ნინო თანდილაშვილმა „რაჭის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ კანონპროექტი“ საქართველოს პარლამენტს წარუდგინა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა „რაჭის დაცული ტერიტორიების შექმნისა და მართვის შესახებ კანონპროექტი“ საქართველოს პარლამენტს წარუდგინა.
მთავრობის გადაწყვეტილებით, რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთის რეგიონში, 50 800 ჰექტარ ფართობზე, რაჭის ეროვნული პარკი შეიქმნება.
როგორც მინისტრის მოადგილემ აღნიშნა, რაჭაში დაცული ტერიტორიების დაარსება ხელს შეუწყობს რეგიონის ბიომრავალფეროვნების და ბუნებრივ-კულტურული ფასეულობის დაცვა-შენარჩუნებას; განვითარდება ეკოტურიზმი, ინფრასტრუქტურა, დაინერგება ახალი ტურისტული სერვისები, რაც დადებითად აისახება რეგიონის სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებაზე.
აღსანიშნავია, რომ 2021 წლის 21 ივლისს, საქართველოს ფინანსთა სამინისტროსა და გერმანიის რეკონსტრუქციისა და განვითარების ბანკს (KfW) შორის გაფორმებული საგრანტო ხელშეკრულების ფარგლებში, ქვეყანა 24 მლნ ევრომდე მოცულობის გრანტს მიიღებს. აღნიშნული გრანტიდან 16.25 მლნ ევრო მოხმარდება სწორედ დაცული ტერიტორიების, მათ შორის, რაჭის დაცული ტერიტორიების ჩამოყალიბებას, ადმინისტრაციების აღჭურვას და განვითარებას.
რაჭა გამოირჩევა მდიდარი ბიომრავალფეროვნებით და საქართველოს ბუნებრივი მემკვიდრეობის მნიშვნელოვან ნაწილს წარმოადგენს, სწორედ ამიტომ მისი დაცვა-შენარჩუნება გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაცული ტერიტორიების სააგენტოსთვის მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია.
საპარლამენტო მოსმენისას, ნინო თანდილაშვილმა ასევე აღნიშნა, რომ დღეისათვის, დაცული ტერიტორიები, დაახლოებით, 800 000 ჰექტარს შეადგენს. ქვეყანაში დაცული ტერიტორიების გაფართოება-შექმნის პროცესი გრძელდება და მიმდინარე წელს, დაახლოებით 110 000 ჰექტრით გაიზრდება.

Nino Tandilashvili submits the Draft Law of Georgia on the ‘’Establishment and Management of Protected Areas in Racha’’ to the Parliament of Georgia
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili submitted the Draft Law of Georgia on the ‘’Establishment and Management of Protected Areas in Racha’’ to the Parliament of Georgia.
Upon the decision of the Government of Georgia, the Racha National Park will be established in the Racha-Lechkhum-Kvemo Svaneti region, which will cover 50,800 hectares.
As stated by the Deputy Minister, the establishment of protected areas in the Racha region will ensure the protection and maintenance of biodiversity, landscapes, ecosystems, and sustainable management of local natural resources; Moreover, ecotourism and infrastructure will be developed, and new tourist services will be introduced, which will have a positive impact and will improve the socio-economic situation of the region.
It should be mentioned, that within the framework of the grant agreement signed between the Ministry of Finance of Georgia and the German Bank for Reconstruction and Development (KfW) on July 21, 2021, the country will receive a grant of up to EUR 24 million.
The grant amounting to EUR 16.25 million will be used for the establishment of protected areas, including the protected areas of Racha and the re-equipment and development of administrative centres in the region.
Racha is rich in biodiversity embracing the important part of the natural heritage of Georgia, therefore, the protection and maintenance of the Racha region is an important priority for the Agency of Protected Areas.
During the parliamentary hearing, Mrs. Nino Tandilashvili mentioned, that currently, the protected areas include approximately 800,000 hectares. The expansion and creation of protected areas are underway and this year it will be increased by approximately 110,000 hectares across the country.