გაშრობა, რაც მისი ხანგრძლივი პერიოდით შენახვას უზრუნველყოფს. შესაბამისად, ფერმერებს მიეცემათ საშუალება, შენახული თხილი მათთვის ხელსაყრელ დროს გაყიდონ. მსგავსი პროექტების დაფინანსებას, როგორც სახელმწიფო, ისე USAID მომავალშიც გააგრძელებს. აღსანიშნავია ისიც, რომ USAID-ის მისიის ხელმძღვანელი პირველადაა გურიაში. ის შეხვდა ფერმერებს, ადგილზე ნახა საჭიროებები, გაეცნო შესაძლებლობებს. ვფიქრობთ, რომ USAID კვლავ გააგრძელებს სოფლის მეურნეობის განვითარების მხარდაჭერას“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა.
„მოხარული ვარ, რომ შესაძლებლობა მაქვს, ჩვენს პარტნიორებთან ერთად, რომლებიც წარმოადგენენ კერძო სექტორს, ადგილობრივ და ცენტრალურ ხელისუფლებას, დავესწრო შემნახველი საწარმოს გახსნას. თხილის მწარმოებლები მრავალი გამოწვევების წინაშე დგანან. ჩვენ, პარტნიორებთან ერთად, ხელს ვუწყობთ მათ, გააუმჯობესონ თავიანთი პროდუქციის ხარისხი და კონკურენტუნარიანები გახდნენ. ამას ვახერხებთ ჩვენი პროგრამის ფარგლებში, რომლის ღირებულება 7,4 მლნ აშშ დოლარია და 7 წლის განმავლობაში მიმდინარეობს. ეს არის ძალიან კარგი მაგალითი ქართველი და ამერიკელი ხალხის პარტნიორობის, რომელიც ბოლო 30 წლის განმავლობაში წარმატებულად ხორციელდება“, - განაცხადა USAID-ის მისიის ხელმძღვანელმა, ჯონ პენელიმ.
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფოს მხარდაჭერით, საქართველოს მასშტაბით, გადამმუშავებელი და შემნახველი საწარმოების თანადაფინანსების პროექტის ფარგლებში 196 საწარმოა თანადაფინანსებული, სახელმწიფო გრანტის ოდენობამ 95 მლნ ლარზე მეტი შეადგინა. გურიის რეგიონში, ამავე პროექტის ფარგლებში, 13 საწარმოა თანადაფინანსებული, სახელმწიფო გრანტის ოდენობა 5 მლნ ლარს აღემატება.

New hazelnut storage enterprise opens in Lanchkhuti municipality through joint efforts of the state and the USAID
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. George Khanishvili together with the Mission Director of USAID -Georgia, Mr. John Penell and State Representative in the Guria region, Mr. Giorgi Urushadze paid a visit to the opening of the new hazelnut storage plant in the village of Aketi, Lanchkhuti Municipality.
‘’GHGA Commercial’’ LLC is a modern hazelnut storage company, which has a capacity to store up to 1,000 tonnes of hazelnuts. The company is a beneficiary of the project ‘’Co-financing of Agro Processing and Storage Enterprises’’.
In total, more than GEL1 million was invested in the enterprise, including the USAID grant, where, the state grant exceeded GEL 390,000, and GEL 390,000 was a preferential agro-credit. The company plans to sell its products in the local and international markets.
"The new storage enterprise was opened through the joint financial support of the Rural Development Agency and the USAID. The enterprise will receive hazelnuts from farmers, which will be tested in the laboratory; At the same time, hazelnuts will be dried at the enterprise under controlled conditions, where long-term storage will be also ensured. Accordingly, farmers will be given the opportunity to sell the stored hazelnuts at a convenient time for them. Both the state and USAID will continue financing similar projects in the future as well.
It is also worth mentioning, that the Mission Director of USAID -Georgia, Mr. John Penell pays a visit to the Guria region for the first time. He met farmers and got familiar with their needs and capabilities. We believe, that USAID will continue to support the development of the agricultural sector in the country’’ said the First Deputy Minister of Environment Protection and Agriculture, Mr. George Khanishvili.
"I am delighted to have the opportunity to attend the opening of the storage enterprise together with our partners representing the private sector, local and central government. Hazelnut growers face many challenges. Together with our partners, we help them to improve the quality of their products and become competitive.
We support them within the framework of our program, the cost of which is USD 7.4 million and which is being implemented for 7 years. This is a very good example of the partnership between the Georgian and American people, which has been successfully implemented for the last 30 years," said the USAID Mission Director Mr. John Penell.
It should be mentioned, that through state support, 196 enterprises have been co-financed within the framework of the project ‘’Co-financing of Agro Processing and Storage Enterprises’’ across Georgia, where, the state grant exceeded GEL 95 million GEL. Moreover, 13 enterprises were co-financed within the same project in the Guria region, where the state grant exceeded GEL 5 million.