გიორგი ხანიშვილმა პროექტის „გლობალური ხარისხისა და სტანდარტების პროგრამა საქართველოში“ (GQSP-Georgia) ფარგლებში გამართული დასკვნითი ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა  მოადგილემ, გიორგი ხანიშვილმა გაეროს ინდუსტრიული განვითარების ორგანიზაციის (UNIDO) ტექნიკური მხარდაჭერითა და შვეიცარიის ეკონომიკურ საქმეთა სახელმწიფო სამდივნოს (SECO) დაფინანსებით მიმდინარე პროექტის „გლობალური ხარისხისა და სტანდარტების პროგრამა საქართველოში“ (GQSP-Georgia) ფარგლებში გამართული დასკვნითი ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
„ლაბორატორიული სექტორის განვითარება განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ხარისხიანი ქართული პროდუქციის წარმოებისა და ექსპორტის ზრდისთვის. პროექტის ფარგლებში ჩატარებული სამუშაოები შესაძლებლობას მოგვცემს, კიდევ უფრო განვავითაროთ ლაბორატორიული სისტემა. ქართველ მეწარმეს  შესაძლებლობა მიეცემა მიიღოს სრული ლაბორატორიული მომსახურება. მინდა კიდევ ერთხელ აღვნიშნო განხორციელებული პროექტის წარმატება და მადლობა გადავუხადო პროექტის ინიციატორებს, დონორებსა და ყველა ჩართულ მხარეს, რომელთაც შეძლეს ამ სისტემის ჩამოყალიბება. ჩვენ უნდა დავამტკიცოთ, რომ საქართველოს შეუძლია აწარმოოს ხარისხიანი პროდუქცია, დანერგოს მისი კონტროლის სრული ჯაჭვი და ამავე დროს მიაწოდოს მსოფლიოს ჯანსაღი ქართული პროდუქცია", - განაცხადა გიორგი ხანიშვილმა.
ღონისძიების ფარგლებში, მონაწილეებმა ჩატარებული სამუშაოები შეაჯამეს,  საუბარი შეეხო სამომავლო გეგმებსაც; ასევე, გაეცნენ  საქართველოს ლაბორატორიული ინფრასტრუქტურის მდგრადი განვითარების სტრატეგიულ გზამკვლევს, რომელიც აღნიშნული პროექტის ფარგლებში შეიქმნა. გზამკვლევში ასახულია ყველა ის საკითხი და გამოწვევა, რაც დღეს ლაბორატორიების წინაშე არსებობს.
საქართველოს ლაბორატორიების ინფრასტრუქტურის გზამკვლევის არსებობის ფაქტი მნიშვნელოვანია, როგორც სამინისტროსთვის საერთო პოლიტიკის შემუშავების თვალსაზრისით, ასევე კერძო ლაბორატორიებისთვისაც.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ზოგადი მიდგომაა, გააძლიეროს სექტორული ასოციაციები, სახელმწიფო პროგრამების ხელშეწყობით, სწორად განსაზღვროს სამომავლო განვითარების გეგმები, სუსტი და ძლიერი მხარეები.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, სამინისტროს სისტემაში შემავალი სტრუქტურების, შვეიცარიის ეკონომიკურ საქმეთა სახელმწიფო სამდივნოს (SECO), გაეროს ინდუსტრიული განვითარების ორგანიზაციის (UNIDO), საქართველოს ლაბორატორიების ასოციაციის (GeLab) და ფარმაცევტული სექტორის წარმომადგენლები.

George Khanishvili delivers opening remarks at the project "Global Quality and Standards Program in Georgia" (GQSP-Georgia) conclusion meeting
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. George Khanishvili delivered opening remarks at the project "Global Quality and Standards Program in Georgia" (GQSP-Georgia) conclusion meeting. The respective project is being implemented with the technical support of the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) and the financial assistance of the Swiss State Secretariat for Economic Affairs (SECO).
"The development of the laboratory network is crucial for improving the production quality in manufacturing  and increasing the export of Georgian products. The activities carried out within the project will give us the opportunity to further develop the laboratory system. The Georgian entrepreneur will be provided with the opportunity to receive comprehensive laboratory services. I would like to underline once again the success of the implemented project and thank the initiators of the project, donors and all involved parties who were able to establish the respective system. We need to prove, that Georgia can produce quality products, adopt a full chain control system and at the same time deliver healthy Georgian food products worldwide" said Mr. Khanishvili.
During the event, the participants summed up the activities implemented within the project, the conversation touched upon the future plans as well; The parties also got acquainted with the strategic roadmap for sustainable laboratory infrastructure development in Georgia, which was created within the framework of the aforementioned project. The roadmap covers all the issues and challenges faced by the laboratories today.
The respective roadmap plays a crucial role in promoting the development of a common policy for the Ministry, and for the private laboratories as well.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture is focused on strengthening the sector associations, also accurately determining future development plans, identifying core strengths, weaknesses, and opportunities by promoting state programs.
The representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Agencies within the system of the Ministry, the Swiss State Secretariat for Economic Affairs (SECO), the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO), the Association of Georgian Laboratories (GeLab) and the pharmaceutical sector attended the meeting.