ბათუმში კენკროვანი კულტურების საერთაშორისო ფორუმი გაიმართა
საერთაშორისო ფორუმს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე გიორგი ხანიშვილი, USAID-ის მისიის ხელმძღვანელი ჯონ პენელი და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრი ზაზა შავაძე ესწრებოდნენ.
„ბოლო წლებში, ინტენსიურად მიმდინარეობს კენკროვანი კულტურების წარმოება როგორც დასავლეთ, ისე აღმოსავლეთ საქართველოში. ძირითადი ბაზა, რა თქმა უნდა, დასავლეთ საქართველოა. მნიშვნელოვანია, რომ საერთაშორისო ფორუმი ბათუმში ტარდება, რადგან აჭარის რეგიონისთვის კენკროვანი კულტურების წარმოება სიახლეა; ვფიქრობ, ლურჯ მოცვს აჭარაში ძალიან დიდი პერსპექტივა აქვს. სტაბილურად მიმდინარეობს ნარგავების გაშენება და სახელმწიფო პროგრამებით სარგებლობა; ამავდროულად, უკვე ვიღებთ მოსავალს, რომელიც ბოლო 2 წლის განმავლობაში გასამმაგდა; უკვე მსოფლიო ეკონომიკურ ბაზრებს მიეწოდება ქართული, ხარისხიანი კენკროვანი პროდუქცია“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა ფორუმზე მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლის დროს.
ფორუმის მონაწილე ადგილობრივმა და საერთაშორისო ექსპერტებმა სერბეთიდან, იტალიიდან, პორტუგალიიდან და პოლონეთიდან ერთმანეთს გაუზიარეს გამოცდილება კენკროვანი კულტურების მოყვანის მეთოდებზე, იმსჯელეს თანამედროვე აგროტექნოლოგიებზე, კენკროვანი კულტურების მწარმოებელთა წინაშე მდგარ გამოწვევებზე და ექსპორტის შესაძლებლობებზე. ასევე, განიხილეს ის მარკეტინგული ინსტრუმენტები, რომლებიც კენკროვანი კულტურების სექტორის კონკურენტუნარიანობის გასაზრდელად შეიძლება იყოს გამოყენებული.
„მოხარული ვარ, რომ ვიმყოფები კენკრის საერთაშორისო ფორუმის გახსნაზე. ჩვენ ამ 30 წლის განმავლობაში, რომელიც საქართველოს და ამერიკას აკავშირებს, ვახორციელებდით სხვადასხვა სექტორის დაფინანსებას და მხარდაჭერას, მათ შორის, ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი სექტორის, სოფლის მეურნეობის, რადგან სწორედ სოფლის მეურნეობა ქმნის შესაძლებლობას ხალხისთვის. ჩვენ ამას ვახორციელებთ ჩვენს პარტნიორებთან ერთად, საქართველოს მთავრობასთან, კერძო სექტორის ჩართულობით“,-განაცხადა USAID-ის მისიის ხელმძღვანელმა, ჯონ პენელიმ.
საერთაშორისო ფორუმში სხვადასხვა სამთავრობო უწყებისა და დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები და კენკრის მწარმოებლები მონაწილეობდნენ.
კენკროვანი კულტურების საერთაშორისო ფორუმი ადგილობრივი მმართველობის ორგანოებთან მჭიდრო თანამშრომლობით, USAID-ის სოფლის მეურნეობის პროგრამისა და თიბისი ბანკის მხარდაჭერით ჩატარდა.

Batumi hosted the International Forum on Berry Crops
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. George Khanishvili together with the Mission Director of USAID -Georgia, Mr. John Penell, and the Minister of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara, Mr. Zaza Shavadze attended the international forum.
"In recent years, intensive cultivation/production of berry crops have been taken in both Western and Eastern Georgia, mainly in Western Georgia. It is crucial, that the international forum is conducted in Batumi, as producing berries is a new practice for the Adjara region;
I believe, that blueberries have a great perspective in the Adjara region. The berry crops are continuously planted, and benefits are taken from the state programs; At the same time, we are already reaping the harvest, which has tripled in the last 2 years; Georgian high-quality berry products are already being supplied to the global markets", said the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. George Khanishvili, while delivering opening remarks at the forum.
Local and international experts participated in the forum (from Serbia, Italy, Portugal, and Poland) who shared their experience on methods of growing berry crops, discussed modern agri-technologies, problems faced by berry crop producers, and export opportunities of berries.
The participants also discussed marketing tools that can be used to increase the competitiveness of the berry crop sector.
’It is a great pleasure for me to attend the opening of the International Forum on Berries. During the last 30 years, since the establishment of bilateral ties between Georgia and America, we have been financing and supporting various sectors, including one of the most important sectors, agriculture, as long as, it is agriculture that creates opportunities for people.
We are making joint efforts with our partners, including the Government of Georgia, and with the involvement of the private sector," stated the Mission Director of USAID -Georgia, Mr. John Penell.
The representatives of various government agencies, donor organizations and berry producers participated in the international forum.
The International Forum on Berries was held in close cooperation with the local government with the support of the USAID Agriculture Program and TBC Bank.