სამეგრელოს მუნიციპალიტეტში გამართულ შეხვედრაზე, ოთარ შამუგიამ თხილის წარმოების მხარდაჭერის პროგრამა მეთხილე ფერმერებს გააცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი გუგუჩიასთან და თხილის მწარმოებელთა ასოციაციის აღმასრულებელ დირექტორ გიორგი თოდუასთან ერთად, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოფელ კახათში, მეთხილე ფერმერებს შეხვდა და თხილის წარმოების მხარდაჭერის ახალი სახელმწიფო პროგრამა გააცნო.
„ვფიქრობ, რომ ახალი პროგრამა მნიშვნელოვანი მხარდაჭერა იქნება ფერმერებისთვის, რომ მათ უკვე გაზაფხულზე შესაბამისი მოვლის სამუშაოები ჩაატარონ და მიიღონ უკეთესი მოსავალი. თხილი ჩვენი ქვეყნის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი საექსპორტო აგროპროდუქტია. შარშან, დაახლოებით, 115 მლნ დოლარის თხილის ექსპორტი განხორციელდა. თხილის სექტორში დასაქმებულია 10 ათასობით ადამიანი, 10 ათასობით ოჯახი იღებს შემოსავალს თხილის წარმოებიდან. წელს, სხვადასხვა ფაქტორიდან გამომდინარე, გვქონდა ნაკლები მოსავალი და გაუარესებული ხარისხი, რის გამოც, ჩვენმა ფერმერებმა ნაკლები შემოსავალი მიიღეს. შესაბამისად, ჩვენ დავინახეთ პროცესში ჩართვის და ჩვენი ფერმერების მხარდაჭერის აუცილებელი საჭიროება, რომ მომავალ წელს გაცილებით გავაუმჯობესოთ მოსავლიანობაც, ხარისხიც, რაც პირდაპირ პროპორციულად არის დაკავშირებული ჩვენი ფერმერების მეტ შემოსავალთან და, რა თქმა უნდა, საბოლოო ჯამში, ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკის გაძლიერებასთან“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
თხილის წარმოების მხარდაჭერის სახელმწიფო პროგრამა ითვალისწინებს სუბსიდიის სახით ფინანსური დახმარების გაცემას იმ ფიზიკური პირებისათვის, რომლებსაც აქვთ 0,2 ჰა-დან 3-ჰას ჩათვლით თხილის ბაღი. სუბსიდიის მოცულობა განსაზღვრულია 500 ლარით. ყოველ 1 ჰა-ზე გადაანგარიშებით. დახმარება გაიცემა აგრობარათებზე შესაბამისი ქულების დარიცხვით, რომლებსაც ფერმერები გამოიყენებენ სპეციალიზებულ მაღაზიებში თხილის მოვლა-მოყვანისათვის საჭირო პროდუქციის შესაძენად.
მეთხილე ფერმერებმა, ფინანსური დახმარების მისაღებად 2023 წლის 31 იანვრამდე უნდა მოახდინონ თხილის ბაღების რეგისტრაცია თხილის კადასტრში.
პროგრამა ხორციელდება საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტში, გარდა თვითმმართველი ქალაქებისა.
პროგრამაში მონაწილეობას დაახლოებით 100,000 ფერმერი მიიღებს. პროგრამის განხორციელების შედეგად 40,000 ჰა-ზე ხარისხიანი თხილის წარმოებისათვის მოვლა-მოყვანის საშუალებები დაფინანსდება.

Otar Shamugia briefs farmers on the state support program for hazelnut production
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia, together with the State Representative of Samegrelo-Zemo Svaneti region, Mr. Giorgi Guguchia, and Executive Director of Nut Producers Association Giorgi Thodua met with the hazelnut growers in the village of Kakhati, Zugdidi Municipality and briefed them on the new state support program for hazelnut production.
"I believe, that that the new program will provide an important support for farmers, thus, hazelnut growers will get ready for spring farm maintenance activities and will get a better quality harvest. Hazelnuts are one of the important agricultural export products for our country.
Last year, approximately USD 115 million worth of hazelnuts were exported from Georgia. 10,000 people are employed in the hazelnut sector, and 10,000 families receive income from hazelnut production. This year, due to various factors, we received low crop yield and poor quality of hazelnut crops, which resulted in less income. Accordingly, we saw the necessity to be involved in the aforementioned process, support our farmers and help them to significantly improve the yield and quality of their crop next year, which is directly related to increase farmers income and, ultimately enhance economic growth of our country", said Mr. Otar Shamugia.
The state support program for hazelnut production ensures financial support for small farmers. Under the program, the subsidy will be given to individuals who own a hazelnut orchard from 0.2 ha to 3 ha.
The amount of the subsidy is set at GEL 500, which will be calculated per ha, furthermore appropriate points will be accrued on the Agro Cards, which will be used in specialized stores to purchase agricultural equipment and tools necessary for farm maintenance works and cultivation of hazelnuts.
Hazelnut growers must register their orchards in the hazelnut cadastre program until January 31, 2023, to receive financial assistance.
The program is implemented in all municipalities of Georgia, except for self-governing cities.
About 100,000 farmers will participate in the program. Under the framework of the program, the farmers will be provided with agricultural equipment and tools necessary for farm maintenance activities to produce quality hazelnuts on 40,000 ha of agricultural land plots.