გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ევროკავშირის ახალ პროექტზე „ნარჩენების მართვა და ცირკულარული ეკონომიკის განვითარება საქართველოში“ იმსჯელეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი ევროკავშირის ახალი პროექტის „ნარჩენების მართვა და ცირკულარული ეკონომიკის განვითარება საქართველოში“ ჯგუფის ხელმძღვანელს დაგ ჰიკმანს შეხვდა.
შეხვედრაზე მინისტრის მოადგილემ ისაუბრა ევროკავშირის მხარდაჭერის მნიშვნელობის შესახებ და ყურადღება ქვეყანაში ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების საჭიროებაზე გაამახვილა.
საუბარი შეეხო ქვეყანაში ინერტული, სამშენებლო, ნგრევის ნარჩენების შეგროვების და რეცირკულირების თანამედროვე მიდგომების დანერგვისა და ნარჩენების ინტეგრირებული მონაცემთა ბაზების შექმნის მნიშვნელობის საკითხებს.
პროექტი, რომლის მიზანსაც ცირკულარული ეკონომიკის კონცეფციის დანერგვა და მხარდაჭერა წარმოადგენს ორი წლის განმავლობაში გაგრძელდება და ნარჩენების მართვის პრაქტიკის გაუმჯობესებასთან ერთად ხელს მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების ორგანიზაციის იმპლემენტაციას შეუწყობს.

New EU funded project "Waste Management and Development of Circular Economy in Georgia" to discuss at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili held a meeting with Mr. Doug Hickman, Team Leader of the new European Union-funded project "Waste Management and Development of Circular Economy in Georgia".
During the meeting, the Deputy Minister spoke about the importance of EU support and the need for circular economy development in the country.
The discussion touched upon the importance of introducing modern approaches to the collection and recycling of inert, construction and demolition waste in the country and the importance of creating integrated databases for waste.
The two-year project supports the adoption of the circular economy concept, furthermore, the project will improve waste management practices and support the implementation of the Extended Producer Responsibility in the country.