სამცხე-ჯავახეთში მესხური ვაზისა და ქართული ხორბლის ენდემური ჯიშების აღდგენა- გავრცელების პროექტი იწყება
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში, კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის (REC) დირექტორმა, სოფიკო ახობაძემ პროექტის „აგრარული ბიომრავალფეროვნების მდგრადი მართვა სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის მოწყვლად ეკოსისტემებსა და სოფლებში“ (2022-2026 წწ.) პრეზენტაცია გამართა.
როგორც შეხვედრაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ განაცხადა, აღნიშნული პროექტი აგრობიომრავალფეროვნების მდგრადი მართვის ხელშეწყობას ისახავს მიზნად და მის განხორციელებაში საერთაშორისო პარტნიორებისა და დონორი ორგანიზაციების აქტიური ჩართულობა გადამწყვეტ როლს შეასრულებს.
„ჩვენი ქვეყანა საერთაშორისოდ აღიარებულია, როგორც ბიომრავალფეროვნებით გამორჩეული განსაკუთრებული რეგიონი. ამ უნიკალურ ბიომრავალფეროვნებაში კი, გამორჩეული ადგილი აგრობიომრავალფეროვნებას უჭირავს. მისი შენარჩუნება სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების სტრატეგიის ერთ-ერთი მთავარი ამოცანაა და პროექტიც ამ მიზანს ემსახურება. სამცხე-ჯავახეთის რეგიონი მდიდარია ვაზისა და ხორბლის იშვიათი, ადგილობრივი ჯიშებით. აღნიშნული პროექტი ხელს შეუწყობს ამ ჯიშების აღდგენას და ფერმერებში გავრცელებას. პროექტის მხარდაჭერით, მცირე და საშუალო ფერმერებს საშუალება მიეცემათ წარმოებაში გამოიყენონ ეს ჯიშები, რაც თავისთავად ხელს შეუწყობს ვაზის დივერსიფიცირებას და ხორბლის წარმოებას. ამასთანავე, გაიზრდება ფერმერების შემოსავლები და მეტი ადამიანი დასაქმდება სოფლებში“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა საუბრისას აღნიშნა, რომ ჯიღაურას ბაზაზე ქართული ვაზის უნიკალური და იშვიათი ჯიშების კოლექციაა შექმნილი, რომლის მოძიება და აღდგენა ხანგრძლივი დროის განმავლობაში მიმდინარეობდა. ეს უნიკალური ბაზა სამეცნიერო-კვლევით ცენტრს ბატონმა ბიძინა ივანიშვილმა უსასყიდლოდ გადასცა, რისთვისაც მადლობა გადაუხადა.
„პროექტი მინიმუმ 26 სახეობის მესხური ვაზის ჯიშის აღდგენას და სანერგე მეურნეობის მოწყობას გულისხმობს, რომელიც ამ ჯიშების გავრცელებას და მისგან ღვინის წარმოების პოპულარიზაციას შეუწყობს ხელს. პროექტის ფარგლებში შეიქმნება 2 შატო, რომელიც მესხური ვაზისა და ქართული ხორბლის ენდემური ჯიშებიდან წარმოებული გასტრონომიული პროდუქტების კონცეფციას დაეფუძნება. იდენტიფიცირებულია 5000 ფერმერი, საიდანაც 2400 ქალი ფერმერია. ვიმედოვნებთ, რომ ეკონომიკური და გარემოსდაცვითი სარგებელი, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ქართული და მესხური ვაზისგან წარმოებული ღვინის აღდგენას უკავშირდება“,- აღნიშნა სოფიკო ახობაძემ.
პროექტის მიზანია სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის სოფლის მეურნეობის სექტორში აგრარული ბიომრავალფეროვნების მდგრადი გამოყენებისა და დაცვის ხელშეწყობა, სახელმწიფო პოლიტიკისა და არსებული სამართლებრივი ბაზის სრულყოფა და ადგილობრივ დონეზე შემოსავლების ზრდის მიზნით, სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ადგილობრივი მესხური ვაზისა და ხორბლის ჯიშების აგროწარმოებაში დანერგვის ხელშეწყობა.
პროექტის განხორციელება ხელს შეუწყობს სამცხე-ჯავახეთის რეგიონში ვაზის, ღვინისა და ხორბლის წარმოების დივერსიფიცირებას, მცირე და საშუალო ფერმერული მეურნეობებისა და მწარმოებლების შემოსავლების ზრდას და რეგიონში ახალი სამუშაო ადგილების გაჩენას.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია აგრარული ბიომრავალფეროვნების მდგრადი მართვის სფეროში სახელმძღვანელო დოკუმენტების შემუშავება, ადგილობრივი ვაზისა და ხორბლის ჯიშების სარგავი/სათესლე მასალის ფერმერული მეურნეობებისთვის გადაცემა და მათთვის შესაბამისი აგროტექნიკური დახმარების გაწევა. ასევე, ადგილობრივი ფერმერების უნარებისა და შესაძლებლობების გაძლიერება მათთვის შესაბამისი წვრთნისა და საველე პირობებში კვალიფიკაციის ამაღლების პროგრამების შეთავაზების გზით.
