საქართველო დასუფთავების მსოფლიო დღეს უერთდება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა, შვედეთის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელმა, ერიკ ილესმა და არასამთავრობო ორგანიზაციის „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველო“ თავმჯდომარემ, ნინო ჩხობაძემ, თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიაზე, შპს „თბილსერვის ჯგუფის” 50 თანამშრომელთან ერთად, დასუფთავების აქციაში მიიღეს მონაწილეობა.
„დასუფთავების მსოფლიო დღე სამი დღის განმავლობაში აღინიშნება საქართველოს 63 მუნიციპალიტეტში და მისი მიზანი საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება და დასუფთავების პროცესში მეტი ჩართულობაა. მნიშვნელოვანია, რომ ეს არ იყოს მხოლოდ ერთი აქციის ფორმატი, გახდეს ყოველდღიური ცხოვრების წესი; ნარჩენების მართვა ჩვენ ქვეყანაშიც უნდა განხორციელდეს სწორედ ისე, როგორც თანამედროვე ევროპულ ქვეყნებში“, - აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა.
„შვედეთი უკვე მრავალი წელია ხელს უწყობს საქართველოს დასუფთავების ინიციატივას, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია გარემოს დაცვისთვის. შვედეთის გამოცდილებიდან ვიცით, რომ აუცილებელია შევწყვიტოთ დაბინძურება, ყველა ჩვენგანმა აიღოს პასუხისმგებლობა და ჩაერთოს ამ აქტივობებში“, - განაცხადა შვედეთის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელმა, ერიკ ილესმა.
აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წელს მსოფლიო კამპანიის დევიზია: „ადგილობრივი გარემოსდაცვითი ქმედებების მხარდაჭერა, რათა შეიცვალოს სამყარო“ (Supporting local environmental action to make a world of difference).
კამპანია ხორციელდება შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით. პროექტი ხორციელდება არასამთავრობო ორგანიზაციების „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველო“, „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ (KGT) და საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირის „ორქისი“ მიერ საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის და მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიის თანამშრომლობის ფარგლებში.

Georgia joins the ‘’ Clean Up the World ‘’ campaign
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili Head of the Swedish International Development Cooperation Agency, Mr. Erik Illes, and Chairman of the non-governmental organization "Georgian Green Movement/Friends of the Earth - Georgia", Mrs. Nino Chhobadze, together with 50 employees of "Tbilservice Group" LLC took part in the cleaning activities in the vicinity of the Tbilisi Sea.
The " Clean up the World’’ campaign is organized in 63 municipalities of Georgia and will be run for three days to raise public awareness and engage more people in the cleaning process.
‘’The respective campaign should not be run as a single action or a promotional event, but should become a daily lifestyle; The waste management should be implemented in our country in the same manner as in modern European countries", said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili.
"Sweden has been supporting the cleanup initiative in Georgia over the years, which is crucial for environmental protection. Sweden's experience has shown us, that it is necessary to stop pollution, moreover, we, all of us should take responsibility and get involved in these activities", said the head of the Swedish Development Agency, Mr. Erik Illes.
.It should be mentioned, that ''Supporting local environmental action to make a world of difference" is the motto of the " Clean up the World’’ campaign in 2022.
The aforementioned campaign event is implemented by non-governmental organizations "Georgian Green Movement/Friends of the Earth - Georgia", "Keep Georgia Tidy" (KGT), Georgian Society of Nature Explorers “Orchis’’, with the financial support of the Government of Sweden in cooperation with the Environmental Information and Education Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the Solid Waste Management Company.