თბილისში, ცირკულარული ეკონომიკისადმი მიძღვნილი მე-8 კონფერენცია გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა ცირკულარული ეკონომიკისადმი მიძღვნილი მე-8 კონფერენციაში „განათლების როლი ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლის დაჩქარებასა და კლიმატის ცვლილებასთან გამკლავებაში“ მიიღო მონაწილეობა.
მინისტრის მოადგილემ მადლობა გადაუხადა დონორ და პარტნიორ ორგანიზაციებს საქართველოში ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების მხარდაჭერისთვის და ყურადღება აღნიშნული მიმართულებით შესაბამისი საგანმანათლებლო პროგრამების შემუშავებისა და სწავლების შესაძლებლობის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
„განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლებთან ქვეყანაში ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების პერსპექტივების განხილვა. ჩვენი მიზანია, ხელი შევუწყოთ ქვეყანაში ცირკულარული ეკონომიკის პრინციპების დანერგვას, რაც თავის მხრივ, მწვანე ეკონომიკის მოდელის აღსრულების ინსტრუმენტს და ნარჩენების მართვის მაღალ სტანდარტს წარმოადგენს“,- განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
ცირკულარული ეკონომიკის საერთაშორისო ექსპერტმა, გაეროს ცირკულარული ეკონომიკის მრჩეველთა საბჭოს წევრმა, დარიუშ ედვარდ პრასეკმა კონფერენციის მონაწილეებს, საგანმანათლებლო დაწესებულებების მიერ კვალიფიციური კადრების მომზადებით, ცირკულარული ბიზნესების შექმნა-განვითარების შესაძლებლობების შესახებ მიაწოდა ინფორმაცია.
საუბარი შეეხო ცირკულარული ეკონომიკის განვითარებით ქვეყანაში კლიმატის ცვლილების შერბილების მნიშვნელობის საკითხებს.
ცირკულარული ეკონომიკისადმი მიძღვნილი მე-8 კონფერენცია საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირის „ორქისი“ ორგანიზებით, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის, ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის, განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროებთან მჭიდრო თანამშრომლობით და შვედეთის მთავრობის ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა.
კონფერენციას განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნუნუ მიცკევიჩი, შვედეთის საერთაშორისო განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს გარემოსდაცვითი პროგრამების ხელმძღვანელი ხათუნა ზალდასტანიშვილი, საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლები და დაინტერესებული მხარეები ესწრებოდნენ.

The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili participated in the 8th conference dedicated to the Circular Economy "Accelerating the Transition to the Circular Economy and Addressing Climate Change Workshop for Georgian Universities ".
The Deputy Minister thanked the donor and partner organizations for their support in the development of the Circular Economy in Georgia, he also emphasized the possibility of developing and providing relevant educational programs in the aforementioned area.
It is crucial to discuss the prospects of circular economy development in Georgia with the representatives of educational institutions. Our goal is to promote the introduction of circular economy principles in the country, which in turn represents a mechanism for implementing the green economy model and a high standard of waste management," said Mr. Solomon Pavliashvili.
Mr. Dariusz Edward Prasek Doctor in Environmental Engineering, Member of the United Nations Advisory Board on Circular Economy briefed the participants about the possibilities of creating and developing circular businesses through the training of qualified personnel by educational institutions.
The conversation touched upon the importance of mitigating climate change through the development of a circular economy in the country.
The 8th conference was organized by the Georgian Society of Natural Explorers "Orchis", in close cooperation with the Ministries of Environmental Protection and Agriculture, Economy and Sustainable Development, Regional Development and Infrastructure, Education and Science, and with the financial support of the Swedish Government.
The Program Officer, Swedish International Development Cooperation Agency (SIDA), Ms. Khatuna Zaldastanishvili, representatives of educational institutions, and stakeholders attended the event.