საქართველომ კლიმატის შესახებ კანონის შემუშავების ინიცირება მოახდინა
კლიმატის შესახებ კანონის შემუშავების პროცესის გახსნით ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარესთან, შალვა პაპუაშვილთან ერთად დაესწრო.
კლიმატის ჩარჩო კანონმდებლობის შემუშავებას საქართველოს პარლამენტი და მთავრობა ვესტმინსტერის დემოკრატიის ფონდის (WFD) მხარდაჭერით განახორციელებს. შემუშავებული კანონმდებლობა კლიმატის ცვლილების სფეროში არსებულ გამოწვევებს დაარეგულირებს. პროცესში ჩართული იქნებიან როგორც გარემოსდაცვით თემაზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციები, ასევე ქართველი და უცხოელი ექსპერტები და სხვა დაინტერესებული მხარეები.
„დღეს, ჩვენთვის, ისევე როგორც მთელი მსოფლიოსთვის კლიმატის ცვლილება უდიდესი გამოწვევაა. სწორედ ამიტომ, ერთობლივად უნდა ვებრძოლოთ კლიმატის ცვლილებით გამოწვეულ უარყოფით შედეგებს. ამ პროცესში საერთაშორისო მხარდაჭერას ჩვენთვის განსაკუთრებული მნიშვნელობა ენიჭება, რისთვისაც დიდი მადლობა მინდა გადავუხადო ყველა პარტნიორ ორგანიზაციას. ბოლო წლების განმავლობაში, არაერთი ნაბიჯი გადავდგით კლიმატის ცვლილებით გამოწვეულ შედეგებთან გამკლავების მიმართულებით. 2021 წელს, შევიმუშავეთ ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის დოკუმენტი, შემდგომ, 2030 წლის სტრატეგია და 2021-2023 წლების სამოქმედო გეგმა. დოკუმენტებში ნათლად არის ასახული კლიმატის ცვლილების შერბილების პოლიტიკა ეკონომიკის სხვადასხვა სექტორისათვის. ასევე, ასახულია მთავრობის ხედვა და კონკრეტული ღონისძიებები. ჩვენ ჯერ კიდევ არ გვაქვს სამართლებრივი დოკუმენტი, რომელიც დაარეგულირებს კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებულ მნიშვნელოვან საკითხებს და ეს საკითხები სხვადასხვა კანონში, კანონქვემდებარე აქტშია ასახული. ამიტომაც, მნიშვნელოვანია შეიქმნას ჩარჩო დოკუმენტი, კანონი, რომელიც დაარეგულირებს აღნიშნულ საკითხებს და გაანაწილებს პასუხისმგებლობებს. ჩვენი საერთაშორისო ვალდებულებების და მიზნების გათვალისწინებით, პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტთან ერთად, ჩვენ ვიწყებთ კლიმატის ცვლილების შესახებ კანონზე მუშაობას. საბოლოო ჯამში, ჩვენ მივიღებთ კანონს, რომელიც ჩვენი ქვეყნის და ჩვენი მოქალაქეების ინტერესებს ემსახურება“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ღონისძიების ფარგლებში, მონაწილეებმა კლიმატის კანონის შემუშავების გეგმა წარადგინეს. კანონის მნიშვნელობაზე პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარემ, მაია ბითაძემ, დიდი ბრიტანეთის ელჩმა საქართველოში, მარკ კლეიტონიმ და WFD-ის მმართველთა საბჭოს თავმჯდომარემ, რიჩარდ გრეჰემიმ ისაუბრეს.

Georgia initiates the development of the Climate Change Framework Law
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia attended the event together with the Chairman of the Parliament of Georgia, Mr. Shalva Papuashvili.
Under the support of the Westminster Foundation for Democracy (WFD), the Parliament and Government of Georgia will jointly develop the Climate Change Framework Law to regulate the challenges in the field of climate change. The representatives of the non-governmental organizations working on environmental issues, as well as Georgian and foreign experts and other stakeholders will be involved in the aforementioned process.
"Currently, climate change is a huge challenge for us and for the whole world. Therefore, through joint efforts, we should fight against the negative effects of climate change. International support is of the utmost importance in the respective process, thereupon, I would like to thank all partner organizations for their assistance.
In recent years, we have taken a number of steps to deal with the consequences of climate change. In 2021, we developed a Nationally determined contribution document (NDC), followed by the 2030 strategy and the 2021-2023 action plan.
The respective policy documents clearly outline climate change mitigation policies for different sectors of the economy, including the vision of the Government and specific measures. We still do not have a legal document dealing with climate change-related legal issues, which are reflected in various laws, and by-laws. Therefore, it is important to create a legal framework, a law that will regulate the aforementioned issues and distribute responsibilities.
We are starting to work on the Climate Change Law together with the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia taking into consideration our international commitments and goals. Ultimately, we will adopt a law that serves the interests of our country and our citizens," said Mr. Otar Shamugia.
Within the framework of the event, the participants presented a plan for the development of a climate change framework law.
The Chairman of the Environment Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, Mrs. Maia Bitadze, Ambassador of the UK to Georgia, Mr. Mark Clayton and the Chairman of the WFD Board of Governors, Mr. Richard Graham emphasized the importance of the respective law.