ოთარ შამუგია ციტრუსის გადამმუშავებელ საწარმოში საწარმოო პროცესს გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, აჭარის მთავრობის მეთაური თორნიკე რიჟვაძე, საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე ნინო წილოსანი და აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრი ზაზა შავაძე ქობულეთის მუნიციპალიტეტში, ციტრუსის გადამმუშავებელ საწარმოში „ქართული მანდარინი“ იმყოფებოდნენ, სადაც საწარმოო პროცესს გაეცნენ.
აღინიშნა, რომ ციტრუსის გადამმუშავებელი საწარმო „ქართული მანდარინი“ 24 საათის განმავლობაში 250 ტონა ციტრუსის ჩაბარებას შეძლებს, დაახარისხებს, მოახდენს პარაფინირებას და ევროსტანდარტების მიხედვით შეფუთავს. საწარმო, რომელში 50 ადგილობრივია დასაქმებული, მიმდინარე სეზონზე, 3000 ტონა ციტრუსის ნაყოფის მიღებას გეგმავს.
აჭარის მთავრობის გადაწყვეტილებით, მიმდინარე წელს, სამრეწველო გადამუშავების (არასტანდარტულ) მანდარინზე სუბსიდია გაიცემა. სახელმწიფოს მხრიდან 1 კგ სამრეწველო მანდარინზე 15 თეთრიანი თანადაფინანსებაა გათვალისწინებული. 5 თეთრს საწარმო გადაიხდის; შესაბამისად, გადამუშავებისთვის განკუთვნილი მანდარინის ფასი 20 თეთრი იქნება. არასტანდარტული მანდარინის მიღებას საწარმოები უახლოეს დღეებში დაიწყებენ.

Otar Shamugia gets familiar with the citrus processing and production process
The Minister of Environmental Protection and Agriculture Mr. Otar Shamugia accompanied by the Head of Adjara Government Mr. Tornike Rizhvadze, Chairman of the Agrarian Affairs Committee of the Parliament of Georgia Mrs. Nino Tsilosani and Minister of Agriculture of the Autonomous Republic of Adjara Mr. Zaza Shavadze visited the citrus processing enterprise "Georgian Tangerine" in Kobuleti Municipality, where Government officials got acquainted with the production process.
It was mentioned, that the citrus processing enterprise "Georgian Tangerine" has the capacity for delivering 250 tonnes of citrus within 24 hours, also sorting, waxing, and packing the citrus in compliance with European standards. 50 local people are employed at the enterprise, which plans to receive 3000 tonnes of citrus fruits this season.
In accordance with the decision of the government of Adjara, a subsidy will be issued for industrial processing (non-standard) tangerines in 2022. The state provides the co-financing of 15 tetri per 1 kg of industrial tangerine. 5 tetri will be paid by the enterprise; Accordingly, the price of tangerines intended for processing will be 20 tetri. Enterprises will start receiving non-standard tangerines in the coming days.