გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, „ფერმერის დღე 2022“-ის დაჯილდოების ცერემონია მისასალმებელი სიტყვით გახსნა
„ჩვენი მთავრობისთვის პრიორიტეტული მიმართულებაა სოფლის მეურნეობის განვითარების მხარდაჭერა. სახელმწიფოს ექნება ახალი პროგრამები, ახალი ინიციატივები, რომელიც კონკრეტულ საჭიროებებზე იქნება მორგებული. ძვირფასო ფერმერებო, თითოეულ თქვენგანს მინდა მადლობა გადაგიხადოთ დაუღალავი შრომისთვის. თქვენ ქმნით პროდუქტს და იმკვიდრებთ თავს როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ბაზრებზე. მე პირადად, როგორც მინისტრი გპირდებით, რომ ყველგან და ყოველთვის ვიქნები თქვენი მხარდამჭერი. გილოცავთ დღევანდელ დღეს და წარმატებებს გისურვებთ თქვენ და ჩვენს ქვეყანას“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ღონისძიებაზე წლის ფერმერები 12 ნომინაციაში (წლის ახალგაზრდა ფერმერი, წლის ქალი ფერმერი, წლის კაცი ფერმერი, წლის ინოვაციაზე ორიენტირებული ფერმერი, წლის ექსპორტზე ორიენტირებული ფერმერი, წლის უწყვეტ განათლებაზე ორიენტირებული ფერმერი, წლის აღმოჩენა ფერმერი, წლის რეგიონს დაბრუნებული ფერმერი, წლის ეკომეურნეობაზე ორიენტირებული ფერმერი, წლის ტრადიციული პროდუქტის მწარმოებელი ფერმერი, გმირობის ნაყოფი) გამოვლინდნენ. გამარჯვებულებს, სპეციალურ ჯილდოსთან ერთად, დიპლომები გადაეცათ.
კონკურსში მონაწილე ფერმერები, შესაბამისი კრიტერიუმების გათვალისწინებით, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის განვითარების სააგენტოსა და საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის წარმომადგენლებმა შეარჩიეს.
თითო ნომინაციაზე წარდგენილი 3 ნომინანტიდან (ჯამში 12 ნომინაციაზე 36 ფერმერი) გამარჯვებული შემთხვევითობის პრინციპით გამოვლინდა.
დაჯილდოების ცერემონიის დასრულების შემდეგ, ფერმერთა პროდუქციის დეგუსტაცია გაიმართა.
ღონისძიება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის ორგანიზებით, ევროკავშირთან (EU), გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციასთან (FAO) და აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) სოფლის მეურნეობის პროგრამასთან პარტნიორობით გაიმართა.
ღონისძიებას, ფერმერებთან ერთად, საქართველოს პარლამენტის, მთავრობის, ასევე, ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩი საქართველოში კელი დეგნანი, დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების და დარგობრივი ასოციაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ 20 ნოემბერი ფერმერის დღედ 2015 წლიდან, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით, ყოველწლიურად აღინიშნება.
ფერმერის დღის ფარგლებში, ქართული აგროპროდუქტის გამოფენა გამოფენების ცენტრის „ექსპოჯორჯია“ (მე-6 პავილიონი) ტერიტორიაზე გაიმართა.

Otar Shamugia delivers opening remarks at the "Farmer's Day 2022" award ceremony
"Support for agricultural development is a priority area for our Government. The state will embrace new programs, and new initiatives, which will be tailored to specific needs. Dear farmers, I would like to sincerely thank each of you for your tireless efforts. You create a product and establish yourself in both local and international markets. As a Minister, I personally promise to always stand by you and support you everywhere. I congratulate you on ‘’Farmers Day and wish you and our country success", said Mr. Otar Shamugia.
“Farmers of the Year” revealed winners for 12 nominations (Young Farmer of the Year, Female Farmer of the Year, Male Farmer of the Year, Innovative Farmer of the Year, Farmer–Exporter of the Year, farmer Continues Education, Discovery Farmer of the Year, Farmer is Returning to the Region, Organic Farmer of the Year, Conventional Farmer of the Year, Fruit of Heroes). The winners were given diplomas and awards for special achievements.
Farmers participating in the competition were selected by the representatives of the Rural Development Agency of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the Georgian Farmers' Association, taking into account the relevant criteria.
The winner was randomly selected from 3 nominees submitted for each nomination (36 farmers in 12 nominations in total).
At the end of the awarding ceremony, the tasting event was held.
The event was organized by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the Georgian Farmers' Association, in partnership with the European Union (EU), the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), and the agricultural program of the United States Agency for International Development (USAID).
The representatives of the Parliament of Georgia, the Government, as well as the US Ambassador to Georgia Mrs. Kelly Degnan, representatives of the diplomatic corps, international donor organizations, and industry associations, attended the event together with farmers.
At the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, National Farmer’s Day has been annually celebrated in Georgia on November 20 since 2015.
As part of Farmer's Day, the exhibition of Georgian agricultural products was held at the exhibition center "Expo Georgia" (6th pavilion).