პროექტი განხორციელდება საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, გარემოს დაცვის გლობალური ფონდისა (GEF) და გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის გარემოსდაცვითი პროგრამის (UNEP) საერთო კოორდინაციით - კავკასიის რეგიონული გარემოსდაცვითი ცენტრის (REC Caucasus) მიერ - სამცხე-ჯავახეთის რეგიონულ ადმინისტრაციასთან, მუნიციპალურ ორგანოებთან და სამინისტროს სისტემაში შემავალ ღვინის ეროვნულ სააგენტოსთან, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევით ცენტრთან და სოფლის განვითარების სააგენტოსთან მჭიდრო თანამშრომლობით.
შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები იური ნოზაძე და ნინო თანდილაშვილი, იაპონიის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში, იმამურა აკირა, სამინისტროს სისტემაში შემავალი შესაბამისი უწყებების წარმომადგენლები და ადგილობრივი ფერმერები ესწრებოდნენ.

The Project for restoring and spreading unique Meskhetian vine and endemic species and varieties of Georgian wheat will be launched in the Samtskhe-Javakheti region
The Director of the Regional Environmental Center for the Caucasus (REC), Mrs. Sofiko Akhobadze presented the project "Sustainable management of agricultural biodiversity in vulnerable ecosystems and villages of the Samtskhe-Javakheti region" (2022-2026) at the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.
As stated by the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, the aforementioned project aims to promote the sustainable management of agrobiodiversity, he also noted, that the active involvement of international partners and donor organizations will play a crucial role in the implementation of the project.
"Our country has gained international recognition, as a region peculiar by its high biodiversity. Moreover, agrobiodiversity occupies a prominent place in this unique biodiversity. We should mention, that one of the main tasks of the Agricultural and Rural Development Strategy is the conservation and maintenance of biodiversity, and the implementation of the respective project serves this purpose.
The Samtskhe-Javakheti region is rich in rare, local varieties of grapes and wheat. The aforementioned project will contribute to the restoration and spread of these varieties among farmers.
The project enables small and medium-scale farmers to use these varieties in production, which in itself will contribute to the diversification of vines and wheat production. At the same time, farmers' incomes will increase and more people will be employed in the rural areas", Mr. Otar Shamugia said.
According to the Minister, a collection of unique and rare varieties of Georgian vines has been created in the Jighaura Research Base, and the search and restoration of the aforementioned species have carried on for a long time.
Mr. Bidzina Ivanishvili has given the Jighaura Nursery to the scientific-research center for free.
"The project involves the restoration of at least 26 types of Meskhetsian grape varieties as well as the establishment of a nursery, which will promote the spread of these varieties and the promotion of wine production. Within the project, 2 ‘’Châteaux’’ will be established, which will be based on the concept of gastronomic products produced from Meskhetsian vines and endemic varieties of Georgian wheat.
5000 farmers have been identified, out of which 2400 are female farmers. We hope that the economic and environmental benefits are related to the restoration of wine produced from Georgian and Meskhetsian vines in the Samtskhe-Javakheti region", said Mrs. Sofiko Akhobadze.
The project aims to promote the sustainable use and protection of agrobiodiversity in the agricultural sector of the Samtskhe-Javakheti region, to improve the state policy and the existing legal framework, and promote the introduction of the local vine and wheat varieties in the Samtskhe-Javakheti region and to increase incomes at the local level.
The implementation of the project will contribute to the diversification of grape, wine, and wheat production in the Samtskhe-Javakheti region, including the increase of incomes of small and medium-sized farmers and entrepreneurs, and the creation of new jobs in the region.
Furthermore, the guidance documents on sustainable management of agrobiodiversity will be elaborated, the planting/seed material of local vine and wheat varieties will be delivered to farms, appropriate agricultural and technical assistance will be provided to farmers under the framework of the project also, training and field training programs will be offered to farmers to strengthening their skills and capabilities.
The project will be jointly implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Global Environment Facility (GEF), and the United Nations Environmental Program (UNEP) - by the Regional Environmental Center of the Caucasus (REC Caucasus) - with the regional administration of Samtskhe-Javakheti, municipal bodies, in close cooperation with the National Wine Agency, the Agricultural Scientific Research Center and the Rural Development Agency.
The Deputies of the Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Yuri Nozadze and Mrs. Nino Tandilashvili, Mr. Imamura Akira, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Georgia, representatives of the relevant agencies within the system of the Ministry and local farmers attended the meeting.